menu Menu
Yapay Zekâ ve Geleceğin Meslekleri
Yapay Zekâ ve Gelecek
Özge Çakır Etiket: AI ve Insan Kaynakları Tarih: 28 Ocak 2020 0 Yorum
Yapay Zeka’nın CoronaVirus (KoronaVirüs) ile Savaşı Geri Yapay Zekâ ve Kullanım Alanları İleri

Yapay Zekâ ve Geleceğin Meslekleri

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, önümüzdeki 25 yıl içerisinde var olan mesleklerin neredeyse yarısı robotlar tarafından devralınacak. Fakat, herkes işgücü piyasasındaki radikal değişim olasılığı konusunda endişe duymuyor. Buna benzer bir değişimin daha önce mekanizasyonun çiftçilerin büyük çoğunluğunun yerini almasıyla gerçekleştiğini ve bu durumun hayatımızı olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Buna göre, belki de yapay zekâ teknolojilerinin hayatımıza getireceği değişim beklediğimiz kadar ürkütücü olmayacak.

IT servis şirketi Cognizant yayınladığı bir raporda, danışmanlık yaratıcı yıkımın yanı sıra yeniden keşfedilmesinin de her zaman bizimle birlikte olduğunu not ediyor. Elbette, robotlar var olan mesleklerin birkaçını elimizden alacak, fakat aynı zamanda yenilerini de yaratacaklar. Peki bu yeni meslekler tam olarak neler? Rapor, Cognizant’ın önümüzdeki 10 yıl içinde ortaya çıkabileceğini düşündüğü 21 kariyer için ayrıntıları içeriyor. İşte o meslekler!

 1. Veri Dedektifi

Cognizant yayınladığı raporda, şirketlerin kurgusal bir reklam için, büyük verileri ve gizemleri araştırmalarına yardımcı olabilecek yaratıcı ve yetenekli bireyler için yeni bir pozisyonun varlığından bahsediyor. Pozisyonda çalışacak kişiler, “Verilerimiz bize ne anlatıyor? Hangi sırları içeriyor?” gibi soruların yanıtlarını verecek. Bu tür bir pozisyon, temel veri becerilerine sahip, veri okuyabilen ve meraklı kişiler için uygun olabilir. Bu kariyerin önümüzdeki birkaç yıl içinde inanılmaz bir şekilde gelişeceği öngörülüyor.

 1. Bilgi İşlem Destekleyici

Raporda belirtilen diğer bir nokta; şirketlerin IT operasyonlarını dijital stratejileriyle kaynaştırmak için deneyimli Bilgi İşlem Destekleyicilerini işe almaya başlayacağı. İdeal adaylar, dijital eğilimlerden yararlanarak, bilgi işlem yenilikçiliğini teşvik ederek bir çalışma ortamının oluşturulmasına öncülük edecekler. Amaç, kullanıcıların istenen uygulamaları seçmesine olanak tanıyan otomatik bir self-servis platformu oluşturmak ve veri kontrolü, güvenlik, yönetişim ve uyumu korurken çalışanların üretkenliğini ve katılımını artırmak için sanal asistanlar oluşturmak.

 1. Etik Kaynak Kullanımı Yetkilisi

Teknoloji, pek çok zor ve sıkıcı işleri ortadan kaldıracak ancak, etik problemleri yok etmeyecek. Hatta, belki de bu problemlerin daha da artmasına neden olacak. Bu noktada etik kaynak kullanımı yetkilileri, büyük şirketlerin önceliklerinin ve etik taahhütlerinin gerçekte uygulanmasını sağlayacaklar. Pozisyon, üç ana etik harcama kategorisini kapsıyor: enerji, atık ve topluluk sponsorluğu. Etik Kaynak Kullanımı Yetkilisi, paydaşların etik istekleri ile sözleşmeye uyum sağlamak adına mal ve hizmetlerin otomatik temini konusunda araştırma yapacak, takip edecek ve anlaşma yapacak.

 1. Yapay Zekâ İş Geliştirme Yöneticisi

Yapay zekâ teknolojilerinin öngörülebilir gelecek için yapamayacağı tek bir şey var: iş geliştirme ve pazarlamasını yapmak. İnsan bilgi ve çabasını gerektiren bu görev tanımları için istihdam sağlanacak AI İş Geliştirme Yöneticileri, geniş tabanlı satış ve iş geliştirme faaliyetlerini hızlandırmak için etkili ve hedefli programlar tanımlayacak, geliştirecek ve uygulayacaklar.

 1. Edge (Uç) Programlama Uzmanı

Bilgi işlem sektörü hızla ilerlerken, büyük işletmelerin bu gelişime ayak uydurmalarına yardımcı olacak bireylere ihtiyacı olacak. Gelecekte veri altyapısını tamamen yeniden tasarlayacak Edge (Uç) Programlama Uzmanları kariyerinin doğması muhtemel görünüyor. Uç bilgisayar programlama için akıllı altyapı yeteneklerini geliştirmek üzere; Edge (Uç) Programlama Uzmanı, IoT yol haritasını tanımlayacak, teknik gereksinimleri dikkatle değerlendirecek ve yatırımların geri dönüşünü ölçecek.

 1. Yürüyüşe / Sohbete Eşlik Edecekler

Cognizant, daha az teknoloji takıntılı olanlar için de yeni kariyer alanlarının olacağını düşünüyor. Aslında, bunun için ihtiyacınız olan tek şey yürüme, konuşma ve empati kurma yeteneği. Teknolojinin giderek geliştiği çağda, yapay zekâ ve otomasyon daha fazla iş yapıyor ve insanlar daha uzun yaşıyor. Sonuç olarak, işsiz bireylerin yeni iş türleri bulması ve çalışamayacak durumda olan yaşlıların arkadaşlık kurması için bir ihtiyaç var. Cognizant’a göre, yaşlıları kendi evlerinin rahatlığında onlarla yürüyecek ve konuşacak kişiler için açılacak iş ilanlarını yakın gelecekte görmeye başlayacağız. İdeal adayların, konuşmaya hükmetmek veya liderlik etmek yerine konuşmayı dinlemek, yanıtlamak ve yönlendirmek konusunda yetenekli olması bekleniyor. Bu iş için en kritik nokta ise dikkatli olmak.

 1. Fitness Bağlılık Danışmanı

Teknoloji meraklıları için bir diğeri: Fitness Bağlılık Danışmanları. Görünüşe göre, gelecekte pek çoğumuz hala kilo vermek için mücadele edeceğiz. Ancak artık mücadelelerimizle yalnız kalmayacağız. Günlük fiziksel aktivitelerini izlemek için giyilebilir akıllı bantları kullanarak bu iş için gönüllü bireylerle ilgili her şeyi takip edecek, uzaktan koçluk ve danışmanlık oturumları sağlayacak ve ardından verileri analiz edecek Fitness Bağlılık Danışmanları iş ilanlarını da yakın zamanda görmeye başlayacağız.

 1. Yapay Zekâ Destekli Sağlık Teknisyeni

Yapay zekâ teknolojisi ile güçlendirilen sağlık hizmetleri, artık talep üzerine herkese sunuluyor. Bir Hemşire/Hemşir ile aynı sağlık bakım becerilerini yapacak, aynı zamanda teletıp araçlarını ve ev içi test ekipmanlarını kullanacak ve onları uzaktan sunacak teknoloji meraklıları bu meslek grubu için ideal. Yapay zekâ sayesinde, hemşireler ayrıca daha fazla rahatsızlığı teşhis edip tedavi edebilecek. Bu görevde, son teknoloji AI teknolojisi ve uzaktan erişilebilir doktorların yardımıyla hastalara uygun tedaviyi incelemek, teşhis etmek, uygulamak ve reçete yazmakta sorumlu olacaksınız. İdeal adayların, hastalarla ilişki kurma konusunda güven verici ve dijital teşhis araçları ve uzaktaki doktorlarla en iyi şekilde iletişimde olma konusunda verimli olmaları gerekiyor.

 1. Siber Şehir Analisti

Akıllı şehirler hayatımıza girmeye başladı. Bu proje esnasında siber şehir analistleri, telefon hatlarının bugünün altyapısını koruyacak ve bunun altında yatan teknolojiyi de iyi durumda tutacaklar. “Siber şehir analistleri, tüm teknik ve iletim ekipmanı işlevlerinden ödün vermeden, biyo-veriler, vatandaş verileri ve varlık verileri de dahil olmak üzere, şehirlerdeki ‘sağlıklı’ verilerin düzenli bir şekilde akışını sağlayacaklar. Siber şehir analist ekibinin bir üyesi olarak, dijital sistemlerin ve süreçlerin işlevselliğini ve güvenliğini sağlayacaksınız.

 1. Genomik Portföy Direktörü

Son yıllarda biyoteknoloji araştırma ve geliştirme ve üretiminin patlamasıyla sektör, tıbbi pazara sunulan yeni ilaçların ölçeğini ve kapsamını artırmak için yeni fırsatlara sahip. DNA analizi ve CRISPR / Cas gen düzenleme teknolojisindeki ilerlemelerle, ilaçlar benzeri görülmemiş oranlarda yenileniyor. Önümüzdeki 10 yıl boyunca her yıl piyasaya çok sayıda FDA onaylı ürünlerin tanıtılması bekleniyor.  Bu hedeflere ulaşılması açısından şirketler gelecekteki büyümelerini şekillendirmeye ve yeni ürün tekliflerinin, müşterilerin sağlıkla ilgili devam eden gereksinimlerine uymasını ve şekillendirilmesini sağlamak için güçlü bir ticari geçmişe sahip, Genomik Portföy Direktörü pozisyonunda deneyimli yöneticilere ihtiyaç duyacak.

 1. İnsan-Makine Ekip Yöneticisi

İnsan-makine işbirliği yeni bir işgücü. Robotların / AI yazılımının güçlü yönlerini (doğruluk, dayanıklılık, hesaplama, hız, vb.), insanların güçlü yönleriyle (biliş, yargı, empati, çok yönlülük vb.) birleştirmeye yardımcı olabilecek bireyler için heyecan verici bir kariyer fırsatı mevcut. Bu pozisyonun temel görevi, insanların ve makinelerin yeteneklerini, hedeflerini ve niyetlerini karşılıklı olarak ilettikleri bir etkileşim sistemi geliştirmek ve insan-makine işbirliği için bir görev planlama sistemi tasarlamak.

 1. Finansal Sağlık Koçları

Dijital bankacılıktaki patlama ile ilgili konuşulmayan gerçek, para sızıntısının oldukça yaygın olmasıdır. Giderek artan dijital finans işlemleri karşısında, birçok bankacılık müşterisinin, ücret yapılarını ve finansal yönetime en uygun yaklaşımları tam olarak anlamaları için uygun zamanları bulunmuyor. Bu durum, uzun vadeli finansal uygunluğa ve uzun vadeli kârlılığa zarar verebilmekte. Bunun için belirtilen çözüm ise Finansal Yaşam Koçları.

 1. Dijital Terziler

Cognizant, online giyim siparişlerinin yüzde 40’ının kusurlu boyutlandırma ve uyum nedeniyle iade edildiğini belirtiyor. Bu sebeple E-ticaret ürünlerinin uyumunu mükemmelleştirmek için müşterileriyle çalışmak üzere yetenekli, moda dostu terziler ve tasarımcılar arayan E-ticaret sitelerinin artacağı öngörülüyor. Bu terziler, müşterilerin ölçümlerini almak için son teknoloji algılama kabinlerini kullanacak, kıyafetler üretecek ve müşterilerin evlerine giderek tasarımların uygunluğundan emin olacak. Modayı seviyor ve takip ediyorsanız bu meslek tam size göre!

 1. Finansal Güven Yöneticisi

Cognizant raporuna göre, İsviçre banka hesapları artık geçmişte kaldı ve onların yerini blockchain özellikli para birimleri aldı. Şirketlerin, incelemeyi önlemek için geliştirilen para birimleriyle ilgili finansal bütünlüklerini açıkça kanıtlamaları gerekiyor. Bu doğrultuda şirketler, kuruluşlarının finansal ve kamu bütünlüğünü destekleyen, olumlu bir kamu imajını sürdürmek için halkla ilişkiler uzmanlığı ile geleneksel ve kripto para birimleri ile uğraşmak için gereken birleşik finansal ve düzenleyici zekâya sahip bireylere yakın gelecekte ihtiyaç duyacak.

 1. Kuantum Makine Öğrenme Analisti

Markaların yazılım araştırma ekiplerine katılmak üzere, parlak ve iddialı kuantum makine öğrenimi (QML) analistleri, geleceğin yapay zekâ meslekleri arasında yer alıyor. Bu pozisyonda çalışacak bireyler, kuantum bilgi işleme disiplinlerini makine öğrenimi ile entegre ederek yeni nesil çözümleri araştırır ve geliştirirler. QML analistleri, öğrenme algoritmalarının hızını ve performansını artırmak ve gerçek dünyadaki iş sorunlarını mümkün olan en kısa sürede ele almak için kuantum teknolojilerini kullanır. Ayrıca kuantum bilgisayar sistemlerinin gücünü, dayanıklılığını ve etkinliğini artırmak için makine öğrenimi geliştirir ve uygularlar.

 1. Sanal Mağaza Asistanı

Online perakende satışın ortaya çıkmasından bu yana mağazalar; müşterilerini ikiye katlamak için büyük bir baskı altına girdi. En büyük zorluklardan biri, müşterilerin aradıkları şeyleri bulmak için büyük bir alan üzerine kurulu satış noktalarında gezinmeye çalışırken yaşadıkları zaman ve efor kaybıydı. Bu noktada, müşterilerle sanal ihtiyaçları hakkında konuşan, ürünlere tavsiyelerde bulunan ve daha sonra müşterilerin ihtiyaç duydukları her şeyi sunan geleceğin mağaza asistanları devreye giriyor. Markalar, Sanal Mağaza Asistanı olarak görevlendirilecek kişilerin sektör ile ilgili bilgi, beceri, tutku ve tasarımlarına ihtiyaç duyacak.

 1. Kişisel Veri Brokerı

Rapora göre, şirketler yakın gelecekte, müşteriler adına veri ticareti yapabilen ve müşterinin veri getirisini en üst düzeye çıkarmanın yeni yollarını izleyebilecek kişiler için işe alımlar yapacak. Başarılı kişisel veri brokeri, bir müşterinin kendi mikro veri feed’lerinden yarattığı her türlü kişisel veriyi takip eder, ticaret yapar ve tercihleri ​​platform verilerine aktarır. Diğer sorumluluklar arasında, ulusal ve uluslararası veri alışverişi verilerinden elde edilen geliri en üst düzeye çıkarmanın yollarını aramak; fiyatlandırma ve pazara yeni teklifler gönderme; yeni veri sorunlarının izlenmesi ve birleştirilmesi (API taleplerinden mikro veri feed’lerine); ve müşterilerin tavsiye ve destek yoluyla veri gelir akışlarını anlamalarına ve en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olmak yer alır. Bu pozisyonda yer alacak kişiler; profesyonel bir ağdan yararlanacak, hızlı düşünme ve yaratıcılık sergileyecek ve olağanüstü analitik beceriler ve baskı altında çalışma becerisi gösterecektir.

 1. Kişisel Bellek Yöneticisi

Sağlık hizmetlerindeki şaşırtıcı gelişmeler uzun ömür beklentilerini artırdı. Rapora göre, bireylerin daha uzun yaşam beklentileri ile başa çıkmak için yenilikçi çözümlere ihtiyaçları var, çünkü beyinle ilgili sağlık hizmetlerindeki ilerlemeler geride kalıyor. Kişisel bellek yöneticilerinden beklentiler; basit hafıza kaybının yarattığı stres veya kaygıyı azaltmak için geçmiş deneyimleri yeniden şekillendirmek ve mimarlık etmek için çeşitli müşteri paydaşları, medya ve tarihi kaynaklar arasında danışmanlık yapmak.

 1. Yapay Zekâ Yolculuğu Kurucusu

Cognizant’ın yayınladığı rapor; “deneyim ekonomisinde” bir öncü olarak, yakın geçmişte yeni nesil hikayelerin tasarlanmasına, yazılmasına, oluşturulmasına, oyunlaştırılmasına, inşa edilmesine ve en önemlisi kişiselleştirilmesine yardımcı olabilecek Yetenekli Yapay Zekâ Yolculuğu Kurucuları için bir pozisyon açığı doğacağını vurguluyor. Bu pozisyonda görev alacak bireyler, müşterilerin yapay zekânın yer, mekan ve zaman deneyiminde ilerlemesi için gerekli unsurları oluşturmak adına yetenekli mühendislik liderleri ve teknik sanatçılar ile işbirliği yapacak. Yapay Zekâ Yolculuğu Oluşturma ekipleri, müşterilerin Game of Thrones, Star Wars ve Harry Potter gibi hayal edebilecekleri herhangi bir film türünden yararlanarak anında etkileşimde bulunmaları için “sanal senaryolar” hazırlayacak.

 1. Otoyol Denetleyici

Cognizant’ın raporunda, 10 yıl içerisinde belediyelerin, şehir içi yol ve hava sahasının düzenlenmesine yardımcı olacak; hava ve yol alanını izleyip, düzenleyerek planlayacak, otonom otomobillerin ve dronların uzay yönetimi için kullanılan otomatik AI platformlarını programlayacak otoyol denetleyicileri arayacağı belirtiliyor.

 1. Genetik Çeşitlilik Sorumlusu

Yakın gelecekte, işe alımla görevlendirilenler, çalışanlar arasındaki entegrasyonu sağlamak için genetik çeşitliliğe bakacaklar. Genetik çeşitlilik sorumlusu olarak, birincil rolünüz genetik enklüzyon ortamını geliştirirken şirketlerin karlılığını ve verimliliğini kolaylaştırmak. Aynı zamanda, genetiği artırılmış iş gücüne ilişkin yasal yönergeler ve görevler çerçevesinde faaliyet gösterecek, şirket çapında bir genetik eşitlik politikası oluşturacak ve yönetimi, söz konusu politikaya kendi iş birimlerinde uyulması için teşvik etmeye çalışacaksınız.

Kaynak: INC.

geleceğin meslekleri nelerdir iş hayatı ve yapay zeka teknolojileri robotlarla ilgilenen meslek nedir yapay zeka eğitmeni nasıl olunur yapay zeka geleceği yapay zeka meslekleri yapay zeka mühendisliği yapay zeka teknolojileri yapay zeka uzmanı nasıl olunur yapay zeka ve geleceğin meslekleri


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder