menu Menu
Yeni Nesil Doktor Asistanı: Google AI
Yapay Zeka ve Hasta Analizi
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 22 Haziran 2018 2 Yorum
Yapay Zeka Astronot Asistanı CIMON Geri Spor Dünyasında Yapay Zeka Adımları İleri

Google AI, Doktor Asistanı Olma Yolunda İlerliyor

Her geçen gün yapay zekanın farklı sektörlerdeki başarılarını duyuyor ve acaba sıradaki ne diyoruz. Bugünkü içeriğimizde ise sanal asistandan, fotoğraf servisine, e-mail uygulamasından, dil tercümanına kadar bir çok alanda yapay zeka teknolojisi kullanan Google’ın sağlık sektörü için geliştirdiği yapay zeka servisinden bahsedeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde Bloomberg’in yapmış olduğu açıklamayla, Google’ın sağlık sektörü için oluşturduğu bir yapay zeka projesinin haberini aldık. Bloomberg, Google’ın sağlık sektörü için oluşturduğu yapay zeka servisi ile bir hastanın sağlık kaydında bulunan binlerce dijital belgeyi hızlıca tarayabilecek bir yapıda çalışan yeni bir algoritmaya sahip olduğunu bildirdi.

Bu algoritma ile Google, bir hastanın hastalığına bağlı olarak hastanede ne kadar süre kalacağından, hastanın hangi ilaçları kullanması gerektiğine, hatta hastanın ölme ihtimalini dahi belirleyebilecek. Google, bu teknolojiyi kliniklerde aktif olarak kullanımını sağlamak, semptomların ve hastalıkların yapısını daha iyi öngörebilmek için çalışmalara başladı.

Sağlık, Yapay Zeka ve Google

Google’ın sağlık sektörü için oluşturmuş olduğu yapay zeka şuanda aktif olarak bazı hastanelerde deneme ve geliştirme amaçlı kullanılıyor. Şimdilik sadece veri tabanından aldığı bilgilerle, hasta durum analizi ve hastalık durumu tahmini alanında doktorlara yardımcı olan Google yapay zeka asistanı, her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. Hatta Bloomberg raporuna göre geçtiğimiz günlerde doktorlardan daha iyi bir tahminde bile bulundu.

Bloomberg raporlarına göre, gerçekleşen olayda, akciğerlerinde sıvı bulunan ve kanser teşhisi bulunan bir hasta, kontrol amaçlı hastaneye gidiyor. Hastane doktorları, hastanın durumunu analiz ettikten sonra ölüm riskini %9.3 olarak belirliyor. Aynı testi Google da kendi algoritması üzerinde gerçekleştiriyor ve ölüm riskinin %19,9 ve tehlike sınırında olduğunu bildiriyor. Aradan birkaç gün geçtikten sonra hastanın ölümü gerçekleştiğinin haberi alınıyor.

Yapay zekanın tıp alanında kullanılmasının en büyük kazancı, sayısı oldukça fazla olan hasta verilerinin analizini normalde bir insanın oluşturacağı süreden çok daha kısa sürede analiz ederek, raporlayabilme yeteneğidir. Yukarıda verilen örnekten de anlaşılabileceği üzere, Google yapay zekası verileri toplama, analiz etme ve raporlama konusunda başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Bloomberg’in açıklamasına göre, ‘’Google yapay zeka teknolojisinin gelecek günlerde dünya çapında, hastaların hastanede kalış sürecinden, tedavi süreçlerinin belirlenmesine ve ölüm risklerinin değerlendirilmesine kadar bir çok alanda doktorlara asistanlık desteği sağlayacağı düşünülüyor.’’

Yapay Zeka, Doktorların Daha Doğru Teşhislerde Bulunmasına Yardımcı Olabilir

Bloomberg’in de yazdığı gibi, Google’ın algoritması, tahminlerde bulunmak ve gelecekte bu tahminlere uyumlu çözümler oluşturma noktasında kendini geliştirecek bir yapıya sahip. Buna bağlı olarak, doktorlar için oldukça uzun süre alan hasta raporları inceleme ve analiz işlemleri sürecini de ortadan kaldıracağa benziyor.

Ayrıca Google Yapay zekası sadece dijital de bulunan verileri değil, aynı zamanda eski formatlarda kaydedilmiş pdf dosyalarını, hatta sadece kağıtlarda bulunan raporları dahi algılayarak analizine entegre edebiliyor. Yapay zekanın sunduğu tüm bu imkanlar, doktorların daha doğru teşhislerde bulunmasını sağlayarak, daha yüksek ihtimallerle doğru tedavilerin uygulanmasını sağlayacak gibi duruyor.

Sonuç olarak, şu ana kadar elde edilen rapor değerlendirmeleri sonucunda, Google’a ait yapay zeka algoritmasının hastanın tıbbi geçmişinin değerlendirilmesinde, diğer tekniklere oranla daha hızlı ve doğru olduğudur. Google önümüzdeki günlerde semptomlar ve hastalıklar üzerine yeni yapay zeka araçlarıyla sektördeki çalışmalarına devam edecek gibi duruyor.

Düşünsenize birçok hastaya ait bilgiyi bünyesinde barındıran, hastalık ve tedavi süreci deneyimi oldukça fazla olan bir yapay zeka, belki de ihtiyacınız olan tedavi çözümünü bir doktordan daha iyi belirleyebilecek. Bu noktada kime güveneceksiniz? Doktorlara mı? Yoksa, yapay zekaya mı?
-Belki de yapay zeka destekli çalışma ünitesi bulunduran doktorlara…

Kaynak: http://www.businessinsider.com/google-ai-predict-when-patients-die-2018-6

 

 

ai artificial intelligence doktor asistanı doktor asistanı yapay zeka Google doktor asistanı Google yapay zeka asistanı hasta analizi ve yapay zeka Machine learning makine öğrenimi sağlık endüstrisi ve yapay zeka Yapay zeka yapay zeka çözümleri yapay zeka kullanım alanları yapay zeka kullanımı yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve insan yapay zeka ve sağlık yapay zeka ve tıp YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder

    1. Teşekkürler Anonymus. Şuanda olduğu gibi, gelecek günlerde de yapay zeka teknolojilerini araştırmaya ve araştırmalarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.