menu Menu
Akıllı Asistan (Sanal Asistan) Nedir?
Yapay Zeka Teknolojileri
Burak Pehlivan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 30 Nisan 2019 0 Yorum
Chatbot Geliştirebileceğiniz 7 Platform Geri Perakende Sektöründe Yapay Zeka Dönüşümü (2019) İleri

Akıllı asistan (Sanal Asistan) nedir?

Sanal asistan, dijital asistan veya yapay zeka asistanı olarak farklı isimlerde karşılaştığımız akıllı asistanlar, doğal dili işleme yeteneği olan, ses komutlarını anlayan ve komutlar kapsamında ilgili görevleri yerine getiren uygulamalardır.

Bugün direkt olarak kişisel asistanımız olarak kullanmasak da herhangi bir şekilde hepimiz akıllı asistan çözümlerinden faydalanıyoruz. Hatırlatma servisleri, mesajların sesli okunması, konum servisleri, sesli arama ve mesaj yazma işlemleri gibi yapay zeka destekli çözümlerden faydalanarak hayatımızı kolaylaştırıyoruz.

Çoğumuz Siri, Alexa veya Google Asistan gibi yapay zeka destekli çözümler ile günlük işlemlerini gerçekleştiriyor, hatta bu asistanlardan tatile nereye gitmeliyim, hangi müziği dinlemeliyim ve daha birçok konuda tavsiye alıyoruz. Akıllı asistanlardan dilediğimiz vakit faydalanabiliyor, sürekli ve gerçek zamanlı iletişim kurabiliyor ve bu avantajlarla hayatlarımızı kolaylaştırıyoruz.

Sanal asistan türleri

Sanal asistan dendiğinde akıllara 2 alternatif geliyor. Bunlardan biri bir firma veya marka için uzaktan çalışan kişisel asistanlar ve yapay zeka çözümlerini bünyesinde bulunduran uygulamalar yapay zeka destekli asistanlar oluyor.

Kişisel asistanlar, günümüz sekreterlerinin yerini alarak markaların veya kişilerin idari sorumluluklarını yerine getirirken, yapay zeka destekli asistanlar ise kişilerin veya markaların günlük görevlerinin yerine getirilmesini sağlıyor.

Sanal asistan teknolojisi ve cihazlar

Sanal asistanlar, genellikle internete bağlanabilen cihazlar veya uygulamalar dahilinde bulut teknolojilerinden faydalanarak çözümler oluşturan programlardır. Bu programlara Apple Siri, Microsoft Cortana ve Android cihazlar için ise Google Assistant’ı örnek olarak verebiliriz.

Yapay zeka destekli sanal asistan teknolojisi barındıran en popüler cihazlara ise Amazon Alexa ve Google Home örnek olarak gösterilebilir. Bu cihazlara sesiniz ile etkileşime geçerek hava durumu hakkında bilgi alabilir, e-postalarınızı kontrol edebilir, haber bülteni hakkında bilgi alabilir, müzik listenizi istediğiniz zaman başlatabilir veya diğer tanımladığınız kişisel işlemleriniz için kullanabilirsiniz.

Bu cihazların çalışma prensibi, kullanıcı taleplerine dayalı kararlar alan ve bu karaları eylemlere dönüştürüp, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılar. Bu yapı ile aslında istekte bulunulan her kullanıcı talebi, aslında yine aynı kullanıcı için oluşturulacak yeni bir çözümün asetidir. Özellikle de, kullanıcılar tarafından oluşturup toplanan bu asetlerin birden çok olduğu düşünüldüğünde, kişiselleştirilmiş bir deneyimin yapısını oluşturmak zaman ilerledikçe ve kullanıcı beklentileri kayıt edildikçe daha da kolay olacaktır; çünkü yapay zeka (AI) platformları makine öğrenmesi ve doğal dil işleme gibi teknolojileri kullanır ve bu teknolojileri geliştirebilmenin tek yolu daha fazla veriye sahip olmaktır.

Her gün artan kullanıcı verileri ile gelişen yapay zeka teknolojileri zaman ilerledikçe kullanıcı davranışlarını daha iyi analiz edecek, kullanıcılara daha özel ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacaktır.

Sanal asistanı hangi alanlarda kullanabilirsiniz?

Dijital üzerinde bugün yapabileceğiniz tüm işlemleri hızlandırmak için sanal asistanınızdan faydalanabilir, işlemlerinizi sanal asistan yardımı ile sesli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Sanal asistanlar ile kişisel takviminizi yönetebilir, web tarayıcısında gerçekleştirmek istediğiniz bir aramayı sesli olarak gerçekleştirebilir veya ilgili entegrasyonlar mevcutsa veya akıllı bir eve sahipseniz evinizin ışıklarını, kameralarını, termostatlarını ve daha fazlasını uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca telefon görüşmeleri yapmak, metin mesajları oluşturmak, otel veya restoran bulmak, uçuş rezervasyonlarınızı kontrol etmek, müzik tercihi yapmak veya oyun oynamak için sanal asistanınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Sanal asistanınız ile gerçekleştirebileceğiniz basit görevler

– Takviminizi yönetebilirsiniz.
– Yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz.
– Hatırlatma yapmasını isteyebilirsiniz.
– Ev eşyalarınızı kontrol edebilirsiniz.
– Telefon aramaları ve yazılı mesajlarınızı yönetebilirsiniz.
– Yol tarifi alabilirsiniz.
– Haberleri dinleyebilir, hava durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
– Aramanıza özel restoran veya otel tavsiyesi alabilirsiniz.
– Uçuşunuz veya uçağınız ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz.
– Şarkı listenizi kontrol edebilir ve daha fazlasına erişebilirsiniz.
– Rezervasyon veya satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
– Dilediğiniz web içeriklerine erişebilirsiniz.

Sanal asistanlar ve gizlilik

Bugün sanal asistanların insanların konuşmaların sürekli dinliyor olması, bazı kullanıcılar tarafından kişisel verilerin korunması konusunda tehdit oluşturduğu için tercih edilmiyor; çünkü bu cihazlar kullanıcı davranışlarından yola çıkarak gelişiyor ve daha iyi ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilmeleri için sürekli dinlemeleri gerekiyor.

Örneğin; e-posta hesabınız, iletişim rehberiniz, konum bilgileriniz veya arama geçmişinizi sanal asistanınız ile paylaşarak size iyi bir deneyim sunmasını sağlayabilirsiniz. Böylece e-posta gönderirken göndermek istediğiniz mesaj ve iletiyi göndermek istediğiniz kullanıcının adını söyleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da paylaşmış olduğunuz konum bilginiz ile size en yakın fitness merkezini keşfetmek ve hakkında bilgi almak pek zor olmayacak. Hatta arama geçmişinizi de paylaşarak ilgi alanlarınızın belirlenmesine izin verebilir ve bir sonraki aramanızın size özel gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Tabii ki burada güvenlik açısından sanal asistan cihazlarının kişisel bilgilerin korunması kapsamında olduğunu unutmamak gerekiyor. Sanal asistanınız ile gerçekleştirdiğiniz diyaloglar ve deneyim geçmişiniz yalnızca sanal cihazınızda kalıyor. Herhangi bir 3. kişi veya kurum ile bilgileriniz paylaşılmıyor; çünkü GDPR kapsamında çıkan yasa ile böyle bir durumun oluşması her şeyden önce yasalara aykırı. Ancak yine de güvenmek ve güvenmemek sizin elinizde.

Sanal asistanların geleceği

Sanal asistanlar daha fazla kullanıcı beklentisini karşılamak için her geçen gün geliştirilmektedir. Konuşma, tanıma ve doğal dil işleme ilerledikçe, sanal asistanların istekleri algılama, sınıflandırma ve gerçekleştirme becerisi de artacaktır. Ses tanıma teknolojisi geliştikçe sanal asistanların sağladığı çözümlerde artacaktır.

Yarının sanal asistanları belki bugün sağladıkları çözümlere ek olarak, gün içerisinde yaşadığımız durumlara karşı nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda bizlere psikolojik destek sağlayacak, belki de iş hayatımızı nasıl yönlendirmemiz gerektiği konusunda bize danışmanlık hizmeti verecek.

Belki de daha özelinde; bir tatil yolculuğunu bizim için en başından en sonuna kadar beklentilerimizi karşılayacak şekilde organize edecek ve deneyimi baştan sona yönetmemizi sağlayacak. Kim bilir?

Bonus: Konaklama ve Seyahat Asistanı: LEVA Hospitality

 

 

ai akıllı asistan akıllı asistan ne işe yarar akıllı asistan nedir? akıllı asistan türleri akıllı asistan ve güvenlik Dijital Deneyim ve yapay zeka konaklama ve seyahat asistanı sanal asistan sanal asistan teknolojisi sanal asistan ve gizlilik sanal asistanların geleceği sesli asistan Yapay zeka yapay zeka 2019 yapay zeka çözümleri yapay zeka kullanım alanları yapay zeka kullanımı yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve gelecek yapay zeka ve insan YapayZekaTR


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder