menu Menu
İş Süreçlerini İyileştirmek İçin Yapay Zeka
Yapay Zeka ve İş Süreçleri
Duygu Kabacan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 9 Aralık 2020 0 Yorum
Müşteri Deneyimine Yapay Zeka Etkisi   Geri Big Data Nedir? İleri

Bir işletmenin, sektörünün zirvesinde kalması için iş süreçlerini değerlendirmesi gerekir. Yapay zeka; işinizi daha verimli, akıcı, uygun maliyetli bir hale getirmenin yanında değişen pazar ihtiyaçlarına da kolayca uyum sağlamanıza yardımcı olur. Yapay zekanın iş süreçlerini daha iyi hale getirmesinin 7 yolu:

Toplantıları Verimli Hale Getirme

Covid-19 ile birlikte, uzaktan da olsa bağlantıların sürdürülmesinin ne kadar önemli olduğu görüldü. Yapay zeka, toplantıların öncesinde ve sonrasında dahil olarak sürece destek olmaktadır. Örneğin, Google Duplex gibi sesli asistanlar sizin için randevular planlayabilir. Bununla beraber, Sonia adlı başka bir araç ise toplantı sırasındaki konuşmaları yazıya dökmek ve önemli eylemleri otomatik olarak özet haline getirme gibi işleri yapabilmek için tasarlanmıştır.

Satış ve Pazarlamayı Geliştirmek

Kullanıma hazır birçok CRM çözümü artık yapay zeka analitiğini içeriyor ve satış ekiplerinin otomatik olarak değerli içgörüler oluşturmasını sağlamaktadır. Örneğin, Salesforce’un Einstein AI teknolojisi, hangi müşterilerin daha fazla gelir elde etme olasılığının en yüksek olduğunu ve hangilerinin geleneklerini başka bir yere götürme olasılığının en yüksek olduğunu tahmin edebilir.  Bu bilgilerle sahip satış görevlileri, zamanlarını ve enerjilerini en önemli noktalara odaklayabilirler.

Ayrıca, kuruluşların satışlarını artırmalarına, gelirlerini artırmalarına ve hedef kitlelerini büyütmelerine yardımcı olan sohbet robotlarının yaygın bir kullanım alanına sahip. Örnek olarak, İngiltere perakendecisi Marks & Spencer, müşterilerin genel sorunları çözmelerine yardımcı olmak için web sitesine sanal bir dijital asistan işlevi ekledi.

Müşteri Hizmetlerini Değerlendirme ve İyileştirme

Otomasyon teknolojisi çağrı merkezleri için yeni bir uygulama sayılmaz; karşılaşılan basit sorunlar bir süredir otomatik hizmetler ile çözülmektedir. Transcosmos adlı bir şirket, müşteri hizmetleri çağrılarının kalitesini otomatik olarak değerlendirebilen bir yapay zeka uygulaması geliştirdi. Uygulama, ses tanıma sistemi ile memnuniyetsiz müşterileri tespit edebilmektedir.

LuckyEye tarafından geliştirilen LEVA Akıllı Müşteri Asistanı, müşterilerinizin satış sonrası deneyimini zenginleştirmek ve onlara web siteniz, mobil uygulamanız ya da çağrı merkeziniz aracılığı ile yapay zeka destekli bir deneyim sunarak ciddi bir verimlilik artışı sunmaktadır.

Ürün Geliştirme Süreçlerini İyileştirmek

Ürün geliştirme, yaratıcı süreci artırmak için yapay zekayı kullanan alanlardan biridir. Üretken tasarım yazılımıyla, tasarım hedeflerinizi ve diğer gereksinimlerinizi girmeniz ve yazılımın bu özellikleri karşılayabilecek tüm olası tasarımları keşfetmesine izin vermeniz yeterlidir. Böylece, tek fikir ile hızlı bir şekilde birden fazla tasarım oluşturabilirsiniz. Yazılım, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bularak, zaman kazanmanızı sağlar.

İçerik Oluşturmada Otomasyon

Bu içerik bir robot tarafından oluşturulmasa da artık yapay zeka tarafından içerik hazırlanması mümkün. AI geliştirilen teknolojiler sonucunda bilgilendirici metinler üretebilmektedir. Ürün açıklamaları ve web kopyası yazmaktan endüstri makaleleri ve raporlarına kadar, çeşitli yapay zeka odaklı içerik araçları mevcuttur. Örneğin, e-ticaret lideri Alibaba, yalnızca bir saniyede 20.000 satırdan fazla kopya üretebilen AI-CopyWriter adlı bir araç geliştirdi.

Stratejik uyum

AI, stratejiden uygulamaya kadar iş dünyasında bağlantı mekanizması olarak hizmet eder. Veriye dayalı yapay zeka uyumu, süreçlerinin performans karşılaştırmasını güçlendirmek için iş stratejilerinin oluşturulmasını teşvik eder. Aynı zamanda, AI, kurumsal ve operasyonel görünürlüğü artırabilir ve bunları bir iş bağlamındaki tercihler, öncelikler, amaçlar ve ihtiyaçlarla ilişkilendirebilir.

İşe Alımı İyileştirmesi

Yapay zeka ile insan kaynakları pek yan yana görünmese de, yapay zeka işe alım da dahil olmak üzere insan kaynakları süreçlerinde birçok kullanım alanı bulmaktadır. Yılda yaklaşık 30.000 kişiyi işe alan ve 1.8 milyon başvuruyu yöneten Unilever gibi büyük işverenler için işe alma sürecini düzene koymanın ve iyileştirmenin yollarını bulmak çok önemlidir. Bu nedenle Unilever, adayların ilk değerlendirmelerini kendi evlerinde yapabilecek çevrimiçi bir platform oluşturmak için AI işe alım uzmanı Pymetrics ile ortaklık kurdu.

LEVA Ön Mülakat Asistanı, firmanıza başvuran adaylarınız ile başvurdukları role uygun eğitilerek Türkçe dilinde sesli ve yazılı olarak bir online mülakat gerçekleştirebilmektedir. Adaylarınızın doğal dilde verdiği yanıtları metne dönüştürmekte; verilen yanıtları yapısal olmayan veri analizi yöntemi ile analiz etmekte ve de adayların kişiliği ile ilgili 48 parametre bazında çıkarımlar sunmaktadır.

Sonuç olarak, yapay zeka; iş akışı yönetiminden trend tahminlerine, müşteri hizmetlerinden dinamik fiyat optimizasyonuna kadar birçok iş sürecinde yer almaktadır. Ek olarak, AI birçok yenilikçi iş fırsatını teşvik edip yeni iş modelleri sağlamasının yanı sıra işletmelerin çalışma şeklini yeniden şekillendirmektedir.

Kaynak

Forbes

Pixelplex.Io

iş süreçleri ve yapay zeka işe alımda yapay zeka müşteri hizmetlerinde yapay zeka ürün geliştirme ve yapay zeka yapay zeka otomasyon yapay zeka teknolojileri yapay zeka uygulamaları


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder