menu Menu
2020'de Dönüşen 7 Yapay Zeka Trendi
Yapay Zeka Trendleri
Duygu Kabacan Etiket: AI Trendleri Tarih: 25 Kasım 2020 0 Yorum
Big Data Nedir? Geri Dijital Ayak İzi Nedir? Nasıl Yönetilir? İleri

Günümüzde yapay zeka, hem işletmelere hem de kullanıcılara içgörü sağlama, tavsiye verme gibi birçok avantaj sağlamaktadır.  AI, her geçen yıl dönüşerek insanları ve işletmeleri kapsayan çözümler sunmaya devam ediyor. İşte 2020’de dönüşen ve dönüştüren 7 yapay zeka trendi:

Veri Sentez Yönteminin Kullanımı

Yapay Zeka, çeşitli sistemleri tanıtmak ve geliştirmek için derin öğrenmeye ve makine öğrenimi yöntemlerine bağlıdır. Derin öğrenme yöntemleri kullanılarak geliştirilen önceden eğitilmiş modeller büyük ölçüde gerçek dünya verilerine bağlıdır. Ancak, zamanında veri elde etmek ve bunları mevcut sistemlere dahil etmeyi yönetmek zor olabilir. Yapay zekanın yeni ve daha iyi verilere doğru gelişmesinin nedeni de budur.

Araba kullandığınızın bir videosunu paylaşırsanız, bir kişinin otomobili nasıl sürdüğünü ve ne tür sorunlarla karşılaşabileceğini anlamak için yeterli veri kaydedilmektedir. Bu verileri simüle ederek ve bir temel olarak kullanarak, işletmeler arabaya yeni ve verimli yöntemler getirebilir. Bu, veri sentezi yöntemini kullanmanın yalnızca bir yoludur.

Daha İyi İş Takibi

İş süreçlerinin otomatikleştirilmesi söz konusu olduğunda, ilk düşüncemiz üretim ve çok fazla zaman ve enerji gerektiren diğer endüstriyel süreçlerdir.

Günümüzde yapay zeka otomasyonu, tekrarlayan ve potansiyel olarak maliyetli olan mekanik süreçlere başlatmak için kullanılmaktadır. Form doldurma, evrak işleri, dokümantasyon vb gibi süreçleri otomatikleştirilerek daha hızlı ve daha doğru çalışma sonuçları elde edilebilir. Robotik süreç otomasyonu yakında tüm iş süreçlerinin bir parçası olabilir ve neredeyse tüm idari işleri yönetebilir. Sonuç olarak, bu sayede işletmeler temel görevlerine daha fazla odaklanabilecekler.

Gerçek Zamanlı Kişiselleştirme Fırsatları

Müşterinizi gerçek zamanlı olarak tanımak ve ihtiyaçlarını anlamak ve buna göre onlara hizmet veya ürün sunmak AI uygulamasıyla mümkün kılınabilir. Yapay zeka, müşterilerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma ve potansiyel olarak çekici ürün veya hizmetleri buna göre tanımlamak için satın alma davranışını inceleme becerisine sahiptir. Bu kişisel etkileşimlerin gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesi, tavsiyelerin müşterinin işine yaraması ve onların ilgisini çekmesi oldukça önemlidir. Bir kullanıcı belirli bir ürünle ilgilendiğinde, AI onlarla etkileşime girerek önerilerde bulunur.

Yapay Zeka Destekli Cihazlarda Artış

Yapay zeka destekli cihazlarda devamlı bir artış görülmektedir. Yapay zeka destekli cihazlar, iş dünyasında göz ardı edilemeyecek fırsatları yaratmaktadır. Kullanıcıların otomasyona olan ilgisinin artmasıyla birlikte mobil cihazların sürekli yaratılması, çoğu zaman alan görevin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Sağlık Hizmetleri

Sağlık sektörü, yapay zeka uygulamalarının bir sonucu olarak git gide çevik bir hale gelmektedir. Artan veri doğruluğu ve gerçek zamanlı tanı yetenekleriyle, sağlık hizmetleri farklı yetenekler ortaya çıkarmaktadır. Yapay zeka destekli teşhis araçları aslında kanser ve diğer kritik hastalıkları erken bir aşamada tespit etmeye ve hatta her hastaya özel bir tedavi planı oluşturmaya yardımcı olabilir.

MRI, CT ve diğer X-ışını türlerinden sağlanan teşhis verileri, AI teknolojisi uygulandığında daha doğru hale getirilecektir. Daha iyi tıbbi görüntüleme teknolojisi ve gelişmiş teşhis sonuçları sağlayan makine öğrenimi uygulamaları vardır.

Siber Güvenliği Artırın

Yapay zeka yakında siber güvenlik ile entegre edilebilir ve son kullanıcılar için sıkı güvenlik çözümleri sağlayabilir. AI teknolojisi, algoritmaları doğaçlama yapmak ve onları daha gelişmiş hale getirmek için kimlik avını izlemekten ve önlemekten tüm sistemlerin güvenlik yeteneklerini artıracaktır. Yapay zeka, gelecekte bir işlemin hileli olup olmadığını tahmin edebilecek, böylece her tür siber suçu önleyecek ve sistemin tetikte olmasını artıracak.

Yüz Tanıma

Şimdiye kadar, sadece birkaç yer yüz tanıma gibi biyometrikleri güvenlik önlemi olarak dahil etmeyi zorunlu kılmıştır. Daha fazla ülke yüz tanıma teknolojisini dahil etmeye ve güvenlik önlemlerini artırmaya hazırlanıyor.

AI, insanları tanımak ve ayrıca insan mı yoksa robot mu olduklarını bilmek için kullanılacaktır. Bu teknolojinin normal yüz tanımanın ötesine geçmesini ve gerçekte kim olduklarını anlamasını sağlamak için derin öğrenme algoritmaları yerleştirilmektedir.

Yapay Zeka ile Etkileşim Kurun

Özetle; yakın gelecekte, AI bizimle birçok şekilde etkileşime girecek. Bazıları Chatbot’larda olduğu gibi halihazırda mevcutken, birkaçı da yakın gelecekte tanıtılabilir. Son kullanıcılar, yakın gelecekte gerçek insanlarla değil, botlarla ve yapay zeka destekli cihazlarla konuşmaya başlayacak. Yapay zeka cihazları, insan benzeri bir şekilde etkileşim kurmak için eğitilecek ve sorgularınızı gerçek zamanlı olarak çözebilecek.

Kaynak

Iotforall

 

2020 yapay zeka trendleri son yapay zeka teknolojileri Yapay zeka yapay zeka gelişmeler 2020 yapay zeka trendleri yapay zeka uygulamaları yapay zeka ve gelecek


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder