menu Menu
Video Pazarlamanın Geleceği: Yapay Zeka
Yapay Zeka ve Video Pazarlama
Burak Pehlivan Etiket: AI ve Pazarlama Tarih: 9 Ekim 2018 0 Yorum
Yapay Zeka Teknolojileriyle Oteller Nasıl Değişiyor? Geri Yapay Zekayı İşine Entegre Edecekler İçin Tavsiyeler   İleri

Video Pazarlamanın Geleceği: Yapay Zeka 

Yapay zeka teknolojilerinin geçtiğimiz yıllar içerisinde birbirinden farklı kullanım alanlarındaki başarısı, her geçen gün pazarlama profesyonellerinin daha fazla dikkatini çekiyor ve yapay zekanın kullanım alanları gelişerek pazarlamada yeni yönelimler oluşturuyor.

Yüksek sayıdaki kullanıcı bilgilerini işleme, somut kampanya sonuçları oluşturma ve kullanıcı hedefleme özellikleriyle pazarlama dünyası için büyük bir devrim olan yapay zeka, çevrimiçi müşteri deneyimini ‘’kişiselleştirilmiş’’ bir boyuta taşıyarak hem markalar hem de müşteriler için çift taraflı kazanan bir etkileşim sunuyor.

Söz konusu kişiselleştirilmiş deneyimler ve pazarlama olunca, müşterilerle etkileşime geçilen kanallar, müşterilerin beklentilerini karşılayacak içeriklerle tasarlanıyor. Yapılan bir araştırmaya göre günümüz kullanıcılarının %81’i video içeriği bulunan ürün veya servisleri satın almayı tercih ediyor. Ayrıca video içerikler, arama motoru sonuç sayfalarında %157 daha önde yer alıyor. Hatta yapılan başka bir araştırmaya göre de, 2021 yılında dijital platformlar üzerinde video içerik tüketiminin %80’e ulaşacağı öngörülüyor.

Durum böyle olunca, günümüz pazarlama profesyonelleri de video içerik oluşturarak hedef kitle etkileşimini nasıl kişiselleştirebilecekleri üzerine çalışıyorlar. Hatta bu etkileşim sürecini yapay zeka ile nasıl bir deneyim haline getireceklerini her gün yeniden tasarlıyor, düşünüyor ve farklı kurgularla müşterilere ulaşmak için video pazarlamada yapay zeka çözümleri geliştiriyorlar.

Peki, markalar video pazarlama stratejilerinin hangi kısmında yapay zekadan faydalanıyor?

Günümüzde markalar zaten gelişen akıllı analitik araçlarla geçmişe oranla çok daha fazla müşteri bilgisine sahip. Ancak sadece bilgiye sahip olmak yeterli olmuyor. Önemli olan bu bilginin nasıl kullanıldığıdır. İşte burada da yapay zeka devreye giriyor ve markalar tarafından segmente edilen video içeriklerini ilgili müşterilerle buluşturuyor. Analiz konusunda markaların müşterilerini daha yakından tanımasını sağlayan yapay zeka, yayınlanan videolarla izleyicilerin davranışlarını, hatta duygularını dahi analiz edebiliyor.

Veri analizlerinden yararlanan markalar, yeni video içeriklerinin nasıl olması gerektiğini tasarlayabiliyor. Hatta bu sayede kullanıcı beklentilerini daha iyi karşılayacak ürünler ve servisler oluşturup, müşteri segmentlerine özel video içerikleri üretebiliyor.

Daha da ileri gidecek olursak, artık yapay zeka, post prodüksiyon da dahi olmak üzere video düzenleyicisi olarak rol alabiliyor. Burger King’in geçtiğimiz günlerde tartışmalara yol açan ve yapay zeka tarafından düzenlendiği iddia edilen reklam filmini duymuşsunuzdur.

Özetle yapay zeka, daha iyi bir kişiselleştirmeye katkı sağlayacak kullanıcı hareketlerinin analizinden, gerçek zamanlı raporlamaya kadar bir çok alanda video pazarlamanın gücünü arttırıyor.

İşletmelerin, yatırım getirisini test edebileceği bir video pazarlama stratejisine yatırım yapma olasılığı çok daha yüksektir.

Söz konusu video pazarlama olunca, markaların çoğu yatırım getirme konusunda oluşturulan raporları yetersiz buluyor ve bu sebeple video pazarlama alanına pek fazla yatırım yapmak istemiyor. Ancak yapay zeka analizleriyle pazarlamacılar, artık video içeriklerini çok daha kapsamlı olarak analiz edebiliyor ve markaların soru işaretlerini her geçen gün biraz daha azaltıyorlar. Bu da markaların video pazarlamaya olan güveninin gün ve gün artmasını sağlıyor.

Yapay zeka, kişiselleştirilmiş video içeriğinin oluşturulmasını sağlar ve etkileşim oranlarını arttırır.

Kişiselleştirilmiş pazarlamanın bugünlerde oldukça önemli bir yere sahip olmasının birçok sebebi bulunuyor. Ancak bu sebeplerin en başında müşterilerin daha özel hissetmesini sağlayan kişiselleştirilmiş mesajlarla marka-müşteri sadakatini arttırmak yer alıyor.

Günümüzde kişiselleştirilmiş deneyim denilince en çok e-posta pazarlama projeleri ve web sitesi tabanlı pop-up’lar karşımıza çıkıyor. Oysa ki kişiselleştirme yapılabilecek yüzlerce dijital kanal ve strateji bulunmaktadır. Bunlardan biri de video pazarlamada içerik kişiselleştirmedir.

Video pazarlamada kişiselleştirme, video hazırlama süreci ve yüksek maliyet sebebiyle markaların günümüz koşullarında benimsediği bir taktik olmasa da, video pazarlamada yapay zeka kullanımı geliştikçe önümüzdeki günlerde bu alanda daha verimli ve başarılı örnekler görmeye başlayacağımızı düşünüyoruz.

Şuanda toplanan kullanıcı bilgileriyle oluşturulacak hiper kişiselleştirilmiş videolar, kullanıcıların önümüzdeki günlerde markaları tercih etme sebebi olacaktır; çünkü doğrudan kullanıcıya ulaşan bir video içerikle, kullanıcı duygusal bir bağ kurabilir. Bu potansiyel, satış oranlarını önemli derecede etkileyecektir. Dijitalde etkileşim seviyesi bu noktaya geldiğinde ise video pazarlama, kullanıcı etkileşiminde öncü olarak yer alacaktır.

Eğer siz de yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş video pazarlamada bir gelecek görüyorsanız, şimdiden daha fazlasını araştırmanızda fayda var.

Kaynak: https://blog.adext.com/en/artificial-intelligence-ai-video-marketing

 

 

2018 yapay zeka artificial intelligence Dijital Deneyim ve yapay zeka video pazarlama video pazarlama kullanım alanları video pazarlama trendleri video pazarlama ve yapay zeka video pazarlamanın geleceği Yapay zeka yapay zeka çözümleri yapay zeka kullanım alanları yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve pazarlama yapay zeka ve reklamcılık YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder