menu Menu
Bu yıl Geliştirilmesi Beklenen 7 Yapay Zeka (AI) Kullanım Alanı
Yapay zeka ve ötesi
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri, AI Trendleri, Genel Tarih: 26 Temmuz 2018 0 Yorum
Yapay Zekayı İşine Entegre Edecekler İçin Tavsiyeler   Geri Müzik Dünyasında Yapay Zeka Ritimleri İleri

Bu yıl Geliştirilmesi Beklenen 7 Yapay Zeka Kullanım Alanı

Yapay zeka kullanımı gün geçtikçe ihtiyaç duyulan yeni alanlarda kendini göstermeye devam ederken, kullanımı aktifleşmiş alanlarda yeni yasaları da beraberinde getiriyor. Örneğin; geçtiğimiz günlerde California’da otonom araçlar için çıkarılan yasa, yapay zeka uygulamalarının artık hayatımızın bir parçası olduğunu oldukça iyi kanıtlar durumda. Yapay zeka hayatımızın parçalarını oluşturdukça, sırada hangi uygulama var diyerek geleceği merak etmemek elde değil. Sizce de öyle değil mi?

Forbes, geçtiğimiz günlerde Forbes Teknoloji Konseyi’nde bulunan yedi teknoloji uzmanıyla yapay zeka ve gelecek uygulamaları üzerine bir röportaj gerçekleştirdi. Bu uzmanlara; önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi muhtemel yapay zeka kullanım alanları ve gelişmeleri hakkındaki düşüncelerini sordu. Biz de bu içeriğimizde sizler için Forbes’ın gerçekleştirmiş olduğu röportaj yorumlarını inceleyerek önümüzdeki günlerde geliştirilmesi beklenen 7 yapay zeka kullanım alanını sizler için derledik.

1. Sağlık Analizi ve Hasta Tedavisi

Hayatımızın kaliteli ve huzurlu bir şekilde devam edebilmesi için ‘’sağlık’’ hepimizin ilk ihtiyacıdır. Yaptığımız araştırmaya göre, yapay zekanın geliştirileceği ve gelecekte bir çok çözümü beraberinde getireceği en güçlü kullanım alanı sağlık sektörü olarak görülüyor.

Yapay zeka ve sağlık sektörü birlikte incelendiğinde günümüzün en büyük eksiği, hastaya ait bilgilerin elde edilmesi konusunda yaşanıyor. Oysa her hastadan yıllık, aylık, günlük ve hatta saatlik bilgiler alınabilse, hasta ile ilgili durum yapay zeka ile gerçek zamanlı olarak analiz edilebilir ve hastalık durumunda ya da periyodik dönemde, elde edilen bilgilerle tedavi süreci daha doğru zamanda ve daha koordine bir yapıda sağlanabilir. Günümüzde her ne kadar bu konuda birçok uygulama ve çalışma olsa da, gelecekte hastaya ait bilgilerin, mobil cihazlar, giyilebilir cihazlar ve IoT cihazları ile kullanılan uygulamalarla, daha kısa sürede daha etkili çözümler oluşturulacağını düşünüyoruz.

Yapay zekanın sağlık sektöründeki uygulamalarına örnek olarak, Google’ın geçtiğimiz günlerde doktor asistanı görevini gerçekleştiren yapay zeka çalışmasını gösterebiliriz. Bu konuyla ilgili olarak ‘’Google AI, Doktor Asistanı Olma Yolunda İlerliyor’’ içeriğimize göz atabilirsiniz.

2. Yapay Zeka ve Sürücü İyileştirmeleri

Yapay zeka ve makine öğrenimi bilgi ile çalışır. Ne kadar fazla bilgiye sahipseniz, işlevsellik aralığınızı o kadar geniştir. Gelecek günlerde artan bilgi oranıyla, yapay zekanın bulunduğu her kullanım alanı için daha geniş bant aralığına sahip sürücülerle çalışma ihtiyacı oluşacak.

Forbes Teknoloji Konseyi uzmanlarından Timothy Chaves’a göre, ‘’Sürücü zorunluluğunu ortadan kaldırmak, yapay zeka fonksiyonlarının daha gelişmiş düzeye gelmesi sağlıyor; çünkü sürücü zorunluluğunun ortadan kaldırılması; yapay zekanın daha akıllı, daha güvenli ve daha hızlı çalışacağı anlamına geliyor.

3. Sesli Asistanlar

Gelecekte Alexa ve Google Home gibi sesle çalışan ve kişisel asistanlık görevi yapan cihazların daha da gelişerek, doğal dilde diyaloglar oluşturarak kişisel ihtiyaçlarımızı karşıladıklarını göreceğiz. Yapay zekanın makine öğreniminde daha iyi seviyelere gelmesiyle, bu sistemler doğal konuşma yapısını çok daha iyi anlayacak ve iletişim kurmanın yollarını çok daha iyi öğrenecekler. ‘’Her’’ filmini hatırlayın ve günümüzde herkesin evinde bir Samantha olduğunu düşünün. Kulağa çok da kötü gelmiyor öyle değil mi?

Sesli asistanların yapısını ve nasıl çalıştığını merak ediyorsanız ‘’Doğal Dilde Etkileşimin yeni adı: WATSON’’ içeriğimize bir göz atabilirsiniz.

4. Perakende

Doğru stratejiler kullanıldığında yapay zeka, tüm perakende sektörleri için büyük bir araç ve kaynak. Günümüzde perakende sektöründe müşteri etkileşimi araçlarının bir çoğu yapay zeka teknolojileri ile desteklenerek akıllı müşteri deneyimi kampanyaları oluşturuluyor ve yönetiliyor. Hem dijitalde hem de fiziksel hayatta kullanıcı deneyimlerinin yapay zeka ile çok daha etkili ve verimli olduğu zaten biliniyor.

Gelecekte ise perakendeciler, makine öğreniminin geliştirilmesiyle, müşteri ve markaya karşılıklı yarar sağlayan etkileşimleri organize edecek en büyük kaynağın yapay zeka olduğunu biliyor ve çalışmalarını bu alanda geliştirmeye devam ediyor.

Örneğin, yapay zeka alt yapısı ile sesli asistan Alexa, günümüz pazarlamacıları için oldukça önemli bir platform olarak görülüyor ve kişiselleştirilmiş kampanya deneyimleri bu platform üzerinden yönetiliyor. Alexa pazarlaması hakkında detaylı bilgi için ‘’Akıllı Asistan Alexa, Yeni Pazarlama Kapıları Açıyor’’ içeriğine göz atabilir ve geleceğin perakende dünyasının nasıl olabileceğini hayal edebilirsiniz.

5. İhtiyaca göre Yapay Zeka

Meyve dolu bir ağaca bakıyorsanız, bizim önerimiz öncelikle uzanabileceğiniz meyveleri toplamanız olacaktır. Yapay zeka ve makine öğrenimi şuan oldukça yeni bir teknoloji. Bu sebeple insanlar tarafından yeni yeni gündem konusu olmaya başladı. ‘’Eğer bir şey konuşuluyorsa çok yakında o şey ile ilgilenecek insan sayısı da artacak demektir. Kim bilir belki de gelecekte herkes kendi chatbotunu ya da sanal asistanını geliştirir hale gelir.’’ Forbes Teknoloji Konseyi Üyesi – Ban Lee

Peki günümüzde iş dünyasında hangi alanlarda yapay zeka kullanılıyor? Bu sektörlerde ne gibi değişimler yaşanıyor? Bu konular hakkında merak ettikleriniz için ‘’Yapay Zekanın Etki Oluşturduğu 10 Endüstri’’ içeriğine göz atabilirsiniz. Bu sayede yapay zeka ile iş dünyası ihtiyaçlarının nasıl karşılandığını değerlendirebilirsiniz.

6. Çevrimiçi Sohbet

Günümüzde çevrimiçi sohbet, pazarlamacıların üzerine çalıştığı ve yatırım yaptığı alanlardan biridir; çünkü çevrimiçi sohbet ile müşterilerinize kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarsınız. Müşterilerinizin çoğu ana ihtiyaçları ile ilgili sorular sorduğu için ürünleriniz ya da markanızla ilgili tüm detayları ve çözümleri içeren bir chatbot, müşteri etkileşiminizi güçlendirecektir. Yakın gelecekte yapay zeka, müşterilerinizle iletişim kurarken, gelen sorulara daha akıllı ve stratejik cevaplar vererek satın alma oranını da büyük ölçüde arttıracaktır.

Yapay zeka sistemlerde çevrimiçi sohbetin öncüleri chatbotlar hakkında daha fazlasını merak ediyorsanız, ‘’Chatbot nedir? Daha da Önemlisi Nasıl Tasarlanır?’’ içeriğimize göz atmanızda fayda var.

7. İletişim

Forbes Teknoloji Konseyi ile yapılan röportajda Alexandro Pando’ya göre; ‘’Yapay zeka ilerlemeye devam ediyor ve sonunda tüm endüstrileri etkileyecek. Bu sebeple hangi sektörde olunursa olunsun, yapay zeka ile işlerini entegre edenler geleceğin kazananları olacak; çünkü yapay zeka insanların iletişim kurma biçimlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Yapay zeka ile ses tanıma, dikte teknolojisi ve iletişim teknolojilerinin daha iyi hale gelmesiyle hemen hemen tüm mesleklerde verimlilik artacaktır. Bu da pazarlama stratejilerinde yapay zekanın daha fazla kullanılacağını desteklemektedir. Ayrıca yapay zekanın sahip olduğu bu teknolojileri web sitenize, mobil uygulamanıza ya da mağazanızdaki kiosklara uygulayarak yeni pazarlama kurguları oluşturabilir ve iletişim kanallarınızı arttırarak bu durumu satışlarınıza yansıtabilirsiniz.’’

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2018/04/20/seven-artificial-intelligence-advances-expected-this-year/#6b34a2422652

2018 yapay zeka ai artificial intelligence chatbot ve yapay zeka Deep Learning insan ve yapay zeka Machine learning makine öğrenimi perakende ve yapay zeka sağlık ve yapay zeka sesli asistanlar Yapay zeka yapay zeka çözümleri yapay zeka hakkında yapay zeka ile iletişim yapay zeka kullanım alanları yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve gelecek yapay zekayı gelecekte ne bekliyor YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder