menu Menu
2021'de Dijital Dönüşüm için 8 Rol  
Yapay Zeka ve Dijital Dönüşüm
Duygu Kabacan Etiket: AI Haberleri Tarih: 30 Aralık 2020 0 Yorum
Pazarlamada Yapay Zeka Dönüşümü   Geri Pandemi Çerçevesinde 2021'in Yapay Zeka Trendleri İleri

 

Covid-19 salgını, çalışma hızını ve bulut tabanlı ve uzaktan çalışma çözümlerinin benimsenmesini hızlandırdı. Kuruluşlar, müşteri ve çalışan deneyimlerini iyileştirmek için artan bir baskı ile karşı karşıya kaldı. Son olarak, AI’dan AR’ye kadar değişen yeni teknolojiler, daha fazla işletme tarafından kullanılmaya başlıyor. İşte 2021’de dijital dönüşüm çabaları için kritik olacak sekiz rol:

Kurumsal veri mimarı veya veri sorumlusu

Uzmanlara göre veri analizi, herhangi bir dönüşümle başlamak, sağlam kararlar almak ve uygun çözümleri tasarlamak için iyi bir yöntemdir. CIO işe alım şirketi Heller Search Associates’in genel müdürü Crol Lynn Thistle’a göre ‘’Temel bir BT pozisyonu, kurumsal veri mimarı veya (bazı durumlarda) bir veri sorumlusudur. Bu son derece yetenekli profesyoneller, planlara bakabilir, BT araçlarını bilgi varlıklarıyla uyumlu hale getirebilir ve iş stratejisine bağlanabilir.’’

Önümüzdeki yıl da noktaları nasıl birleştireceklerini ve eyleme geçirilebilir içgörüleri nasıl ortaya çıkaracaklarını anlayan veri bilimcileri, yüksek talep görmeye devam edecek.

Veri tabanı yöneticisi

“PaaS ‘’çözümleri bazı büyük avantajlar sağlarken, bu sistemleri izlemek, yönetmek, performans, kullanılabilirlik ve güvenlik açısından verimlilik sağlamak için uygulama ekipleriyle birlikte çalışmak için 2021’de veri tabanı yöneticilerine ihtiyaç duyulacak.

İş süreci uzmanı

Bulut uçlu platform sağlayıcısı Mimik Technology’nin kurucusu ve CEO’su Fay Arjomandi, “Dijital dönüşüm; yapay zeka, makine öğrenimi ve robotik gibi ilgili teknolojileri kullanan iş süreçlerinin otomasyonu ile ilgilidir” diyor.

COVID-19, zaman ve mekandan bağımsız olarak kullanılabilen çevik sistemlere olan ihtiyacı pekiştirdi. Integrity Resource Management başkanı  Keith Sims, bu nedenle, bir işletmedeki mevcut veri ve operasyon iş akışını belgeleyebilen ve uzaktan işbirliği araçlarına dayalı yeni bir iş akışı tasarlayabilen analistlerin yüksek talep göreceğini söylüyor.

Dijital yetkili

Müşteri deneyimi başkan yardımcısı Mike Buob, “Kuruluşların, CXO düzeyinde dijital olarak bilgili bir kişiye ihtiyacı var, diğer yöneticilerin, kuruluşu gerçekten dijital öncelikli bir yapıya dönüştürmek için gerekli olan kültür değişikliğini satın almalarına yardımcı olacak” demektedir.

Bulut mimarı

Nutanix CTO’su Rajiv Mirani, “İşletmeler dijital dönüşümlerini hızlandırmaya çalışırken, kurumsal BT uygulamaları genel buluta taşımaya devam edecek” diyor. Ancak, uygulamaları yeniden düzenleme ve yeniden yazma maliyetleri birçok işletmenin tahmin ettiğinden daha yüksek olacaktır. Kuruluşlar, büyük patlama tarzı projeler yerine aşamalı yaklaşımları mümkün kılan teknolojileri arayacak. ” Mirani’ye göre sadece bir alandaki uzmanlar yerine birden fazla beceriye sahip genel uzmanları bulmak daha fazla önem taşımaktadır.

Çözüm mimarı

Çözüm mimarları, bir kullanıcının veya müşterinin hedeflerini karşılamak için tasarlanan teknik çözümün çerçevesini oluşturmaktan sorumludur.

Çözüm mimarlarının değerleri, iş ihtiyaçlarını teknoloji mimarisi, strateji ve kaynaklara bağlama becerilerinde yatmaktadır. Thistle of Heller Search’e göre, dönüşümsel çözümlerle uyumlu bir teknoloji vizyonu sunabilen bu profesyoneller, 2021’de dijital girişimler için kritik öneme sahip olacak.

Bilgi güvenliği görevlisi

Hall of ISG, evden çalışma ortamlarının, SaaS çözümlerinin çoğalması, buluta geçişler ve sürekli gelişmiş siber saldırıların çoğu kuruluşta kurumsal güvenlik üzerinde baskı oluşturduğunu söylüyor. Bilgi güvenliği görevlileri, dijital dönüşüm ekibinin entegre bir üyesi olmalı ve genel güvenlik duruşunu şekillendirmelidir. Hall “Son teknoloji güvenlik firmalarıyla ortaklıkların benimsenmesi riski yönetmeye yardımcı olacaktır” demektedir.

Kullanıcı deneyimi (UX) uzmanı

Henüz UX yeteneğine yatırım yapmamış kuruluşların bunu şimdi yapması gerekiyor. Sogeti’den Buob, “Günün sonunda, ürün veya hizmet bir deneyimdir” diyor. “UX kaynakları, müşteriler ve çalışanlar için temas noktalarının haritasını çıkarabilecek ve bu temas noktalarını yükseltmek için boşlukları ve fırsatları belirleyebilecek.”

Kaynak

Enter Prisers Project

dijital dönüşüm dijital dönüşüm için roller dijital dönüşüm makale dijital dönüşüm nedir dijital dönüşüm ve yapay zeka kullanıcı eneyimi veri sorumlusu veri tabanı


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder