menu Menu
Dijital Dünyanın Ses Getirenleri
Sesli Asistanlar, Yapay Zeka Çözümleri ve Bitcoin
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 3 Nisan 2018 0 Yorum
Yapay Zeka ve İnsani Dokunuş Geri Chatbot Nedir? Daha da Önemlisi Nasıl Tasarlanır? İleri

Geçen yıl, büyük bir potansiyel olarak dönüşüm sağlayan teknolojilerin sayısında artış görüldü.

Teknoloji ile ilgili yazmanın en güzel yanı asla yaşlanmamasıdır. Her yıl gerçek anlamda yeni buluşlar ve ilerlemeler getiren en isteksiz gözlemci bile sonunda heyecan verici veya benzeri görülmemiş bir şeyle karşılaşacaktır.

Geçtiğimiz yıl da istisna değildi, çünkü dönüşüm sağlayıcı teknolojilerin sayısı potansiyel olarak büyüktü. Sesli Asistanlar, Yapay Zeka (AI) ve Kripto Para Birimleri özellikle hız kazandı ve önemli bir toplumsal değişimler için gündemi belirledi.

Yeni teknoloji, kaçınılmaz olarak yeni sorular ve korkular doğurur. İşte, 2018’de dikkatli olmanız gereken birkaç önemli konu:

Sesli Asistanlar – Big Brother’ın Kullanışlı Araçları veya Aracıları

2017 yılı, Gadget’lar ile ilgili ciddi anlamda konuşmaya başladığımız yıl olarak hatırlanacaktır.

İlgili şirketlerin yapay olarak akıllı Google Assistant ve Alexa’nın sesle aktive olan yardımcılarının bulunduğu Google Home ve Amazon Echo cihazlarının satışı büyük bir patlama yaptı.

Juniper Research, ABD’deki hane halklarının yarısından fazlasının, bu konuşmacılardan en az birinin 2022 yılına kadar sahip olmasını beklerken, Research and Markets’ın raporunda dünya genelinde %30’luk bir bileşik büyüme oranı bekleniyor.

Bu şaşırtıcı figürlerin sebepleri basittir.

Yıllarca yanlış başlangıçlar yapıldıktan sonra algoritmalar, insan konuşmasını tanımada şok edici derecede başarı elde etti. Hava durumundan haberlere, önemsiz sorgulardan akıllı ev otomasyonuna kadar her konuda yararlı olan sonuçları sunabilirler; Şaka bile yapabilirler.

Asistanların artan popülaritesi, daha büyük hedef haline geldiği anlamına gelir. Bilgisayar korsanları dikkatlerini, toplanan tüm ses verilerine erişmek için odaklamaya devam ediyorlar. Siber güvenlik açısından, bu alandaki Google, Amazon ve diğer oyuncular bu senenin ortalarında test edilecek.

Yapay Zeka – İş Katili mi, Değer Artıran Bir Unsur mu?

Yapay Zeka, 2017’de, Sesli Asistanlar’ın ötesinde dev adımlar attı.

Mühendisler ve geliştiriciler; daha iyi akıllı telefon resimlerinden PowerPoint sunum tasarım yardımcılarına kadar, hayatımızı kolaylaştıran Yapay Zeka destekli yeni kolaylıklar getirdi. Ancak bu yararlı gelişmeler, başka yerlerde daha belirgin gelişmelere yol açtı.

Örneğin, Mart ayında Google bilgisayarı Go oyununda bir insanı yendi, Temmuz ayında Facebook, endişe verici bir şekilde kendi gizli dilini oluşturan bir çift Chatbot’u kapatmak zorunda kaldı.

2017 yılında, geleceğin daha cömert olacağı yönünde birkaç zıt görüş ortaya çıkmıştır. Örneğin, Düsseldorf Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Eylül ayında Almanya’da 20 yıllık işgücü otomasyonu inceledikten sonra, robotların iş kayıplarına neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadıklarını bildirdiler.

Benzer şekilde, geçen hafta yayınlanan bir New York Times raporunda, robotların İsveç’teki iş piyasasını yükselttiği görüldü. Bir madenci gazeteye “Gerçekten endişelenmiyorum” dedi. “Bu madende o kadar çok iş var ki, bir iş kaybedilse bile mutlaka başka bir iş imkanı daha vardır.” dedi.

İsveçlilerin %80’i, robotlara ve Yapay Zeka’ya karşı olumlu görüşlere sahipken, Amerikalıların %72’si, işlerini makineler yüzünden kaybetmekten endişe ediyorlar.

Tutumdaki farklılık, vatandaşların yeni pozisyonlar için kolayca eğitilmelerini sağlayan İsveç’in ileri görüşlü sosyal programlarına dayanıyor. Medyadaki daha cana yakın teknoloji tasvirleri de bu tutumun sağlanmasına yardımcı olur.

Dolayısıyla, dünyanın geri kalanının büyük bölümünün ilgilendiği soru, hangi işlerin otomasyona karşı kaybedileceği değil, daha ziyade işçilerin kaçınılmaz olarak yaratılabilecek yeni pozisyonlara nasıl yönlendirileceğidir?

Kripto Dövizleri – Finansal Devrim mi Yoksa Statümü mü?

Bazıları, 2017 yılı boyunca Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin şaşırtıcı bir şekilde eşi benzeri görülmemiş bir patlama ile yükselişe geçtiğini söylüyor.

Yılın başlangıcında 1.000 doları bulan Bitcoin’in, 2018 yılının ilerleyen günlerinde 15.000 ABD Doları’na doğru yaklaştığı görülüyor. Bu başarı, Ripple ve Ethereum da dâhil olmak üzere diğer dijital para birimlerinin değerini de fazlasıyla güçlendirdi.

Yatırımcılar ve bankalar bu para birimlerini ve Blockchain’i kullanmaya başladı. Blockchain, geçtiğimiz yıl ciddi bir şekilde destek olan şifreleme teknolojisidir.

Kaderlerinin akıbeti büyük olasılıkla 2018’de kararlaştırılacak. Ya ilk görevde başarılı olacaklar ve küresel finansal sistemi daha hesap verilebilir ve şeffaf hale getirecekler ya da hükümetler tarafından boyun eğdirilecekler.

Ayrıca, bankaların ve diğer finans kuruluşlarının Blockchain teknolojisini sonuna kadar dâhil edebilmelerinin bir yolunu bulma olasılığı da var. Böylece para birimleri gereksiz hale gelir. Ya da, büyük olasılıkla, yukarıdakilerin hepsinin gerçekleşme olasılığı vardır.

Kaynak: https://www.thenational.ae/business/technology/technology-voice-assistants-ai-and-bitcoin-will-be-tested-in-2018-1.691971

ai artificial intelligence Bitcoin blockchain data science Deep Learning Dijital Deneyim ve yapay zeka kripto paralar Machine learning sesli asistanlar Yapay zeka yapay zeka çözümleri yapay zeka hakkında yapay zeka kullanım alanları yapay zeka teknolojileri YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder