menu Menu
Yapay Zeka ile İnsan Düşünceleri Okunabilir mi?
Yapay Zeka ve Gelecek
Burak Pehlivan Etiket: AI Haberleri Tarih: 16 Ocak 2019 0 Yorum
Dijital Pazarlamada Yapay Zeka (2019) Geri 2019 Yapay Zeka Trendleri Ne Olacak? İleri

Yapay zeka ile insan düşünceleri okunabilir mi?

Japon bilgisayar bilimcileri bu günlerde düşünceleri görüntüye çevirebilen bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor. Evet! Yanlış anlamadınız. Interesting Engineering’de yayınlanan habere göre; insan düşüncelerini görebilen ve bunları resimlere dönüştürebilen bir teknolojiden bahsediyoruz.

Bu teknolojinin doğru alanlarda kullanılması dünyayı daha güvenli bir hale getirebilir; ancak beraberinde de büyük bir tehlike barındırıyor gibi duruyor. Teknolojinin düşündüklerinizi algılayabildiğini ve düşüncelerinize göre sizle etkileşime geçtiğini düşünün.

Örneğin; bir şey yemek istiyor ve ne yesem diye düşünüyorsunuz. Sesli asistanınız size; ‘’geçmiş bir hafta içerisinde yediğiniz besinlerden almış olduğunuz kalori değeri oldukça yüksek görünüyor, bu durum kalbinizi zorlayabilir. Günü hafif yiyeceklerle geçirmenizi öneririm. Sebze ağırlıklı yiyecekler bulunduran restoranları keşfetmek ister misiniz?’’ diyor. Sizce de bu faydalı olsa bile biraz ürpertici değil mi? Makine de olsa başka birinin düşüncelerinizi okuyabilmesi pek de keyifli olmasa gerek.

Peki, yapay zeka ile düşünce okuma nasıl çalışıyor?

Bu teknolojinin merkezinde insan beynini tarama yeteneği yatıyor. Bilim adamları bu yapıyı oluşturabilmek için bizim MR olarak bildiğimiz; ancak daha gelişmiş bir bir teknolojiye sahip Functional Magnetic Resonance Imaging (Fonsiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme) cihazları ile çalıştılar. Böylece insan düşüncelerine göre değişen kan akışı ve beyin dalgalarını kayıt altına alarak raporlanan frekansları karmaşık bir sinir ağı yoluyla veri haline çevirerek kendi belirledikleri görüntülerle eşleştirdiler. Bu sayede düşünceler görüntülere dönüştürülmüş oldu.

Bu teknoloji şu an için her ne kadar yalnızca belirlenen kan atışı ritmi ve beyin sinyallerinin tanımlanan görsellerle eşleştirilmesinden ibaret olsa da artan verilerle gelecekte daha doğru sonuçlar oluşturacaktır.

Düşünce okuma teknolojisinin geleceği

Düşünce okuma teknolojisinin gelecekteki uygulamaları birçok alanda kullanılabilir. Örneğin; suçluları belirlemek ve yargı süreçlerini düzenlemek adına oldukça değerli bir teknoloji iken yanlış alanlarda kullanılması insanları manipüle eden bir sistem dahi oluşturabilir ki bu da hiç birimizin istemeyeceği bir şeydir. Ancak şu an için böyle bir durumun oluşacağıyla ilgili herhangi bir endişeye sahip olmamıza gerek yok; çünkü bu teknolojiyi uygulayabilmek için halen bir MR cihazına ihtiyaç var. Kablosuz veri etkileşimi sağlanana kadar bu süreç, farklı fonksiyonlar bulunduran MR cihazları ile geliştirilmeye devam edecek gibi duruyor.

Her ne olursa olsun, bu sistemin avantajlarını görmezden gelmek oldukça zor; çünkü tasarlanma sebebinin kaynağında insanların hayatını kolaylaştırmak yatıyor. Unutmayın, önemli olan neye sahip olduğunuz değil, neyi nasıl kullandığınızdır.

Kaynak: Interesting Engineering

 

artificial intelligence düşünce okuma teknolojisi Yapay zeka yapay zeka çözümleri yapay zeka haberleri yapay zeka ile düşünce algılama yapay zeka ile insan düşünceleri okumak yapay zeka kullanım alanları yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve düşünce okuma yapay zeka ve insan yapay zeka ve zihin okuma YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder