menu Menu
Doğal Dilde İletişimin Yeni Adı: WATSON
Watson nasıl çalışır ?
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 6 Nisan 2018 0 Yorum
Yapay Zekanın Etki Oluşturduğu 10 Endüstri Geri Yapay Zeka ve Dijital Deneyim Operasyonu İleri

Yeni çağın kognitif çözümleri öncüsü IBM Watson, yapay zeka teknolojisi ile klasik programlanabilir yapıdan daha farklı çalışarak yüzyıllardır olan gelişimi radikal ve yeni bir yazılım vizyonu ile değiştiriyor.

Watson, kognitif yapısı gereği insan uzmanlık gelişimi sürecinin bir yansıması modülünde oluşturulmuştur. Sistemsel problemleri; sebepleri ile insan gibi algılar, insancıl bakış açısı ile anlar ve sonrasında 4 adımda karar vererek çözümler oluşturur. Kısaca Watson; Algılar, anlamlandırır, değerlendirir ve karar verir.

Watson, bilgiyi alıp kullanırken doğal dil kullanır. Dil bilgisi kurallarına uyar. Hatta terimsel içerikler ve kültürel açıklamalar sebebi ile karmaşa oluşturabilecek içerikleri dahi algılayarak aktarımını sağlar. Örnek olarak; Watson ile gerçekleştirdiğiniz bir diyalogda ‘’bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor’’ değiminin geçtiğini düşünelim; Watson bu söyleminizi duyduğunda, çok fazla yağmur yağdığını algılar ve size bu konu ile ilişik cevaplar oluşturur. Hatta pabucu dama atıldı ya da ruhu duymamak gibi deyimleri dahi anlamlandırıp, uygun cevapları oluşturabilir.

Sonuç olarak Watson, kullanıcı dilinin asıl amacını anlamaya çalışır ve mantıksal bütünlüğü sağlayarak, sahip olduğu dilsel modeller ve algoritmalar aracılığıyla beklenen cevapları oluşturur.

Tıpkı bizler gibi her gün Watson içinde önemlidir. Watson öğrendiği her gün daha akıllı cevaplar verir, adapte olur, bilgi birikimine yeni değerler katar ve yeni başarılar kazanmamızı sağlar.

IBM Watson ile geleceğe hazır mısınız?

artificial intelligence Cognitive IBM Watson Kognitif Nasıl çalışır Yapay zeka yapay zeka çözümleri


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder