menu Menu
Hayatı Kolaylaştırmak İçin Yapay Zeka
Chatbot Kullanım Alanları ve Faydaları
Burak Pehlivan Etiket: AI ve Pazarlama Tarih: 2 Nisan 2018 One Comment
İşe Alım Sürecinde Yapay Zeka Geri İleri

Günümüzde insanlar bilinçli tüketici olmak için çok fazla çaba sarfetmek istemiyorlar. Müşteri bilgilerini toplayarak, onları satış süreçlerine dahil etmek için çalışan Chatbot’ları mükemmel kılan da budur.

Bir telefon numarası çevirmenin ortalama bir kişi için çok fazla iş olarak görüldüğü bir noktadayız. Bu nedenle, mesajlar çok popüler oldu. Çok gerçekçi görünmüyor, değil mi?

Ancak, mesajlaşma ve arama arasında seçim yapmak zorunda kalsaydınız, ne yapardınız? Çoğu insan gibi iseniz, kolay yolu seçip mesajı tercih edersiniz.

İnsanlar artık ürün bilgisi alabilmek için uzun süren anketler doldurmak istemiyorlar. İnsanları satış sürecine dahil etmek için çabalayan pazarlama profesyonelleri bunu göz önünde bulundurmalıdırlar.

Teknoloji alanındaki liderler, şimdiden bu ayrımı yakalamış ve insanların daha fazla bilgi için kaydolma biçimini şekillendirmek konusunda devrim yaratmaya başlamışlardır.

Yapay Zeka ve Chatbot’lara Giriş

Siz farkında olmasanız bile Yapay Zeka, günlük yaşamınızın hemen her yerine girmiş durumdadır. Netflix, cep telefonları, Facebook ve sigorta şirketleri Yapay Zeka tarafından desteklenir.

Chatbot’lar, müşteri bilgilerini toplamak ve müşterileri satış kanalına sokmak için mükemmel birer araçtır. Her zaman kullanılabilirler, mobil ortamlarda çok rahat çalışırlar, kişiselleştirilmiş cevaplar sunarlar ve günümüz tüketicilerinin beklediği Anlık Memnuniyet’i sunabilirler.

Chatbot’lar Yapay Zeka’nın insana dönüşen yüzleridir. Basitçe söylemek gerekirse, mesajlaşma uygulamaları içinde yaşayan, insan benzeri konuşma kalıplarına sahip konuşan bilgisayarlardır.

Chatbot’lar, müşteri bilgilerini toplamak ve müşterileri satış kanalına sokmak için mükemmeldir. Her zaman kullanılabilir, mobil ortamda iyi çalışır, kişiselleştirilmiş yanıtlar verir ve günümüz tüketicilerinin beklediği anlık memnuniyeti sağlar.

Chatbot’lar: Geleneksel Yararlar

Chatbot’lar, kendi başlarına müşterilerinizle iletişim kurmak için rakipsiz bir yeteneğe sahiptir. Birisinin bilgiye ihtiyacı olduğunda, Bot’unuz onlara yardım edebilir. Bu, geleneksel satış ekiplerinin veremediği bir hizmettir.

Dahası, insanlar iletişim yolu olarak mesajları daha fazla kullanıyorlar. İnsanların neredeyse %50’si bir işletmeyle telefon veya e-postadan ziyade mesajlaşma yoluyla iletişim kurmayı tercih ediyor. Bu, Chatbot’ların neden bu kadar önemli olduğunu tam olarak anlamaya yardımcı olan bir istatistiktir.

Çözdükleri sorunların ötesinde, Bot’lar onları değerli kılan birkaç anahtar özellik sunar.

7/24 Kullanılabilirlik 

Chatbot’lar insanların istedikleri zaman markanızla iletişim kurmalarına izin verir. Keyifleri ne zaman isterse ürününüzle ilgili o zaman bilgi alabilirler. Örneğin, Facebook Messenger’da ürününüz hakkında bir sohbet var ise Bot ileti gönderebilir ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Mobil Varlık 

Amerikalılar günün ortalama 5 saatini akıllı cep telefonlarında geçiriyorlar. Küçük cihazlarla 200 milyon cebe girmek mümkün. Mesajlaşma içerisinde çalışan Chatbot’lar için mükemmel hedef: Telefonlar.

Kişiselleştirilmiş Yanıtlar

İnsanlar kendileri için özel olarak hazırlanan içerikle ilgilenirler. Chatbot’lar, kullanıcıları eşsiz hissettirmek, kullanıcıya özgü içeriğe ve insan benzeri konuşmalara sahip olmak için Doğal Dil İşleme’yi (Natural Language Processing) kullanır. İnsanlar kendilerini özel hissettikçe ürününüze ilgi duyma oranları artar.

Müşteri kazanımı garanti olmasa da bu üç özellik, birlikte satın alma potansiyellerinin arka planını harika bir şekilde inşa etmeye çalışır. Bu bize ne kazandırır?…

Chatbot’lar Müşteri Kazanmak İçin Nasıl Yardım Eder?

Kişiselleştirilmiş ve kişinin isteğine bağlı iletişim kuran popüler platformlar kulağa harika gelir.

Dünyanın en karlı işletmelerinden bazıları, Müşteri Hizmetleri ile satış arasındaki tüm süreçlerde Chatbot’ları kullanır.

Bununla birlikte, müşteri edinme işleminizi Chatbot’larla daha rafine hale getirmek, Bot’ların yeni potansiyel satışlar oluşturmasına tam olarak nasıl yardımcı olduğunun daha derinlemesine anlaşılmasını sağlar.

Farkındalık / İlgi 

Farkındalık ve ilgi, ikisi de markanızı tanıtmakla ilgilidir. Sonuçta, şirketinizin ismini hiç duymamış bir kişinin müşteriniz olmasını bekleyemezsiniz. Chatbot’lar marka bilinirliğini artırmak için iki katlı bir çözüm önerir.

Birincisi, daha önce sözü edilen 7/24 kullanılabilirlik. Bu, insanların ürününüzle ilgili bilgilere her zaman erişebilecekleri anlamını taşır. Sadece kısa bir mesajla teşvik edilen bir müşteri, ürününüzle ilgili daha fazla bilgi almak isteyecektir.

Chatbot’ların verdikleri bilgi, otomatik olarak doldurulan bir forma benzer. Bilgiler müşteri çaba sarf etmeden verilmelidir. Örneğin; Bir posta listesine kaydolmak ister misiniz? Sadece Bot’a e-postanızı verin ve bitti!

İkincisi, Chatbot’lar insanları markanıza çekmek için ilgi çeken sohbet imkanı sunar. Doğal Dil İşleme yeteneği sayesinde linkteki bilgi ve gündelik lisanı harmanlayarak en uygun sohbet ortamını geliştirir. Bu da içeriğinizi daha çok kişinin ziyaret ederek, sunduğunuz ürüne daha fazla ilgi gösterilmesini ve tekrarlı ziyaretleri artırır.

Karar/Eylem 

Müşteriler bazen ürününüzü veya hizmetinizi satın almak için küçük bir desteğe ihtiyaç duyarlar. Bunun için markanızın rekabette neden daha iyi olduğunu anlamaları gerekir.

Sevecen bir marka imajı, müşteri ile aranızdaki tüm engelleri kaldırır. Süreç düzgün işlerse insanlar markanızı tercih eder.

Amazon’un Echo’sunu ve ürün satın alma kabiliyetini düşünün. Alexa, evinizde yaşayan ve sesli komutlarla satın alma olanağını mümkün kılan bir Chatbot. Chatbot’un tüm ödeme servislerini kullanması, satın almanın en basit yolu …

Chatbot’lar, konuşma içeriğine dayalı olarak öneriler üretebilir. Ürün önerileri ve bu ürünü satın alma olanağı sunabilir.

Hafıza

Chatbot’ların müşteri kazanımı ile ilgili son durağı, rakipsiz müşteri hizmetleri potansiyelidir.

Chatbot, tüketicinin ne zaman dikkat etmesi gerektiği konusunda kişiselleştirilmiş bir yardım sunabilir. Ayrıca, ilgi çekici konuşmalar ve ürün tavsiyeleri gibi bağlamsal farkındalık yaratan konuşmalar, Chatbot’ların mevcut durumunu temel alarak sorunları çözmesine olanak tanır.

Satış süreci boyunca olumlu deneyim yaşayan bir müşteri, markanız hakkında olumlu şeyler söyleyecektir. Bunun anlamı online olarak arkadaşlarıyla yazışırken markanız hakkında olumlu tavsiyeler vereceğidir.

Tüketicilerin %74’ü marka hakkında olumlu geri bildirimde bulunursa, bu markanızın güvenilir olduğu anlamına gelir. Bu, yeni müşteriler demektir.

Yeni İşler, Yeni Müşterilere Bağlıdır.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, mevcut müşteri kazanım planına Chatbot’ları eklerse iyi olur. Dahası, Yapay Zeka temelli bir satın alma planına geçmeyi düşünüyorsanız, şanslısınız demektir. Chatbot uygulamasının bir kerede gerçekleşmesi gerekmez ve işletmeler, Chatbot’larını stratejilerine uyarlamanın farklı yollarını seçebilirler.

Suyu test etmek için basit bir Chatbot kursanız bile yukarıda listelenen pek çok avantajı sunar. Bugünün dünyasında kısa sürede az çaba sarf ederek dikkat çekmek istiyorsanız Chatbot’lar, etrafınızdaki en iyi seçeneklerden biridir.

Kaynak: https://www.clickz.com/how-chatbots-can-refine-the-customer-acquisition-process/111161/

ai artificial intelligence Chatbot chatbot deneyimi data science Machine learning pazarlama teknoloji Yapay zeka yapay zeka kullanım alanları yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve iletişim


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder