menu Menu
İş Görüşmenizi Bir Robot ile Yapmak İster misiniz?
Yapay Zeka ve İnsan
Burak Pehlivan Etiket: AI ve Insan Kaynakları Tarih: 22 Mart 2019 0 Yorum
Gıda Atıkları ile Mücadele için Yapay Zeka Geri IBM Avustralya’dan Alzheimer Hastalarına Sevindirici Haber İleri

İş görüşmenizi bir robotla yapmak ister misiniz?
İsveçli teknoloji firması Furhat Robotics, geçtiğimiz günlerde yapay zekayı birden fazla kişiye dönüştürecek, yüz değiştirme mekaniği bulunan bir robot tasarımı geliştirdi. Furhat Robotics tarafından Tengai isminin verdiği sosyal robot, tıpkı bizler gibi konuşuyor, dinliyor, mevcut kamerası ile surat ifadelerini algılayabiliyor ve dolayısı ile de duyguları analiz edebiliyor.

İnsan ve yapay zeka iletişiminin daha doğal bir yapıda (insansı) olabilmesi için özel olarak geliştirilen robotun arka tarafından yansıtılan bir yüz animasyon sistemi bulunuyor. Yansıtılan görüntü ise insan kafası şeklindeki ekranda yer alıyor. Bu sayede birçok farklı surat aynı mekanizmada kullanılabiliyor. Ayrıca robot, bazı hazır ifade ve jestlere de sahip. Böylece konuşurken daha doğal bir iletişim kurabiliyor.

Bugün 30 farklı dilde tanımlanan metni yüksek kalitede konuşmaya dönüştürebilen sistem, diyalog esnasında kendi sesini de kaydedebiliyor. Böylece çıkan sese uyumlu bir şekilde dudaklarını da hareket ettirebiliyor.

İki adet yüksek kaliteli 2,5 inç hoparlör bulunduran robot, geniş açılı ve yüksek çözünürlüklü bir kameraya da sahip. Böylece görüntü ve ses yönünü etkileşimde olduğu kişiye doğru yönlendirebiliyor.

Son olarak robotun kendine ait bir işletim sistemi de mevcut. Sesli asistanların en büyük problemlerinden biri olan algılama ve aktarım gecikmelerini minimuma indirme gibi özelliklere de sahip. Robot bu sayede ne zaman kendisiyle konuşulduğunu ve ne zaman cevap vermesi gerektiğini daha iyi değerlendirebiliyor.

İnsan kaynakları asistanı olarak kullanılabilir
Furhat Robotics yaptığı açıklamalarda robotun kullanım alanının oldukça geniş olduğunu; ancak spesifik olarak herhangi bir alan için geliştirilmediğini söylüyor. Ancak; Tengai ile müşterilere yardım etmek, çalışanları eğitmek, dil öğretmek veya iş görüşmelerinde kullanmak mümkün görünüyor.

Hatta bugün robotu işe alımda kullanmak için hazırlanan bir İsveçli İşçi Bulma Firması dahi mevcut. Hazırlıkların tamamlanmasıyla Mayıs 2019 itibari ile işe alım görüşmelerini Tengai ile gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Bu sayede işe alım sürecinde olası yaşanabilecek dış görüntü ve konuşma tarzı gibi kriterler sebebiyle oluşabilecek ön yargıların engelleneceği düşünüyorlar.

Bugün birçok firma farklı isimler ile Tengai’yi kullanmaya başladı bile. Yakında ülkemizde de bir Tengai ile karşılaşırsanız şaşırmayın.


BONUS: Sağlık Danışmanı PETRA

Kaynak: Designboom

2019 yapay zeka teknolojileri akıllı asistan artificial intelligence En sosyal robot Furhat Robotics insan kaynakları asistanı İnsan kaynakları ve yapay zeka İş görüşmesinde yapay zeka iş hayatında yapay zeka robot robot teknolojileri robot ve insan sesli asistan Tengai yapay zeka çözümleri yapay zeka haberleri yapay zeka kullanım alanları yapay zeka ve doğal dil yapay zeka ve insan yapay zeka ve iş dünyası yapay zeka ve kariyer YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder