menu Menu
Gıda Atıkları ile Mücadele için Yapay Zeka
Yapay Zeka ve Dünya
Burak Pehlivan Etiket: AI Haberleri, AI Teknolojileri, AI ve Sağlık Tarih: 2 Nisan 2019 0 Yorum
Perakende Sektöründe Yapay Zeka Dönüşümü (2019) Geri İş Görüşmenizi Bir Robot ile Yapmak İster misiniz? İleri

Gıda Atıkları ile Mücadele için Yapay Zeka

Geçtiğimiz ay, yiyecek atıklarını azaltarak mutfakta verimli gıda kullanımına yardımcı olan bir çöp kutusu piyasaya sürüldü. İngiliz teknoloji firması Winnow Vision tarafından geliştirilen çöp kutusu, hangi tür yiyeceklerin çöpe atıldığını kamera sistemleri ile takip ediyor ve atılan yiyeceklerin miktarını akıllı teraziler aracılığıyla belirliyor. Böylece restoran harcamalarının daha verimli yapılmasını sağlıyor hem de çevreye fayda sağlıyor.

Nasıl çalışıyor?
Makine öğrenmesi teknolojisini kullanan Winnow Vision ile gereksiz kullanılan yiyecekler ve yapılan harcama hesaplanabiliyor. Bu sayede işletmeler ve şefler bir sonraki ay için yapılacak yiyecek satın alma kararlarını buna göre veriyor ve mutfak harcamaları azalıyor. Ayrıca global yiyecek atığı sorununa da destek sağlanmış olunuyor.

Akıllı çöp kutusunun atıkların ne olduğu tanımlayabilmesi için mutfak çalışanlarının ona yardımcı olması gerekiyor. Atığın görüntüsü ve adı tanıtıldıktan sonraki seferlerde çöp kutusu bu atıkların ne olduğunu biliyor. Günlük, haftalık, aylık veya yıllık bazda çöp kutusuna atılan atıkları raporluyor.

Hem markalar hem de dünya kazanıyor!
2017 yılında ilk denemelerine başlayan Winnow Vision, yolculuğuna IKEA ve Emaar Hospitality Group ile anlaşarak başlamıştı. 2 yıl içerisinde alınan sonuçlar ise Winnow’un hem markalara hem de doğaya sağladığı katma değeri gözler önüne seriyor.

Independent’ın yayınladığı makaleye göre toplamda 75 cihaz kurulumu gerçekleştiren Winnow Vision, çalışmalarına başladığı günden bugüne yaklaşık 30 milyon dolarlık gıda ve 39.000 ton CO2 (Karbondioksit) tasarrufu sağladığını tahmin ediyor.

Geleceğin mutfağına hoş geldiniz!

Kaynak: Independent

Akıllı çöp kutusu Akıllı çöp makinesi artificial intelligence Gıda atıkları için yapay zeka hospitality iş hayatında yapay zeka Machine learning makine öğrenimi mutfak harcamaları Mutfak ve yapay zeka Mutfakta yapay zeka Winnow Vision yapay zeka çözümleri Yapay zeka ile tasarruf yapay zeka kullanım alanları yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve doğa yapay zeka ve ekoloji yapay zeka ve insan YapayZekaTR Yiyecek atıkları ile mücadele yiyecek israfı


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder