menu Menu
En iyi Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Nelerdir?  
Yapay Zeka Teknolojileri
Özge Çakır Etiket: AI Teknolojileri, AI Trendleri Tarih: 9 Temmuz 2020 0 Yorum
Değer Yaratan Yapay Zeka Çözümleri Geri Şirketler Makine Öğrenimini (Machine Learning) Nasıl Kullanıyor? İleri

Tüketicilerin yaklaşık yüzde 60’ı deneyimin bir parçası olarak artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan mağazaları tercih ediyor. Ancak şirketlerin neredeyse üçte biri bu teknolojiyi kullanıyor. Peki marka stratejiniz için artırılmış gerçeklik uygulamalarını düşünmenin zamanı geldi mi?

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik, neredeyse bir 3D görseli “gerçek dünya” deneyimine yerleştiren bir teknolojidir. Bu, kullanıcıya sanal nesnenin fiziksel dünyada onlarla birlikte var olduğu görünümü verir. AR genellikle oyunlarda kullanılır, oyunculara daha gerçekçi bir deneyim yaşatır. Ancak alışveriş deneyiminde de faydalıdır. Çevrimiçi alışveriş ürün fotoğraflarıyla sınırlıdır. Bazen, bir video veya 360 derece görüntüye yer verilse de, bunu bir şapkanın başınızda nasıl göründüğünü veya bir masanın mutfağınızda nasıl duracağını görebileceğiniz bir AR deneyimi ile karşılaştırın. Bu doğrultuda bazı markalar teknolojiyi stratejilerine dahil ediyor. Tüketicilerin beş yıldızlı derecelendirme sistemine dayanan en iyi artırılmış 10 gerçeklik uygulamasına bir göz atalım.

En iyi 10 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

  1. Houzz

Ev eşyaları ve mobilya satıcıları için harika bir platform olan Houzz, iç dizaynı planlamak için en iyi AR uygulamalarından biridir. Öncelikle bir ev geliştirme uygulaması olan Houzz, kullanıcıların uygulama içi ürünlere göz atmalarını ve satın almalarını sağlayan e-ticaret işlevine sahiptir. “Odamda Görüntüle” özelliği, ürünleri 3D teknolojisini kullanarak kullanıcının evindeki bir fotoğrafa yerleştirmek için artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanır, böylece elde edilen görüntü gerçeğe yakındır. Farklı aydınlatmalarda ürünün nasıl görüneceğini bile gösterebilir.

  1. IKEA Place

IKEA Place, ev dekoruna odaklanan AR uygulamalarından bir diğeri. İsveçli mobilya perakendecisi, müşterilere ürünlerini evlerine görme şansı veriyor. Bu uygulama, hangi öğelerin nereye en uygun olacağını görmek için evinizin tüm kat planını dikkate alarak daha büyük resme bakar. Kolay sürükle ve bırak işlevselliği ve farklı renkleri görme seçeneği mevcuttur.

  1. YouCam Makeup

Artırılmış gerçeklik uygulamaları listesinde YouCam Makeup da bulunuyor. Burada iç tasarımdan uzaklaşıp kozmetik sanatına doğru hareket ediyoruz. Makyaj malzemelerini satın alırken mağazadaki örnekleri deneyebilirsiniz, ancak aydınlatmalar gözlerde hile yapar. YouCam ise, müşterilerin AR teknolojisi ile tonlarca büyük markanın makyajını test etmesine izin veriyor.

  1. GIPHY World

Gerçek dünya GIPHY World gibi olsaydı, çok daha renkli ve yaratıcı olurdu. Bu uygulama, animasyonlu GIF’leri ve artırılmış gerçekliği birleştirerek, fotoğrafları ve videoları 3D grafikler için (Snapchat’ın yaptığı gibi) tuvallere dönüştürüyor. Sosyal medya içeriğinize daha fazla kişilik katmak istiyorsanız, GIPHY World’ü deneyin. Sosyal bir kitleye daha fazla hava katmak için ürün fotoğraflarına grafik ve animasyonlu öğeler ekleyin.

  1. Google Lens

Yalnızca Android kullanıcılarının erişebildiği artırılmış gerçeklik uygulamalarından biri olan Google Lens, arama deneyimini geliştirir. Metin tabanlı bir sorgu yazmak yerine uygulamayı açın ve daha fazla bilgi edinmek istediğiniz şeyi hedefleyin. Google Lens nesneyi tanımlar, metnin ne söylediğini ifade eder ve hatta önemli sayıları saklar. Size nesneyi nereden satın alacağınızı söyleyecektir (çevrimiçi olarak satılan bir ürünse).

  1. Augment

Ev eşyaları dünyasında, yine başka bir üst AR uygulaması Augment… Buradaki fark, Augment’in uygulamayı, ürünlerinin artırılmış görüntülerini oluşturmak için kullanabilen e-ticaret mağazası sahiplerine yönelik olmasıdır. Bu varlıklar, ister mobil uygulamanızda, ister web sitenizde, yüz yüze aktivasyonlarda veya başka bir kanalda olsun, kendi AR deneyiminize göre hazırlanır. “Saha satışlarını” artırmak için özellikle kullanışlıdır.

  1. ROAR

ROAR, işletme sahiplerini de hedefleyen en iyi artırılmış gerçeklik uygulamalarından biridir. Bu uygulamayı kullanmanın yüzlerce yolu mevcut: müşteriler evde ürün paketlerini taradığında, AR’yi basılı reklamlara dahil ettiğinde erişilebilen AR destekli bir çevrimiçi mağaza oluşturabilir ve hatta AR aracılığıyla deneyimlendiğinde hangi ürünlerin ve kategorilerin en popüler olduğunu görebilirsiniz..

Tüketici tarafında, uygulama ilgilendikleri ürünler hakkında daha derin, daha ilgi çekici içerik ve bilgi sağlayarak hem mağaza içi hem de evde marka deneyimlerini geliştirir. Kullanıcılar, incelemelere göz atabilir, fiyatlandırmaya bakabilir ve hatta uygulama içinde ürünü satın alabilirler

  1. Amikasa

Amikasa, yalnızca iOS’ta sunulan ev dekorasyon AR uygulamalarından biridir (şu anda Android sürümü bulunmamaktadır). Amikasa, tek bir mağazaya veya markaya odaklanmak yerine, web’in her yerinden ürünleri bir araya getirir, böylece müşteriler her mağazayı veya web sitesini ziyaret etmeden uyumlu bir oda oluşturabilir. Kullanıcılar, uygulamadan hiç ayrılmadan öğe satın alabilirler. Unutmayın, daha fazla kanal daha fazla dönüşüm fırsatı demektir. Ev eşyaları satıyorsanız, ürünlerinize Amikasa’da yer vermenız oldukça değerli olabilir.

  1. Snapchat

Elbette, Snapchat genç kullanıcı tabanı, eğlenceli efektleri ve kendini imha eden mesajları ile bilinen bir sosyal medya uygulamasıdır. Ama bunun aynı zamanda bir artırılmış gerçeklik uygulaması olduğunu biliyor muydunuz? Bu tuhaf yüz filtreleri AR’yi sergiliyor. Markalar, bir varlık yaratarak ve markalı filtrelere yatırım yaparak Snapchat pazarlama ve AR’yi stratejilerine dahil edebilir. İşletmenizi tanıtmak için Snapchat’i nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

  1. Wanna Kicks

Başka bir iOS’a özel AR uygulaması olan Wanna Kicks’in kapsamı dardır. Özellikle spor ayakkabı severler için tasarlanan Wanna Kicks, ayakkabıların sanal versiyonlarını ayağınıza getiriyor. Onların herhangi bir açıdan nasıl göründüklerini görebilirsiniz.

Kaynak: Oberlo

artırılmış gerçeklik android artırılmış gerçeklik fotoğrafları artırılmış gerçeklik gözlüğü artırılmış gerçeklik nedir artırılmış gerçeklik örnekleri artırılmış gerçeklik programları artırılmış gerçeklik uygulamaları iphone artırılmış gerçeklik nasıl çalışır ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder