menu Menu
Dijital Ayak İzi Nedir? Nasıl Yönetilir?
Yapay Zeka ve Dijital Ayak İzi
Duygu Kabacan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 18 Kasım 2020 0 Yorum
2020'de Dönüşen 7 Yapay Zeka Trendi Geri Yapay Zeka İle İlgilenenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Belgeseller İleri

Her gün, istesek de istemesek de, birçoğumuz çevrimiçi kim olduğumuzun bir portresini çiziyoruz; muhtemelen tahmin ettiğimizden daha halka açık bir portre. Bu portre, şirketlerin belirli pazarlara ve tüketicilere yönelik içeriği hedeflemesine yardımcı olur, işverenlerin geçmişinizi incelemesine ve reklamverenlerin birden çok web sitesindeki hareketlerinizi izlemesine yardımcı olur. Kısacası, çevrimiçi ne yaparsanız yapın geride dijital ayak izleri bırakıyor olabilirsiniz.

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dijital ayak izi, interneti kullanırken geride bırakılan her şeydir. Sosyal medya, Skype aramaları, uygulama kullanımı ve e-posta kayıtları hakkındaki yorumlar – çevrimiçi geçmişinizin bir parçasıdır ve potansiyel olarak başkaları tarafından görülebilir veya bir veri tabanında izlenebilir.

Ziyaret ettiğiniz bir site, tarayıcınızda bir “çerez” bıraktığında, dijital ayak izinize katkıda bulunur. Bu veri izi, sosyal medya platformlarındaki gönderilerinizden, “özel” yazışmalarınızdan (örn. E-posta), ziyaret ettiğiniz web sitelerinden ve hatta çevrimiçi satın alımlarınızın kayıtlarından oluşur.

Dijital ayak izlerinin iki ana sınıflandırması vardır: aktif ve pasif. Aktif bir ayak izi, bir kişinin geride bıraktığı kasıtlı veri izi olarak tanımlanabilir. Örneğin:

  • Birine e-posta göndermek. (Birisi tarafından görülmesini istiyorsunuz.)
  • Bir blog yayınlamak.
  • Sosyal medya platformlarında yayınlama (ör. LinkedIn, Twitter, Instagram) Tweet, Facebook durum güncellemesi ve Instagram fotoğrafı yüklemek.
  • E-postalara abonelik veya metin güncellemelerini içeren formları doldurmak.

Pasif ayak izi ise, bir bireyin internette yarattığı kasıtsız izler olarak tanımlanacağı anlamına gelir, örneğin:

  • Bir kullanıcının nerede olduğunu belirlemek için coğrafi konumu kullanan uygulamaları ve web sitelerini kullanma.
  • Reklamverenlerin sizin profilinizi oluşturmak için derleyip analiz ettiği ve hedefli reklamlar sağlayan ürün ve etkinliklere göz atmak.

Dijital Ayak İzlerini Nasıl Bırakırız?

Web Siteleri Ve Online Alışveriş: Perakendeciler ve ürün inceleme siteleri genellikle sisteminizde siteden siteye hareketinizi takip edebilen ve size yakın zamanda okuduğunuz veya çevrimiçi baktığınız ürünleri gösterebilecek hedefli reklamlara izin veren çerezler bırakır.

Sosyal medya: Retweetler ve Facebook yorumları (özel olanlar bile) bir kayıt bırakır. Sosyal medya hesaplarınız için varsayılan gizlilik ayarlarının ne olduğunu bildiğinizden emin olun ve bunlara bir göz atın. Siteler genellikle verilerinizin görünürlüğünü artıran yeni politikalar ve ayarlar sunar. Okumadan, tanıttıkları terimler için “Tamam” ı butonu vb gibi.

Cep Telefonları, Tabletler veya Dizüstü Bilgisayarlar: Bazı web siteleri, bu siteleri ziyaret etmek için kullandığınız farklı cihazların bir listesini oluşturacaktır. Bu genellikle hesabınızın güvenliğini sağlamanın bir yolu olarak kullanılabilse de, alışkanlıklarınız hakkında toplanan bilgileri anlamak önemlidir.

Dijital Ayak İzinizi Nasıl Yönetebilirsiniz?

Dijital ayak izimizin, istediğimizden daha fazla bilgi paylaşmamasını sağlamanın birkaç yolu var:

  • Farklı e-posta adreslerine sahip olun, böylece profesyonel ve kişisel hesaplar birbirleriyle otomatik olarak ilişkilendirilmez. Tıpkı işimizi ve kişisel finansımızı ayrı tuttuğumuz gibi, dijital varlıklarımızla da aynı önlemleri almalıyız. Ayrı bir iş e-postası kullanarak, kişisel sosyal profilleriniz ve kurumsal imajınız arasına bir derece daha ayrım ekleyebilirsiniz.
  • Sosyal medya platformlarında gizlilik ayarlarını yapın. Gizlilik ayarları oluşturmak ve sosyal medya akışlarınıza erişebilecek kişileri düzenlemek, özel ve kamusal alanlar arasında sınırlar oluşturmada faydalıdır.
  • Adınızı farklı arama motorlarında araştırın. Dijital ayak izimizi yönetme ve koruma konusunda endişelenmeden önce internette hangi bilgilerin dolaştığını belirlememiz gerekiyor. Birçok kişinin karşısına cep telefonu numarası, adresi gibi son derece kişisel bilgileri karşısına çıkmaktadır.
  • İnternetin inanılmaz derecede uzun bir hafızası vardır, bu nedenle yalnızca ailenizin, patronlarınızın ve diğer paydaşlarınızın görmesini istediğiniz izlenime uyan içerikler yayınlayın.

Dijital ayak iziniz, kişisel markanızın veya çevrimiçi yarattığınız itibarın büyük bir parçasıdır. İnternet ortamındaki varlığınızla, dijital ayak izinizin kendinizin ve işinizin doğru bir temsili olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak

Blog Reputationx

Itpro

Internet Society

Geekflare

dijital ayak izi dijital ayak izi nasıl azaltılır dijital ayak izi nasıl çıkarılır dijital ayak izi ne demek dijital ayak izi nedir dijital ayak izi silme dijital yak izi ne işe yarar


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder