menu Menu
Dijital Pazarlamada Yapay Zeka (2019)
2019 Yapay Zeka Çözümleri
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri, AI Trendleri, AI ve Pazarlama Tarih: 3 Mart 2019 One Comment
FedEx Teslimat Robotları Çok Yakında Bizlerle! Geri Yapay Zeka ile İnsan Düşünceleri Okunabilir mi? İleri

Dijital Pazarlamada yapay zeka (2019)

2018 yılı boyunca şirketlerin pazarlama yöntemlerine yeni değerler katan ve kazanımlarını bir hayli arttıran yapay zeka teknolojileri, pazarlama dünyası kurallarını 2019 yılında da değiştirmeye devam ediyor.

Forbes araştırmasına göre pazarlama kuruluşlarının %84’ü 2018 yılında yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanarak müşterilerine daha iyi çözümler sundu, daha başarılı kullanıcı deneyimleri tasarladı ve yatırımlarından da kazançlı sonuçlar elde ettiler.

Peki bu çözümlerin neler olduğunu merak ediyor musunuz? 2019’da pazarlama dünyası için hangi yapay zeka çözümlerinin yer aldığını gelin birlikte inceleyelim.

SEO ve yapay zeka

Veri analizi ve raporlama gibi günlük SEO görevlerini bugün makine öğrenmesi ile çözümleyebiliyoruz. Bu sayede kelime ve başlık kullanımı konusunda daha temkinli hareket ediyor, böylece arama motoru optimizasyonu için daha verimli sonuçlar elde ediyoruz. Özellikle de SEO görevlerini geçmişe göre çok daha kısa sürelerde tamamlıyoruz.

Ancak yapay zekanın kullanımı 2019 SEO çalışmalarını nasıl etkiliyor konusuna gelecek olursak, iki basamaklı bir değerlendirme yapabiliriz.

1. Arama motoru verilerinin artması, Google’ın kullanıcıları doğru içeriklerle buluşturma stratejisinin de değişmesini sağladı. Artık anahtar kelime kullanımının önemi geçmişe oranla çok daha düşük bir seviyeye sahip. Akıllı Google botları bir içeriğin değerli olduğunu, kullanıcıların geçmiş aramalarına ve arama sorgularına göre yapıyor.

Bu sebeple oluşturacağınız içeriği SEO için değerlendirirken insanların arama sorgularını derinlemesine toplayabilir, gruplayabilir veya arama türlerini anlamaya çalışabilirsiniz. Böylece oluşturacağınız içeriklerin SEO puanı daha yüksek olacaktır.

2. Her geçen gün artan mobil kullanım artışı şüphesiz hepimizin kabul ettiği bir durum. Mobilin daha fazla kullanılıyor olması, yeni alışkanlıkları ve mobil trendleri de beraberinde getiriyor. İnsanlar artık Siri, Alexa ve Google asistanlarını içeriklere ulaşmak için daha fazla kullanıyor ve sesli arama seçeneğini daha fazla tercih ediyor. Bu sebeple oluşturduğunuz içeriklerin yapısını günlük konuşma diline çevirmek SEO tarafında yine daha fazla puan toplamanızı sağlayabilir.

Özetle; başarılı bir SEO çalışması için geçmişte olduğu gibi günümüzde de yeteri kadar zamana ihtiyacınız bulunmaktadır. Verimli SEO sonuçları almak için kullanıcı davranışlarını iyi izliyor ve kullanıcı beklentilerini karşılayacak içerikler sunmak gerekiyor. Kullandığınız başlıktan tutun, içeriğinizde bulunan fotoğraf ve video içerikleri kadar bir çok konuda daha fazla çalışmanız büyük önem taşıyor.

SEO için yapay zeka araçları

1. Pave AI – analiz için.
2.
CanlRank – SEO strateji çözümlemeleriniz için.
3.
Market Brew – SEO sıralamanızı tahmin etmek için.
4.
Albert – Online pazarlama püf noktaları için.

İçerik pazarlamada yapay zeka

Çevrimiçi dünyada potansiyel müşterilerinin ilk tercihi olmak isteyen her işletme, olabildiğince kaliteli içerikler sunmalı ve bu içerikleri geliştirebilmek için düzenli olarak çalışmalıdır. Eğer içerik geliştirme kanallarınız için bugünden gelecek sene için hazırlık yapmıyorsanız, yatırım getirinizin günden güne azalacağını söyleyebiliriz. Çünkü artık zamana oranla teknoloji çok daha hızlı ilerliyor ve bu düzende sistemin gerisinde kalmamak için dönüşüme ayak uydurmak büyük bir öneme sahip. İşte tam da bu sepele, içerik geliştirme ve oluşturma stratejinize yapay zekayı entegre etmenin önemini asla unutmayın.

Yapay zeka bugün, büyük ve küçük ölçekteki farklı firmaların içerik geliştirme süreçlerinde farklı roller alıyor. Dikkatimizi çeken iki alanı sizlerle paylaşıyoruz.

1. İçerik oluşturma: Belki de şu an okuduğunuz yazı, bir yazar tarafından değil de bir robot tarafından yazılmıştır. Sonuçta kimin yazdığını görmediniz. Evet! Bu mümkün! Belki baştan sona bütün içeriği bir robot kurgulamıyor evet; ancak bugün Yahoo, Samsung ve Fox gibi büyük şirketler içerik oluşturma tarafında yapay zeka çözümlerine sahip ve belki de okuduğunuz bir çok yazı yapay zeka tarafından oluşturuluyor.

2. Tahmini analiz: İşletmelerin çoğu potansiyel müşterilerini alışkanlıklarına göre analiz ediyor ve onlarla etkileşime geçmeden önce yapay zeka analiz değerlerinden faydalanıyor. Bu sayede yatırım getirilerini arttırıyor ve doğru içerikleri doğru müşterilere ulaştırabiliyorlar. En önemlisi de pazarlamacılar hangi müşterileri hedefleyeceğini çok daha iyi biliyor.

Yukarıda belirtilen iki maddenin yanı sıra yapay zeka, içerik pazarlamacıların üretkenliğini arttırabilmelerini, hedef kitleye kendilerini daha iyi anlatabilmelerini ve müşterilere daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilmelerini de sağlıyor.

İçerik pazarlama için yapay zeka araçları

1. Acrolinx – İçerik analizi, dil bilgisi kontrolü ve yazım stiliniz için
2. Grammarly – Eş anlamlı kelimeler, dil bilgisi kontrolü ve alternatif cümle tavsiyeleri için

Yapay zeka ile e-posta pazarlama

Bugün e-posta pazarlamasıyla uğraşan pazarlamacılar, her bir abone için en etkili ve uygun içeriği sunabilmek için yapay zekanın kişiselleştirme özelliğinden faydalanıyor ve daha verimli kişiselleştirmeler için A/B testler yapıyor.  Ayrıca içerik yapısı, tasarım, gönderim sıklığı, gönderim saati ve subject line kullanımı gibi konuları da optimize edebilmek için otomasyon araçlarını kullanıyor ve bu sayede e-posta verimliliklerini arttırıyorlar.

E-posta pazarlamada bugün kullanılan güncel yapay zeka çözümlerini incelediğimizde dikkatimizi çeken 3 madde oldu. Gelin inceleyelim.


1. E-posta içeriği:
E-posta pazarlama profesyonelleri kullanıcılara gönderdikleri e-postalarda bulunan subject line (konu satırı), başlık, içerik gibi bölümleri düzenli olarak değiştirirler ve bu kombinasyonları test ederler. Tüm bu işlemleri yaparken binlerce belki de milyonlarca kullanıcının geri bildirimi ise yapay zekadan faydalanarak analiz edilir. Böylece kişiye özel subject line kullanımından, kişiye özel e-posta içeriği oluşturmaya kadar birçok çözüm geliştirilir.

2. Gönderim zamanları: Neyi yaptığınızdan çok nasıl ve ne zaman yaptığınız önemlidir. E-posta pazarlamacıları, müşterilerine ulaşırken günün en iyi zamanını belirlemeye önem gösterirler; ancak her birey için günün en iyi zamanları farklıdır. Bu durumda yapay zeka her bir kullanıcının geçmiş davranışlarını izler ve pazarlama profesyonellerini ideal gönderim zamanı konusunda bilgilendirir. Makine öğrenmesinden faydalanarak müşterilerinize doğru zamanda ulaşma sizce de çok keyifli değil mi?

3. Promosyonlar: Sunduğunuz promosyonu doğru kişiye ulaştırmazsanız bunun hem o kişi için hem de markanız için herhangi bir anlamı yoktur. Hatta bazen bu durumdan sıkılan müşteriler sizden gelen hiçbir mesajı okumaz hale dahi gelebilirler. Böylece başlangıçta hiçbir şey kaybetmeyeceğinizi düşünürken bir anda yüzlerce müşterinizi kaybeder hale gelebilirsiniz.

Diyelim müşterilerinizi yeteri kadar tanıyor ve iyi analiz ettiniz. Peki hangi müşterinin hangi promosyon oranına ilgi duyduğunu nasıl belirleyeceksiniz?

Bazı müşteriler için anahtar oran %20 iken bazı müşteriler için beklenti %50 promosyona kadar yükselebilir. Yine bu konuda da müşteri davranışlarını izleyerek hangi müşteri için hangi oranın değerli olduğunu yapay zekadan faydalanarak keşfedebilir ve promosyon kampanyalarınızı ilgili müşterilerinizle analiz sonuçları doğrultusunda kişiselleştirerek buluşturabilirsiniz.


Yapay zeka destekli e-posta pazarlama araçları

1. IBM Watson Campaign Automation – Davranışsal ve kişiselleştirilmiş pazarlama için
2. Sendinblue – E-posta ve telefon desteği için
3.
Intercom – Kişiselleştirilmiş e-posta otomasyonu için
4. Crystal – Persona analizi için
5. Conversica – Gerçek zamanlı pazarlama çözümleri için

Sosyal medya pazarlaması ve yönetiminde yapay zekanın geleceği

Herkes sosyal medyada ve herkes oldukça aktif. Bugün sosyal medyada aktif olmayan ya da sosyal medyadan haberi olmayan herhangi bir insanla karşılaşmak oldukça zor. Gelecekte bu oranlar bugüne oranla çok daha büyük rakamlar gösterecek ve yapay zekanın o zaman yapabilecekleri bugüne oranla çok daha fazla olacak.
Durum böyle olunca müşterilerin sosyal medya kanalları üzerinden analiz edilmesi çok daha kolay bir hal alacak gibi duruyor. Bugün sosyal medya üzerinde paylaşılan post sayısından, post içeriğine, kullanım oranlarından, beğendiği ve ilgi gösterdiği içeriklere kadar bir çok kullanıcı bilgisine yapay zeka teknolojileri ile ulaşılıyor ve kullanıcılar ilgili içeriklerle buluşturuluyor. Peki gelecekte bizi bekliyor?

Sosyal medya tarafında gelecekte yapay zeka kullanımıyla ilgili dikkatimizi çeken 3 noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Daha iyi CRM: Mesajlar, sesli veya görüntülü görüşmeler, medya yayınları, çeşitli sayfalarda geçirilen süreler, yorumlar ve daha fazlası şu an için gözden kaçabilir; ancak gelişecek makine öğrenmesi çözümleri ile yapay zeka gelecekte şu anki halinden çok daha değerli veriler sunabilecek ve bu verilerden faydalanan markalar, kullanıcı beklentilerine bugüne oranla çok daha iyi bir hedefleme ile yaklaşabilecek.

2. Daha verimli kişiselleştirme:
Daha iyi bir CRM oluşturulduğunda yapay zekanın kullanıcı beklentilerini daha iyi çözümlerle karşılayacağından eminiz. O seviyeye gelindiğinde yapay zeka kullanıcıları yalnızca markalara ait ürünlerle değil; aynı zamanda markalara ait blog gönderilerini, teknik inceleme veya eğitim videolarını ilgili kullanıcılara ulaştıracak. Belki de her markanın kendine ait daha detaylı bir medya programı olacak. Böylece ilgili içeriklerle bir araya gelen kullanıcıların markaya olan sadakati bugüne oranla çok daha fazla oranlarda artacaktır.

3. Sosyal duyarlılık analizi: Müşterilerinizi daha iyi tanımak istiyorsanız yalnızca onların değil, onların çevresinde olan insanlarında neyle ilgileniyor olduğunu bilmeniz önemlidir. Ancak bu verilere ulaşmak ve bu verileri değerlendirmek için bir insan ile çalışmak imkansızdır. Bu işlemler için yapay zeka ile çalışmak bugün vazgeçilmezdir. Ayrıca gelecekte bu verilerden yararlanarak müşterilerini çok çok daha iyi tanıyacak markaların kullanıcılarına benzersiz teklifler sunacağını tahmin etmek pek de zor değil.

Sosyal medya için yapay zeka araçları

1. Rocco – Müşteri taleplerine göre içerik önerileri için
2. Sysomos – Müşterileri aramak, analiz etmek, keşfetmek ve çekmek için
3. Conversocial – Müşteri deneyimi yönetimi için
4. Skorr – Tüm sosyal medya etkinizi ölçümlemeniz için

Satış ortaklığı pazarlaması (Affiliate Marketing)

Türkçe karşılığını satış ortaklığı sistemi olarak çevirdiğimiz Affiliate Marketing sistemi, firma veya kişilere ait ürünlerin satışı üzerinden gelir elde etmektir. Bu alanda binlerce seçenek bulunduğu için bazen ürün tercihi konusunda pazarlamacılar zorluk yaşayabiliyor. Bu sebeple yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak hem müşteri ihtiyacı potansiyelini belirleyebiliyorlar hem de müşteri ihtiyaçları doğrultusunda en avantajlı ürünleri keşfetme fırsatını yakalıyorlar.

Affiliate marketing için belirlediğimiz iki değerli noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Performans analizi: Bir pazarlamacıdan her şeyi biliyor olması beklenemez. Bu sebeple pazarlamacılar birçok faklı konu hakkında bilgi sahibi olabilmek için farklı araçlar kullanır. Yapay zeka bu noktada satış ortaklığı pazarlamacıların en iyi dostu olabilir ve onlara en iyi ortakları seçmeleri için seçecekleri ortağa ait tüm kampanyaları analiz ederek başarı performansını değerlendirebilir.

2. Yeni kitle etkileşimi:
İster B2B olsun ister B2C, yeni bir hedef kitleye ulaşmak her pazarlamacı için zordur. Ancak yapay zeka sizin için bu işlemi yapabilir ve mevcut ürünleriniz veya hizmetleriniz için en uyumlu müşterileri sizin için keşfedebilir. Bunun için tek yapmanız gereken doğru pazarlama araçlarını kullanmaktır.

Affiliate marketing için yapay zeka araçları

1. Acquisio Turing – Bütçe verimliliği optimizasyonu ve dijital kampanya yönetimi için
2.
Atomic Reach – İçerik performansını ve kalitesini arttırmak için
3.
Automat – Verilerin gizliliğini ve ölçeklenebilirliğini korumak için
4.
Bloomreach – Tüm kanallarda dijital deneyimi geliştirmek, genişletmek, kişiselleştirmek ve test etmek için

Kaynak: Colorwhistle

2019 yapay zeka teknolojileri 2019 yapay zeka trendleri Affiliate Marketing ve yapay zeka ai artificial intelligence Dijital Deneyim ve yapay zeka dijital pazarlama dijital pazarlama ve yapay zeka dijital pazarlamada yapay zeka içerik pazarlama ve yapay zeka Machine learning pazarlama ve otomasyon yapay zeka 2019 yapay zeka araçları yapay zeka kullanım alanları yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve pazarlama yapay zeka ve seo yapay zeka ve sosyal medya YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder