menu Menu
İşe Alım Sürecinde Yapay Zeka
Geleceğe Hoşgeldiniz
Burak Pehlivan Etiket: AI ve Insan Kaynakları Tarih: 2 Nisan 2018 0 Yorum
Yapay Zeka, Machine Learning, Deep Learning ve Ötesi Geri Hayatı Kolaylaştırmak İçin Yapay Zeka İleri

Yapay Zeka her geçen gün çalışma alanını genişleterek iş hayatımıza katılmakta.

Yapay Zeka neredeyse her gün yeni bir haberle karşımıza çıkıyor, dolayısıyla her gün bu teknoloji için yeni kullanımlar ve gelişmeler elde ediliyor.

Örneğin; son raporlara göre Facebook, kötü amaçlı içerikleri tanımlamak ve kaldırmak, hatta intiharı önlemek için Yapay Zeka’yı kullanır hale gelmiştir. Google’ın Yapay Zeka DeepMind’ı, kendine karşı oynayarak Çin merkezli GO oyununun lideri olmuştur.

Yapay Zeka’nın bilimkurgu alanından ayrıldığı, bilimsel bir gerçek olduğu bilinir ve hatta iş alımlarında bile kullanılır. İş dünyası söz konusu olduğunda Yapay Zeka, insanların işe alma ve arama biçimini değiştirmiştir. İnsanların mesleki ve kişisel hayatlarında karşılaştıkları sorunlarla başa çıkma konusunda yeni olanaklar sunmaktadır.

Şimdi nasıl ve nerede olumlu bir fark yarattığına bir göz atalım.

Çöpçatan Makineler

Yapay Zeka’nın, yeteneklerinizi seçme şeklinizi değiştirme fikri sizi biraz huzursuz hissettirebilir. Belki de soğuk ve kişisel olmayan bir makineden gelen mesajları ve cevapları almak, müşterileriniz için inorganik bir yapı oluşturabilir. Ya da daha da kötüsü, belki de bir robotun konumunuzu ele geçirmek için plan yapacağından endişeleniyorsunuz (ve sonra şirketinizin … sonra dünyanın!)

Ancak gerçek şu ki, Yapay Zeka bize hizmet eden bir araçtır.

Her işveren; iş arayanlarla doğru iş açışını yansıtabilecek en iyi eşleşmeyi oluşturmak ister. Ayrıca, eskisinden daha ilgili verilere daha fazla erişim sağlandığından, işe alım kuruluşları (teorik olarak) bunu gerçekleştirmek için her zamankinden daha iyi bir konumdalar.

Sorun şu ki, çok fazla veri insanlar için sindirilemez. Bununla ne yapacağımızdan ya da ihtiyacımız olan verilerin nereden alınacağından her zaman emin olamayız ve bu, işe alınmak için de geçerlidir.

Yapay Zeka teknolojisi, algoritmaları uygulayarak ve iş arayanlara göstermeden önce sadece en alakalı işleri seçen tahminler yaparak, işlem başında bile olsa mükemmel bir eşleşme yaratma ihtimalini artırabilir.

Diyelim ki, bir iş tanımı belirsiz veya boşluklar içeriyor. Algoritmalar, maaşları tahmin etmek ya da hiç kimsenin aramadığı alışılmadık veya tuhaf meslek başlıklarını sınıflandırmak için adım atabilir.

Yapay Zeka doğal dil işleme yeteneklerini kullanarak, kritik bilgileri tespit etmek ve belirli bir aday için ideal bir işin daha doğru bir resmini çizmek için genellikle metin ağırlıklı ve yapılandırılmamış özgeçmişleri tarayabilir.

Sonuç? İş arayanlar, görmeleri gereken işleri görürler ve bilinçli bir karar vermek için gerekli olan bilgiyle donatılırlar; Bu, daha az zaman israfı, İnsan Kaynakları ve iş arayanlar için daha iyi eşleşmeler anlamına gelir.

Önyargıyı Azaltmak İçin Yapay Zeka Kullanımı

Yapay Zeka işe alım ve İnsan Kaynakları ile ilgili görevleri yerine getirebilir. İş arayan kişinin kişisel verilerini korumak ve aldatılmasını engellemek önemli bir gerekliliktir. Yapay Zeka; düşük kaliteli siteleri, yayınları ve dolandırıcılıkları belirlemek ve ortadan kaldırmak için sinyalleri kullanarak, bu süreci yönetmeye ve aynı zamanda insan önyargısını azaltmaya da yardımcı olur.

AB’deki büyük bir iletişim merkezi, yedi farklı dilde kaynak üretti. Bir İnsan Kaynakları görevlisi, başvuru sürecinin bir parçası olarak, o kişinin bir dil uzmanıyla konuşmasını isteyebilir.

Ancak, pek çok aday ve çok sayıda farklı dil uzmanıyla yapılan değerlendirmeler, yalnızca kaynaklar üzerinde bir baskı oluşturmaz, aynı zamanda sürece çok fazla öznellik getirir.

AB’deki büyük iletişim merkezinin işverenleri, yedi farklı dildeki kaynaklar için Yapay Zeka destekli dil yeterlilik değerlendirmelerini kullandı. Bu bilimkurgu gibi gelebilir ancak değil. Her adayın, atandığı dildeki Yapay Zeka temsilcisiyle 10 dakikalık bir telefon görüşmesi vardı. Bu konuşmalar sırasında Yapay Zeka teknolojisi, adayların akıcılığını ve iletişim becerilerini otomatik olarak değerlendirdi.

Sonuç? Çok daha verimli, daha az stresli bir süreç. Soğuk, kişisel olmayan bir makine için bu beklenenin üstünde bir sonuçtur.

İş Alımı Sürecinde Yapay Zeka Etkisi

Yapay Zeka, önemli ilerlemeler sağlamaya devam etse bile, asla İnsan Kaynakları’nın yerine geçemez.

Teknoloji ne kadar ileri seviyede olursa olsun, işe alım temel olarak bir insan faaliyeti olarak kalacaktır.

İş arayanlar ve işverenler, İnsan Kaynakları uzmanlarıyla etkileşime girdiklerinde güven, sadakat ve takım çalışması duygusunu hissederler; bu da makineler tarafından kopyalanamaz. Yapay Zeka’nın rolü, İnsan Kaynakları için daha fazla zaman sağlamaktır. Böylece insan ilişkilerine daha fazla odaklanarak, yaptıkları işte onları mükemmel kılar.

Kaynak: http://blog.indeed.com/2018/02/13/how-ai-is-improving-recruiting/

ai AI ve HR artificial intelligence insan kaynakları işe alım süreci Machine learning Yapay zeka yapay zeka kullanım alanları yapay zeka kullanımı yapay zeka teknolojileri yapay zeka teknolojisi YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder