menu Menu
Pazarlamada Yapay Zeka Dönüşümü  
Yapay Zeka ve Pazarlama
Duygu Kabacan Etiket: AI Trendleri Tarih: 6 Ocak 2021 0 Yorum
2021'de 4 Siber Güvenlik Tehdidi Geri 2021'de Dijital Dönüşüm için 8 Rol   İleri

Yapay Zeka (AI) teknolojisi çağındayız. Birçok kişi yapay zekayı robotik ile ilişkilendirirken, bu teknoloji yeniliği yaşamın çeşitli yönlerinde kullanılmaktadır. Yan ürünü, Siri ve Alexa gibi sesle çalışan kişisel asistanlardan Google’ın DeepMind gibi sinir ağlarına kadar uzanıyor.

Yapay zeka artık, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge), finans, satış ve pazarlama dahil olmak üzere farklı iş süreçlerine entegre edilmiştir. Giderek daha fazla işletme, vizyon ve misyonlarının temel bir parçası olarak marka yönetimi stratejileri geliştirmek için yapay zekadan yararlanmayı planlıyor.

Yapay zeka sizi doğru hedef kitleye bağlar

Bugün, içinde yaşadığımız çok kanallı ortam nedeniyle hedef kitleye ulaşmak için her zamankinden daha fazla fırsat elde ediyoruz. AI gibi gelişmiş araçlarla pazarınızı daha fazla iyileştirebiliriz. Çok az çabayla, müşteri davranışları hakkında çok daha fazla şey öğrenebilir, belirli kalıpları öğrenebilir ve kampanyalar için stratejileri istikrarlı bir şekilde şekillendirebilir ve güncelleyebiliriz.

Yapay zekadan önce şirketler, müşteri deneyimi hakkında toplu kararlar almak için müşterileri geniş bir şekilde kategorize ediyordu. AI, şirketlerin müşteri deneyimlerini izleme şeklini tamamen değiştirdi.

AI, bir kullanıcı tarafından yapılan her eylemi kaydeder ve analiz eder, örneğin:

  • Göz attıkları
  • Alışveriş sepetine ekledikleri ve ardından kaldırdıkları ürünler
  • Sepette kalanlar
  • Bir harekete geçirici mesaj tıklandı ve yarıda bırakıldı

Yapay zeka, müşterilerin arayışlarını durdurmalarının arkasındaki nedeni bulmak için tüm bu davranışları analiz eder. Ayrıca müşterinin verilerini analiz ederek, mesajınızı veya reklamınızı tam ihtiyaç duydukları anda onlara sunar.

AI, çevrimiçi itibarı korur

Yorum ve görüşlerin internette ne kadar kolay yayıldığını biliyoruz. Bu yorumlar, marka farkındalığını artıracak veya onu tamamen mahvedecek kadar güçlüdür. Bu birbirine sıkı sıkıya bağlı dünyada çevrimiçi itibarın yönetilmesi, kuruluşlar için oldukça zor olabilir. Bright Local’ın yakın tarihli bir raporu, pazarlamacıların çalışma haftalarının ortalama % 17’sini çevrimiçi itibar yönetimine harcadığını ortaya koydu.

Doğal dil işleme (NLP) modellerini kullanan yapay zeka ile bilgisayarlar, hedef kitlenizin ne söylediğini anlayabilir hale getirilmektedir.

AI, şunları yaparak itibarınızı çevrimiçi olarak yönetmenin daha iyi bir yolunu sunar:

  • İzleme sürecini otomatikleştirme.
  • Doğru zamanda yanıt vermek ve incelemeleri istemek.
  • Marka yöneticilerinin ve ürün yöneticilerinin geniş ölçekte araştırma yapmasına olanak tanır.
  • Sosyal medyayı, web sitelerini ve diğer çevrimiçi forumları izleme.
  • Sosyal medyadaki atıfları tespit etmek ve en erken düzeltmek için olumsuz yorumları ikiye ayırmak.
  • Olumlu yorumları tanımak ve kaydetmek.

AI, müşteri deneyimini iyileştirir

Mutlu müşteriler markanızın en büyük destekçileridir. Ve şirketlerin müşteri deneyimi aracılığıyla marka yönetimine daha fazla odaklanmasının nedeni budur. Mükemmel müşteri deneyimi sunarak, daha iyi müşteri sadakati elde edebilir ve bu da gelir artışının artmasına katkıda bulunur.

Forbes’a göre müşteri deneyiminin geleceği yapay zeka. Müşteri etkileşimlerinin% 95’inin 2025 yılına kadar AI teknolojisi tarafından yönetileceği tahmin ediliyor.

Şirketler ayrıca kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için AI kullanmaya odaklanıyor. Bu, daha iyi bir müşteri deneyimi elde etmek için gerekli olan bir diğer önemli faktördür. Örneğin, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak bu alandaki markalara yardımcı olan sohbet robotlarını halihazırda kullanıyoruz.

Akıllı sohbet robotları, sıkça sorulan soruları yanıtlama, satış önerileri sağlama veya müşteriye bir sonraki adımda nereye gideceğini yönlendirme konusunda kapsamlı bir iletişim çözümü sunar. Bu yaklaşımla, bir müşteri temsilcisini aramak veya bekletmek zorunda kalmazsınız. Otomatik canlı sohbet, tüm genel soruları yanıtlayacaktır.

LuckyEye tarafından geliştirilen LEVA Akıllı Müşteri Asistanı, müşterilerinizin satış sonrası deneyimini zenginleştirmek ve onlara web siteniz, mobil uygulamanız ya da çağrı merkeziniz aracılığı ile yapay zeka destekli bir deneyim sunarak ciddi bir verimlilik artışı sunmaktadır.

Kaynak

Smart Insights

Inkbot Design

akıllı sohbet robotları Chatbot müşteri deneyimi pazarlama ve yapay zeka pazarlamada yapay zeka sohbet robotu Yapay zeka


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder