menu Menu
Yapay Zeka İle İlgilenenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Belgeseller
Yapay Zeka Belgeselleri
Duygu Kabacan Etiket: AI Trendleri Tarih: 11 Kasım 2020 0 Yorum
Dijital Ayak İzi Nedir? Nasıl Yönetilir? Geri Geçmişten Günümüze Nesnelerin İnterneti İleri

Bugünün gelişmeleri ile yapay zeka teknolojileri insanlarda merak, heyecan, kuşku gibi birçok farklı duygu uyandırmaktadır. Yaratıcılık ve yüksek teknolojiyle çerçevelenmiş yapay zeka dünyası, birçok kişi için oldukça ilgi çekici konumdadır. Yapay zekanın ne olduğu, nasıl çalıştığı, yaklaşımları, insanlara olan katkısı ve bu teknolojinin geleceği hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bu 8 belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

AlphaGo

AlphaGo, izleyenleri Bordeaux’nun arka sokaklarından, Londra’daki Google DeepMind’in kodlama terminallerini geçerek, Seul’deki yedi günlük turnuvaya uzanan bir yolculuğun içine çekiyor. Belgeselde, Google’ın satın aldığı yapay zeka firması DeepMind tarafından geliştirilen AlphaGO’nun dünyaca ünlü GO oyuncusu Lee Sedol ile yaptığı efsanevi maç anlatılıyor. Greg Kohs’un yönetmenliğindeki bu sürükleyici belgesel, bir makineyi insanla karşı karşıya getiriyor. Film, insan zihninin işleyişiyle beraber yapay zekanın geleceğini de ortaya koymaktadır.

Do You Trust This Computer?

Günümüzde, yeni nesil kendi kendine öğrenen bilgisayarlar hayatımızın birçok yönünü şekillendirmeye başladı. Her gün çok büyük miktarlarda veri yaratılıp, yorumlanmaktadır. Yorumlanan veriler; uygulamalar, kişisel asistanlar, akıllı cihazlar ve hedefe yönelik hazırlanan reklamlar ile kişilere geri dönüyor. İş otomasyonundan tıbbi teşhislere hatta askeri operasyonlara kadar hemen hemen her endüstride artık bu dönüşüm mevcut. ‘’Bu Bilgisayara Güveniyor Musunuz? ‘’(Do You Trust This Computer) adlı belgesel, içinde bulunduğumuz çağın getirdiklerini tehlikeleri ile birlikte anlatıyor. Elon Musk, Ray Kurzweil ve Jonathan Nolan gibi yapay zeka ile ilgili kişilerin röportajlarını içeren belgesel, yapay zekanın eşsiz bir çağın habercisi mi yoksa insanlığın son icadı mı sorularını izleyiciye sorgulatıyor.

Lo And Behold, Reveries of the Connected World

Werner Herzog’un yönettiği Amerikan belgesel filmi; internetin, robotiklerin, yapay zekanın, nesnelerin internetinin ve çok daha fazlasının insan hayatı üzerindeki etkisini inceliyor. 2016 yılında Sundace Film Festivali’nde galası yapılan belgesel, Bob Kahn, Elon Musk, Sebastian Thrun, Ted Nelson ve teknoloji dünyasının diğer önderleriyle yapılan röportajları barındırıyor.

Machine Learing: Living in the Age of AI

Konuyu yapay zeka hakkındaki endişelerden çok, teknolojik gelişmeler özelinde ele alan belgesel makine öğrenimine odaklanıyor. Yapay zekanın verileri nasıl okuyup yorumladığını aktaran belgeselde bunun yanı sıra, AI’nın gelecekte insanlara ne gibi faydalar sağlayabileceği konusunda bilgiler veriliyor.

The Smartest Machine on Earth

2011’in başlarında IBM, popüler oyun programı Jeopardy’de yarışmacıların karşısına çıkarmak için ‘’Watson’’ adında bir süper bilgisayar ortaya çıkardı. Belgesel, 2.400 ev bilgisayarı büyüklüğünde bir beyin ve yaklaşık 10 milyon belgeden oluşan veri tabanıyla türünün ilk örneği olan Watson’ın hikayesini anlatmaktadır.

Humans Need not Apply

Şirketleri insan hatası ihtimalini en aza indirmek için yapay zeka sistemlerine büyük yatırımlar yaptı. Robotlar, başlangıçta düşük vasıf gerektiren insan işlerinin yerini aldı. Bu kısa belgesel, yakın gelecekte yapılmaya hazır değişiklikler ve robotların kolaylıkla yapabileceği bazı şeyleri anlatıyor. Robotlar insanların yerine mi geçecek? Bu soru üzerine hazırlanan belgesel otomasyonun ekonomiye entegrasyonunun geleceğine ve bu entegrasyonun dünya çapındaki işgücüne olan etkisine odaklanıyor.

Revolutionaries: Artificial Intelligence

Microsoft Research’ün genel müdürü Eric Horvitz ve Robotik firması Jibo’nun baş bilim adamı Cynthia Breazeal, Silikon Vadisi’nde yapay zekanın kazanımlarını ve zorluklarını tartışmak için BBC’den Rory Cellan Jones’a katıldı. Yapay zeka alanındaki bu iki lider isim, makineye dayalı zekanın dünyayı nasıl yeniden şekillendirdiğini tartışıyor.

https://www.bbc.co.uk/programmes/p034t02l

The Human Robot

The Human Robot; sosyologlar, robotikçiler, etikçiler ve filozoflarla yapılan görüşmeler yoluyla biyolojik ve mekanik zeka arasındaki sınırı keşfediyor. Belgesel, batı kültürünün akıllı makineler hakkındaki tedirginliklerinden ziyade, Japon kültürüne ve onların teknolojiye karşı olumlu tutumlarına odaklanıyor. Filmde Tokyo Robot Restaurant’ın eğlenceli robot otomatlarından evcil robot hayvanlara kadar birçok farklı robot tasarımı da sergileniyor.

Kaynak

Creative Future

Analytics India Mag

en iyi yapay zeka belgeselleri robot belgeselleri teknoloji belgeselleri yapay zeka belgesel netflix yapay zeka belgeselleri yapay zeka hakkında belgesel yapay zeka konulu belgesel


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder