menu Menu
Yapay Zekayı İşine Entegre Edecekler İçin Tavsiyeler  
Yatırımcılar için Yapay Zeka
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri, Genel Tarih: 31 Ağustos 2018 0 Yorum
Video Pazarlamanın Geleceği: Yapay Zeka Geri Bu yıl Geliştirilmesi Beklenen 7 Yapay Zeka (AI) Kullanım Alanı İleri

Yapay Zekayı İşine Entegre Edecekler İçin TavsiyelerYatırımcılar için yapay zeka

Her şeyi bir kenarı bırakın ve yapay zeka teknolojilerini markanıza ne şekilde entegre edeceğinizi düşünün. Sonrasında bu durumun markanızda hangi değerleri oluşturacağını hayal edin…

Büyük olasılıkla içinde bulunduğunuz sektöre göre değişmekle birlikte yapay zekanın işinizi kolaylaştıracağını ve iş gücünüzü arttıracağını düşünüyorsunuz; ancak yapay zekanın sizi ne kadar sürede bu yapıya taşıyacağından emin değilsiniz. Zaman faktörüne bağlı bir belirsizlik, yapay zeka hakkındaki düşüncelerinizi olumsuz olarak etkiliyor, öyle değil mi?

Merak etmeyin, yalnız değilsiniz!

Günümüzde birçok marka ve yapay zeka geliştirici sizinle aynı süreci yaşıyor ve yapay zeka çalışmalarını ‘’belirsizlik’’ endişesi ile ya erteliyor ya da durduruyor. Ancak hem yapay zeka geleceğine inanan bir ekip olarak hem de günümüz şirketlerinin yapay zeka ile elde ettiği başarıları referans alarak, ‘’belirsizlik’’ karmaşasının çok yakın bir dönemde son bulacağına inanıyoruz; çünkü bilginin işlevselliğinden yararlanıyor ve çözümlemelerimizi bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz.

Bu içeriğimizde;

Yatırımcılar için yapay zeka teknolojilerinin verinin ve analizin gücünden yararlanarak, iş hayatında hangi belirsizlikleri ortadan kaldırıp, özgün ve yaratıcı bir yapı oluşturduğundan bahsedeceğiz. Bu sebeple iş yapınıza veya yatırımınıza değer katacağını düşündüğümüz 10 yapay zeka gelişim süreci tavsiyesini sizlerle paylaşıyoruz.

1. Değer zincirinizdeki fırsatları bütünsel olarak ele alın ve kar-zarar oranınızı değerlendirerek yatırım yapın.

Liderler ve başarılı yatırımcılar yeni gelir akışlarını ve artan kar oranlarını keşfederler. Bu sayede yatırım yönlerini bu alanlara çevirerek hem sahip oldukları teknolojiyi geliştirme fırsatı yakalarlar hem de çalışmaları neticesinde iş ortaklarına katma değer sağlarlar. Yapay zeka, liderler ve yatırımcılar için bir çok sektörde pazarlama ve satış kolaylığı sağlayarak kendini günden güne geliştiren bir teknolojidir. Günümüzde markalar yapay zeka ile kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri oluşturarak, hem müşteri memnuniyetini hem de kendi kazançlarını arttırıyorlar.

Siz de kendi değerlerinize uygun yatırım alanlarını keşfedin ve çözümlerinizi yapay zeka teknolojileriyle fırsata dönüştürün.

Günümüz yapay zeka uygulamalarının en çok kullanıldığı ve gün geçtikçe gelişiminin devam ettiği sektörler hakkında ayrıntılı bilgi için sizi ‘’Yapay Zeka’nın Etki Oluşturduğu 10 Endüstri’’ içeriğimize bekliyoruz.

2. İnovasyon tanımınızı tekrar gözden geçirin ve melek yatırımcı olmanın ötesinde geçin.

Yapay zeka yatırımınızı geliştirme yolculuğunda finansal düzenleme süreci çoğu zaman deneme yanılma yolu ile ortaya çıkar. Bu sebeple yatırımın sonuç vermesi için sürecin tümünü değerlendirmelisiniz. Yatırımcılar için yatırım stratejisi ve planlı sermaye kullanımı önemlidir; ancak yapay zeka yatırımlarınızı yönetirken sadece finansal getirilere odaklanmayın. Yapay zeka teknolojilerinde değere ulaşmak ve başarı sağlamak için her zaman daha fazla deneyime ve yeni denemelere ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Yapılan araştırmalara göre; melek yatırımcı olmanın ötesinde olan ve sermayelerini deneysel inovasyona yatıran liderler, portföylerini daha hızlı geliştiriyor, gün geçtikçe öğreniyor ve yatırım yaptıkları alanlarda başarı kazanıyor.

İş kariyerinizin geleceğini yapay zeka temelleri üzerine inşa etmek istiyor ve bu sürecin derinliklerinde neler olduğunu düşünüyorsanız, ‘’Yapay zeka ve kariyer’’ içeriğimizi incelemenizi öneririz.

3. Farkınızı cinsiyet ve ırkın ötesinde bir öncelik haline getirin.

Farklı olmak bir eylemdir; ancak her şey gibi önemli olan bu eylemi nasıl ve hangi konularda gerçekleştirdiğinizdir. Günümüzde birçok marka ürünlerini tasarlarken toplumsal değerlere uyum sağlayan bir çalışma modeli oluşturuyor ve hedef kitle etkileşimini maksimum değerde tutmayı amaçlıyor. Bu sebeple cinsiyet, ırk, kültür ve yaş çeşitliliği konularında önyargıların oluşmayacağı yapıda gelişim gösteriyor. Bu durum markanın güvenilirliğini ve buna bağlı olarak müşteri etkileşimini de arttırıyor. Aynı bu durumda olduğu gibi, yapay zeka teknolojisi kullanılan ürünler de cinsiyet ve ırkın ötesinde bir farklılık oluşturmalı ve veri kümelerindeki çeşitliliği arttırmalıdır.

4. Ekip etkileşiminizi üst seviyede yaşayın ve endişeyi ortadan kaldırın.

Başarılı sonuçlar alabilmek için takım çalışmasının önemi büyüktür ve bu sebeple takımlar büyütülerek iş hacmi geliştirilir. Ancak bazen takıma yeni katılanlar ve sağladıkları katkı, takımın eski oyuncularının arka planda bırakabilir. Bu da çalışanlar için motivasyon düşmesi ya da ‘’işimi kaybediyorum’’ korkusuna bağlı ilgi azalması gibi sorunlar oluşturabilir. Bu ve benzeri durumlarda ekibinizle olan bağlantınızı koparmadan, onlarla direk etkileşime geçerek, sahip olduğunuz vizyonu aktarın. Bununla beraber çalışanlarınızın kendilerini hangi alanda geliştirmeleri gerektiğini bildirin ve gerekiyorsa onlara kurs imkanları tanıyın. Bu sayede hem mutlu çalışanlarınız olacak hem de sahip olduğunuz yapay zeka gelişim sürecini de hızlandırmış olacaksınız.

Ekip etkileşimi ve Şirket kültürünü geliştirme konusunda ayrıntılı bilgi  ‘’Şirket kültürünü sürekli gelişir hale getirmenin 5 yolu’’ içeriği tam size göre.

5. Karar verme yeteneğinizi geliştirin.

Teknolojinin gelişme hızının hiper seviyelere çıktığı bu günlerde, yatırımcılar ve yöneticiler için geleneksel yaklaşımlar artık çalışmıyor. Özellikle yapay zeka gibi bir sonsuzlukla iç içeyseniz, sadece teknolojiyi değil beraberinde teknolojinin sosyal sonuçlarını, kullanım alanlarını, kültürel etkilerini ve yetişebildiğiniz diğer tüm yan dallarını da takip ediyor olmanız karar verme süreçlerinde başarılı olmanızı sağlayacaktır. Yapay zeka gibi düşünün… Ne kadar fazla ihtiyacınız olan bilgiye sahip olursanız, o kadar doğru kararlar alırsınız.

Doğru karar almak ve bu yeteneğinizi geliştirmek için araştırmayı bırakmayın. Unutmayın! Siz bir mimarsınız ve karar verip harekete geçerken tüm planları göz önünde bulundurmalısınız.

6.
Teknolojiyi anlamak için yatırım yapın.

Yapay zekanın insanların yerine geçerek meslekleri ellerinden alacağına inanmıyoruz. Günümüzde olduğu gibi gelecekte de yapay zekanın iş yapımızı daha verimli hale getireceğine ve çalışma yapımızı değiştireceğine inanıyoruz. Bugün her şey bu kadar hızlı gelişir ve ilerlerken zaten buna inanmak nasıl mümkün olabilir ki? Değişim hayatımızın merkezinde yer alıyor. Biz değişiyoruz, çevremiz değişiyor, teknolojileri alanları değişiyor, kısaca her şey değişiyor.

Değişim sürecini anlamak ve yapay zekayı hangi alanlarda daha verimli kullanacağımızı keşfetmek için kendinize ve çevrenize yatırım yapın.

Bu arada iş hayatı ve teknolojiyi anlama süreci ilginizi çekiyorsa ‘’İş yapınız yapay zeka ile değişiyor’’ içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

7.  Her zaman ikinci ve üçüncü plan seçenekleri oluşturun

Eğer bugün birçok konuda çözüm oluşturabiliyor, çevremize ve kendimize katma değer sağlayabiliyorsak, bu durumu problemlere borçluyuz. Problemler sayesinde doğruyu buluyor ve işimizi hangi alanda geliştireceğimizi belirliyoruz. Bazen problemleri gerçekleşmeden fark ediyor ve öncesinde çözümler oluşturuyoruz, bazen de problemle öğreniyoruz.

Problemin kendisini ne kadar iyi tanırsak, oluşturabileceği alternatif olumsuzlukları da o kadar iyi tahmin edebiliriz. Bu sebeple geliştirmek istediğiniz sistemde çıkabilecek sorunları önceden belirleyebilecek yapay zekanın kötü kullanımlarını dikkate alan, etik bir komite oluşturun. Bu komitede aktif bir rol edinin. Bu sayede karşılaşacağınız problemleri önceden belirleyecek ve alternatif çözümler oluşturma konusunda hız kazanacaksınız.

8. Veri güvenliğinizi şirket kültürünüze entegre edin.

Verinin büyük önem taşıdığı yapay zeka projelerinde kaybolacak veya zarar görecek bir veri, projenin ilerleme sürecini geriye götürecektir. Bu kaybı yaşamamak ve veri güvenliğinin korunması için çalışanlar, güvenlik ekipleri tarafından bilgilendirmeli ve eğitmelidir. Bu sayede şirketinizin dijital ürün veya hizmet sunduğu markalara karşı politik, teknik ve kültürel düzeyde veri riskinin oluşma ihtimalini de engellemiş olursunuz.

9. Tüm teknolojilerinizi güncel tutun!

Ne kadar güncel olursanız, yeni sistemlere o kadar hızlı entegre olursunuz. Bu sebeple araştırmayı bırakmayın ve deneysel makine öğreniminde her gün bir adım ileri gitmek ve modüler bir platform oluşturmak için teknik ekibinize meydan okuyun!

10. Öğrenmeyi asla bırakmayın, gelişimi sonsuz kılın!

Her veri ihtiyacınızı karşılamayabilir; ancak ihtiyacınız olan konulara ışık tutar. Özellikle sürekli öğrenme ve iyileştirme için değerli bir geri bildirim mekanizması sağlar. Yapay zeka teknolojileri yolculuğunda öğrenmeyi ve öğretmeyi asla bırakmayın. Kazanan siz olacaksınız!

Kaynak: https://www.mckinsey.com/business-functions/organization/our-insights/the-organization-blog/embrace-the-uncertainty-of-ai


2018 yapay zeka ai artificial intelligence derin öğrenme iş hayatında yapay zeka Machine learning makine öğrenimi Yapay zeka yapay zeka çözümleri yapay zeka entegrasyonu yapay zeka işimizde yapay zeka kullanım alanları yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve iletişim yapay zeka ve inovasyon yapay zeka ve iş dünyası yapay zeka ve kariyer YapayZekaTR yatırımcılar için yapay zeka


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder