menu Menu
IBM Avustralya’dan Alzheimer Hastalarına Sevindirici Haber
Yapay Zeka ve Sağlık
Burak Pehlivan Etiket: AI ve Sağlık Tarih: 15 Mart 2019 0 Yorum
İş Görüşmenizi Bir Robot ile Yapmak İster misiniz? Geri FedEx Teslimat Robotları Çok Yakında Bizlerle! İleri

 IBM Australia’dan Alzheimer Hastalarına Sevindirici Haber

Alzheimer hastalığının bugün herhangi bir tedavisi bulunmuyor. Hafıza kaybı ve kafa karışıklığı oluşturan hastalık, hem hastalar için hem de çevresindekiler için oldukça acı veren bir duruma dönüşebiliyor. 

Geçtiğimiz hafta IBM Australia, makine öğrenmesinin Alzheimer hastalığının takip sürecinde ve tedavisinde nasıl kullanılabileceği üzerine bir makale yayınladı. Yapay zeka ve sağlık gündeminin en fazla konuşulan konularından biri olan makalede hastalığın ilerlemesini algılamak ve yavaşlatmak için yapay zeka teknolojilerinden faydalanılabileceği konuları işleniyor.

IBM Genomik Araştırma Ekibi görevlisi Ben Goudey yayınlanan makalede şunları diyor:

‘’Parkinson, Alzheimer ve Huntington gibi nörodejeneratif hastalıklar bugün dünyadaki milyonlarca insanın hayatını zorlaştırıyor. Bu çözümlenmemiş hastalıkların henüz bir tedavisi bulunmuyor; ancak tedavinin olmaması hastalığın yavaşlatılamayacağı anlamına da gelmiyor.

IBM Araştırma Ekibi olarak misyonumuz, sağlık sektörü çalışanlarının bu hastalıkları en erken aşamalarda tespit etmesi için yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri geliştirmektir. Böylece hastalık süreci daha iyi yönetilebilir ve hastalara daha kaliteli bir yaşam sunulabilir.

İster retinal görüntüleme, ister kan biyobelirteçleri, ister konuşmadaki küçük değişiklikler olsun hastalığın önceden belirlenmesini sağlayabilecek birçok etken bulunuyor. Bugün, hasta verilerinin değerlendirilerek tanımlanması ve tedavi sürecinin otomize edilmesi konusunda yapay zeka tarafında pozitif bir gelecek görüyoruz.’’

Erken tanı için makine öğrenmesi

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer hastalığında da erken tanıya ulaşmak oldukça önemlidir. Erken tanı ile hem hasta yakınları sürece daha iyi adapte olur hem de hasta için hastalık süreci daha başarılı bir şekilde yönetilebilir.

2000 yılından bugüne kadar yüzlerce Alzheimer hastası üzerinde yapılan tıbbi araştırmaların yüksek bir oranı başarısızlıkla sonlanmıştır. Araştırmaların çoğunda başarısız sonuçlanan tedavilerin sebebi olarak beyin dokusu kaybının çoktan başladığı ve bu sebeple tedavinin neredeyse imkansız olduğu belirtilmiştir.

Alzheimer araştırmalarına göre, hastada hafıza kaybı meydana gelmeden çok daha önce amiloid-beta denilen plakların beyinde oluşmaya başladığını açıklamaktadır. Ancak bu durumun erken tespiti için de bireylerin omurilik sıvısının analiz edilmesi gerekmektedir. Bu işlem de oldukça zor ve pahalı bir işlemdir.

Goudney makalesine şöyle devam ediyor:

‘’Alzheimer hastalığı riski hakkında bilgi verebilecek tek çözümün spinal sıvıya erişmekle değil, kan testi gibi çok daha hızlı ve ekonomik teknolojilerle çözümlenebileceğini üzerine araştırmalar yapılıyor. Eğer klinisyenler bu çözüme ulaşabilirse, biz de IBM makine öğrenmesi modellerini kullanarak Alzheimer riskini %77 gibi bir doğrulukla tahmin edebileceğimizi ön görüyoruz.’’

Yayınlanan makaleye göre IBM’in algoritması, tahminlerde bulunma ve erken teşhis ile tıp dünyasına dolayısı ile insanlığa oldukça büyük bir değer katacak gibi duruyor. Konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, detaylara Nature’ın paylaştığı ‘’A blood-based signature of cerebrospinal fluid’’ yazısından ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AI-NEWS

2019 yapay zeka haberleri Alzheimer için makine öğrenmesi Alzheimer ve makine öğrenmesi artificial intelligence erken tanı için makine öğrenmesi IBM Alzheimer tedavisi Machine learning makine öğrenmesi ve sağlık sağlık alanında yapay zeka çözümleri Sağlık ve teknoloji sağlık ve yapay zeka Yapay zeka yapay zeka 2019 gündemi yapay zeka haberleri yapay zeka kullanım alanları yapay zeka sağlık haberleri yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve insan YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder