menu Menu
Dünyanın İlk Yapay Zeka Haber Spikeri
Yapay Zeka ve Medya
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 8 Kasım 2018 0 Yorum
Yapay Zeka Geliştirme Bildirgesi Yayınlandı! Geri Yapay Zeka Teknolojileriyle Oteller Nasıl Değişiyor? İleri
Dünyanın ilk yapay zeka spikeri

Çin’in Xinhua haber ajansı perşembe günü, İngilizce ve Çince haberler okuyabilen ilk yapay zeka spikeri ile habercilik sektörü için büyük bir adım attı. Xinhua haber ajansı ve arama motoru operatörü Sogou işbirliği ile tasarlanan spiker, Çin’de gerçekleştirilen Dünya İnternet Konferansı’nda teknoloji ve medya öncüleriyle bir araya geldi.

Spikere ait yüz yapısı ve ses tonu, ünlü haber spikeri Zhang Zhao’ya benzetilerek tasarlandı. Oldukça gerçekçi görünen yüz ifadeleri ve dudak hareketlerine sahip spiker, prompter’da yazan haberleri okuyabiliyor ve haber içeriğine göre ses tonu ve yüz ifadelerini kontrol edebiliyor. Yorulmadan günün her saati, aynı enerjide ve kesintiye uğramadan çalışabiliyor olması, oyunun kurallarını  habercilik sektörü için bir hayli değiştiriyor.

Ayrıca Xinhua projesi ile yapay zeka spiker, izlediği canlı yayın videoları ve seslendirdiği içerikleri de kayıt ederek zaman içerisinde kendini de geliştirme fırsatı buluyor. Bu özelliği ile sunduğu güncel haberlere geçmişten örnekler de vererek yorumlama özelliğini geliştirecek gibi duruyor.

Xinhua ekibi; Çin’de gerçekleştirilen Dünya İnternet Konferansı’nda yaptığı açıklamalarda; spikerin sadece kamera karşısında destek vermeyeceğini, aynı zamanda raporlama ekibinin de bir parçası olarak çalışabileceğinin bilgisini verdi. Bu sayede haber üretim maliyetlerini azaltarak haber verimini arttırmayı hedeflediklerini paylaştı.

Yapay zekanın günümüzde bir çok eksiği ve geliştirilmesi gereken nokta bulunuyor; ancak hayata geçen projelerle büyük bir değişimin bizi beklediği apaçık ortada! Gelin şimdi dünyanın ilk yapay zeka spikerini birlikte dinleyelim!

2018 yapay zeka ai artificial intelligence haber spikeri haber spikeri yapay zeka habercilik ve yapay zeka ilk yapay zeka spiker iş hayatında yapay zeka medya ve yapay zeka televizyon ve yapay zeka Yapay zeka yapay zeka çözümleri yapay zeka kullanım alanları yapay zeka spiker yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve iletişim YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder