menu Menu
Rekabetçi Chatbot’lar Oluşturmak için 6 İpucu
Büyük bütçeler ve programlama bilgisi olmadan da bir Chatbot oluşturulabilir.
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri, AI ve Pazarlama Tarih: 3 Nisan 2018 0 Yorum
Yapay Zekanın Eğitimdeki 10 Kullanım Alanı Geri 2018 Yapay Zeka Trendleri İleri

Chatbot oluşturabilmek için çok büyük bütçelere veya programlama bilgisine ihtiyaç yoktur. Büyük bütçeler ve programlama bilgisi olmadan da bir Chatbot oluşturulabilir.

Facebook Messenger, Kik, Slack ve diğer mesajlaşma uygulamalarının Chatbot’lara dijital ev sahipliği yapmaya başlaması ile dijital bir Bot devrimine adım atıldı.

Ekonomi Bot’larının Bankacılık Bot’larıyla yaptığı paylaşım sayesinde Yapay Zeka’nın engelleri kalktı. Belki de farkında olmadan birçok kez Bot’larla iletişime geçildi. 2020 yılına gelindiğinde, insanlardan daha çok Chatbot’larla görüşme yapılmış olacak.

“Yapay Zeka’nın ve kullanıcı arayüzlerinin gelişmesiyle birlikte bir Bot ile etkileşimde bulunma ihtimali her zamankinden daha fazla olur.“ diyor Gartner’dan Heather Pemberton Levy.

Büyük markalar müşteri ile daha çok etkileşim kurmak ve uygulama içi sohbet yoluyla daha çok müşteri çekmek için Bot teknolojisini kullanma konusunda çok hızlı davranıyorlar. Peki, bu hızlı adaptasyonun sebebi nedir?

Facebook tarafından yapılan bir anket sonucuna göre, Messenger kullanıcılarının kendisiyle sohbet eden bir markadan alışveriş yapma oranı %50’den daha yüksektir.

Sohbet edilecekse Yapay Zeka’yla edilir!

Müşteri ile bağlantı kurmak için kullanılan Marka Chatbot’ları

Hemen hemen her mesaj platformunda Marka Chatbot’ları bulunur. Aslında Yapay Zeka Bot’ları markanın veya işletmenin en değerli elçisi olarak hizmet edebilir. Bot’lar, müşterilere insan kaynaklarından veya satış temsilcilerinden çok daha etkili bir şekilde bağlanabilir.

Bot’ların Neural Networking katmanları, müşterilere ait bilgilerin tutulmasını ve gerektiği yerde destekleyici çözümler sunmasını sağlar.

Akıllı Bot’lar:

Uber Bot’ları

Facebook Messenger görüşmeyi sonlandırmadan bir Uber talep edebilir. Uber, kullanıcıların uygulamalarını değiştirmeden Uber’e erişmelerine izin vererek, sürüş paylaşımı ekonomisini daha da kesintisiz kılmak istiyor.

Uber’in API’si tarafından güçlendirilen Messenger, milyonlarca kullanıcının Messenger’dan ayrılmasına veya Uber uygulamasını indirmesine gerek kalmadan tek bir dokunuşla Uber’e üye olmasına ve yolculuğa çıkmasına imkân tanır.

Capital One Eno Bot’ları

Eno, Amerika’daki ilk bankacılık Bot’udur. Capital One Eno Chatbot’u, hesap sahipleri için oldukça yenilikçi ve kesintisiz bir deneyim sunuyor. Eno’da son işlemler, bakiye ve işlem ödemeleri gibi hesap bilgileri alınabilir. Eno Bot kullanıcıları emoji kullanarak bankacılık bilgilerine bile erişebilir.

“Bunun anlamı, Eno’nun hesap ve kart bakiyelerini kontrol etmesini, faturaları ödemesini, diğer hesap ve kart geçmişi bilgilerini almasını isteyebilecek demektir,” şeklinde ifade ediyor 9to5Mac.

Kayak Gezi Bot’u

Kayak, müşterileri ile anlamlı bir şekilde bağlantı kurmak için Yapay Zeka teknolojisini kullanan birçok seyahat şirketinden biridir. Kayak gezi Bot’unun amacı, bir sonraki seyahat için seçim ve rezervasyon konularını olabildiğince kesintisiz yapmayı sağlamaktır.

Örneğin, eğer özel bir bütçe belirlendiyse, Kayak Chatbot’una bir sonraki seyahat için ne kadar bütçe olduğu söylenirse, uygun birkaç opsiyon görüntülenir.

Neden Chatbot’lar dikkat çekmeye değerdir?

Bu Yapay Zeka’lı şeylerden biri neden marka, işletme veya Start up için önemlidir? Yine bir marka için Bot kurulumunu destekleyen bir firmanın yaptırdığı araştırmaya göre, dünyada 2.5 milyardan fazla insan mesajlaşma uygulaması kullanıyor ve bu sayı dünya nüfusununun 3’de biridir. Eğer bu veriler denenmiş ve doğruysa yapay zeka Chatbot’larını markada veya işyerinde kullanmamak düşünülemez…

Bugünün Bot’ları, temel amaçlarına göre ayrıldığında aslında oldukça basittir. Bot’lar; tüketici sorularını yanıtlamak, yardım sağlamak, satış yapmak, müşteriyi kontrol etmek veya bankacılık bilgisini işleme koymak, pahalı ürünün satışını yapmak ve görevleri yerine getirmek için 7 gün 24 saat erişilebilir durumda olurlar.

Görünenin altında, Neural Networks katmanları üzerindeki tabakalarda, inovatif öğrenen makineler ve detaylı programlamalar vardır. Bu, markalı Chatbot’ları yapay olarak akıllı yapan şeydir. Gelecekte büyüme ve başarılı olma eğilimindeki markalara, Chatbot’ların sağladığı değer kesinlikle inkar edilemez. İyi haber; bir chatbot sahibi olunabilir.

Markalı bir Chatbot oluşturmak için altı ipucu:

1. Chatbot’un erişilebilir olmasını sağlamak

Var olan en iyi ve en yenilikçi Chatbot oluşturulabilir, ancak kolay erişilebilir değilse, Bot çabaları beklentilerin altında kalabilir. Uber, Bot’un erişilebilir olmasının harika bir örneğidir. Facebook Messenger üzerinden arkadaşlarla bir restaurant buluşması planlanıyorsa, Uber Bot Penceresi açılır ve Uber, ihtiyaç olup olmadığını sorar.

Müşterilerin Chatbot’u kullanmak için uygulamaları değiştirmeleri gerekmez. Müşterilerin kullandığı sosyal kanallara çok dikkat edilmelidir. Örneğin marka, profesyoneller için çözüm içeriyorsa, bir Bot tasarlamak en uygunu olur.

Programlama özelliği olmayan markalar için birkaç Chatbot platformu ve işletmeleri:

  • Chatfuel; Twitter, YouTube veya JSON’da bir Chatbot başlatmak isteyen, teknoloji sahibi olmayan geliştiriciler içindir. Arayüzünün kullanımı kolaydır. Bir Bot 30 dakikadan daha kısa sürede kurulabilir ve alınabilir.
  • ChattyPeople kodlama yeteneği olmayan herkes için mükemmeldir. E-ticaret için daha uygundur ve Facebook’la kolay bir entegrasyona sahiptir.
  • Botsify, Facebook ve diğer birçok mesajlaşma platformu için bir Chatbot geliştirmeyi sağlar. Botsify, programcı olmayanların hızlı bir şekilde Bot geliştirmeleri için, kolayca sürükleyip kullanabilecekleri açılır bir arayüzdür.

2. Bot hangi bilgileri toplamalı?

Chatbot’u programlarken hedefler koymak çok önemlidir. Chatbot’ların doğası, zamanla daha fazla bilgi toplamaktır, bu nedenle kişiye ait Bot geliştirilirken bu unutulmamalıdır.

Müşteriler hakkında alınan bilgiler, pazarlama kampanyaları için müşteri segmentasyonu konusunda destek olur. Müşterilerin ihtiyacı olan servis, ürün önerisi ve birkaç avantajlı ürün kampanyası müşterilerin ürünü almasını destekler.

Chatbot’un topladığı temel bilgiler:

• Lokasyon bazlı servis ve tavsiyeler için müşterilerin posta kodu önemlidir.

• Müşterilerin alışveriş tercihleri ve satın alma alışkanlıkları, müşterilerle yeni ve anlamlı etkileşim yollarını keşfetmek için doğru bir adım olabilir.

• Sevilen ve sevilmeyen yemekler, kıyafet ve film tercihleri v.b gibi bilgiler gelecekte müşterilere verilecek promosyonlar ve avantajlar ile ilgili ipuçları verebilir.

3. Bot’u Yapay Zeka’ya dönüştürmek

Chatbot’ların doğası gereği olması gereken bir ipucu gibi görünebilir ancak birçok marka, Bot geliştirirken bu noktayı atlıyor. Bot’u hafif bir denetim ile etkin bir şekilde kullanmak maliyetin düşmesine sebep olabilir.

Kolayca otomatikleştirilebilecek tüm müşteri destek görevleri düşünüldüğünde, bunları yapabilmek için Chatbot programlanır. Aslında, Chatbot’lar müşteri destek ücretlerini %30 oranında azaltabilir.

Bununla birlikte, bu görevleri, çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilmelerini sağlamak için Bot’u programlarken oldukça odaklanarak çalışmak gerekir.

4. Uygulamaları ve uygulama güncellemelerini Bot’larla değiştirmek

Yapay Zeka, insanların marka ve işletmeler ile nasıl etkileşime girdiğini ve ayrıca pazarlama konusunda markaların ve işletmelerin geleceğe nasıl yaklaştıklarını yeniden şekillendiriyor.

Chatbot’lar uygulamaların yerini alabilir. Mobil kullanımın artmaya devam edeceği ve kullanıcıların birleştirilmiş arayüz istekleri inkar edilemez. Mesajlaşma platformları vasıtasıyla kolay erişilebilir durumdayken neden çeşitli hizmetler için birden çok uygulama indirilir?

Chatbot’s Life’a göre “Aslında tüm mobil uygulamalar ve web siteleri sadece bir bilgi topluluğudur. Tüm bunlar, bir Chatbot’un tüm hizmetleri sunabileceği tek bir mesajlaşma uygulamasında paketlenebilir.”

Sorular sormak için birkaç anahtar app vs Chatbot:

• Uygulamanın yerine bir Chatbot kullanılabilir mi?

• Web sitelerin bilgileri Bot’a doğru bir şekilde eklenmiş mi?

• Yeni ürünler ve hizmetler için uygulamayı güncellemek yerine bir Chatbot kullanılabilir mi?

• Chatbot, uygulama yerine satın alma seçenekleri sunabilir mi?

• Bir uygulama geliştirme ve Bot oluşturma arasındaki maliyet farkları nelerdir?

5. Bot’la etkileşimi kolaylaştırmak

Kişiye ait bir markalı Bot sahibi olmanın en çekici yönlerinden biri müşterilerin çoğu zaman bir Chatbot ile sohbet ettiklerini bilmemesidir. Bunun nedeni, markaların ve işletmelerin Bot’larının mümkün olduğunca ulaşılabilir ve insancıl olmasını istemesidir.

Marka veya işletmeyle etkileşim kurulurken bir rahatlık ve aşinalık duygusu sunmak önemlidir. Müşterilerin; Bot’la sohbet etmeleri, ihtiyaç duydukları cevapları almaları, istedikleri alışverişleri yapmaları ve genel olarak olumlu bir deneyim kazanmaları istenir.

Bot, hedef kitlenin yaptığı şekilde konuşmak üzere programlanırsa, bir insana bağlandığında hızlıca ve kolayca ilişkilendirilebiilir.

Chatbot mümkün olduğunca davetkar ve insancıl yapılmalı:

  • Markaya hitap eden etkili bir mesaj oluşturulmalıdır.
  • Müşteriler Bot’la kesintisiz bir iletişime başlayabilsin diye harekete geçirecek bir buton kullanılmalıdır, “Haydi Başlayalım” gibi.
  • Müşteriler isimleri ile karşılanmalıdır ya da daha önceden toplanan bilgiler kullanılarak, müşterinin tanındığı hissettirilir.
  • Müşterilerin kolay ulaşımı için web sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinde kolay ulaşım butonları olmalıdır.

6. Doğal bir konuşma akışı olduğundan emin olunur.

Chatbot’ların sohbet amaçlı olduğu unutulmamalıdır, Bot’un doğal bir sohbet akışını bilmesi gerekir. Bu, müşterilerle Bot arasında etkileşim kurulurken kişinin daha rahat hissetmesini sağlar ve aynı zamanda müşteriler hakkında daha fazla bilgi toplanmasına izin verir.

Bir programcı olunmasa bile, Chatbot oluşturulurken, Bot’un birincil hedeflerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Satışları arttırmak, sorular ve yorumlar için destek olabilir. Her halükarda, önerilen eylemleri konuşma biçiminde yapmak için Bot programlanmalıdır.

Chatbot’u daha konuşkan yapmak için birkaç ipucu:

  • Doğal dil akışını taklit etmek için Bot programlanır. Bu, Bot’la müşteri akışı arasındaki soru ve cevapları daha verimli hale getirir.
  • Müşterilerle konuşulurken Chatbot akıllı olmalıdır. Müşterilerin anlayacağı basit terminolojiyi kullanacak şekilde programlamak, daha iyi bir kullanıcı deneyimini kolaylaştırabilir. Konuşmanın doğal olarak akmasını sağlamak için Chatbot’u programlayarak, özelliklerini zamanında ve gerektiği gibi ortaya koyabilir.
  • Bot’un yenilikçi AI özellikleriyle müşterileri etkilemesine izin verilmemelidir. Sohbet Bot’u doğal akışı sağlamak için Chatbot’u programlayarak, özelliklerini zamanında ve gerektiği gibi gösterebilir.

Müşterilerle çevrimiçi sohbet etmek için bir Bot bulundurmak, markanın veya işletmenin gelecekteki büyümesi ve başarısı için önemlidir.

Programlama becerisi olmazsa problem de yoktur. Yapay Zeka Chatbot’unun kolayca geliştirilebileceği ve başlatılabileceği pek çok yol vardır.

Kaynak: https://www.clickz.com/6-tips-for-building-compelling-chatbots-even-if-youre-not-a-programmer/113134/

ai akıllı botlar artificial intelligence bot ve yapay zeka capital one eno bot Chatbot chatbot kullanımı chatbot temel bilgiler gezi botu Machine learning pazarlama teknoloji uber botlar yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve iletişim YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder