menu Menu
2021'de 4 Siber Güvenlik Tehdidi
Yapay Zeka ve Siber Güvenlik
Duygu Kabacan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 13 Ocak 2021 0 Yorum
Doğal Dil İşleme (NLP) ve Yapay Zeka Geri Pazarlamada Yapay Zeka Dönüşümü   İleri

Teknoloji ile ilgili eğilimler zamanla değişse de güvenlik, kullanıcılar için her zaman bir endişe ve sorun halindedir. Bilgi teknolojileri ve güvenlik alanındaki liderlerin görüşleri ile 2021 yılında öne çıkacak 4 siber güvenlik tehdidini bir araya getirdik.

Güvenlik mimarisi için yeni normal

Kuruluşların güvenlik odaklarını, yeni kısıtlamalarla birlikte yeniden netleştirdiklerini göreceğiz.

  • Red Hat Kuzey Amerika baş güvenlik mimarı ve stratejisti EG Nadhan, “Pandemi nedeniyle 2020’de istikrar ve operasyonel verimlilik ihtiyacına odaklanmak, dikkatleri ve güvenliğe odaklanmayı saptırdı” diyor. “Yeni normale kademeli geçişle birlikte, güvenliğe yeniden odaklanılacak ve güvenlik stratejilerinin proaktif olarak uygulanmasını yeniden canlandıracak.”
  • Sungard AS’nin baş güvenlik görevlisi Shawn Burke, “Bir sonraki normalin güvenliğini sağlamak 2021 için en önemli öncelik olacak” demektedir. “Uzaktan çalışmaya yönelik sismik geçişin ardından, çevre ve bulut dağıtımlarının ötesinde güvenliğe daha fazla odaklanmaya devam edeceğiz.”
  • Nadhan, hybrid – cloud  ve multi – cloud  stratejileri çoğaldıkça ve hem iş gücü hem de BT portföyü giderek daha fazla dağılırken, güvenlik mimarının rolünün daha görünür ve talep gören hale gelmesini beklemektedir.

Kimlik avı ve fidye yazılımı

2021’de, zaten yaygın olan bu tehditler, süresiz olarak evden çalışmaya devam edecek binlerce insanı giderek daha fazla hedef alacak.

  • Kavalsky, “Önümüzdeki yıl kişisel e-postalara ve sistemlere yönelik saldırılarda artış olacak” diyor. “Her zamankinden daha fazla insan evden çalışıyor ve bu eğilim yakın zamanda değişmeyecek, saldırganlar insanların kişisel sistemlerinin peşine düşecek. Tipik olarak iş dizüstü bilgisayarlarıyla aynı ev ağında çalıştıkları için, bilgisayar korsanları bunu iş dizüstü bilgisayarına erişmek için bir kanal olarak kullanacaklar. Yalnızca işi değil, ev sistemlerini de korumaya ve korumaya yönelik titizlik son derece önemli olacaktır. “

Siber suçlular, salgını kimlik avı, fidye yazılımı ve diğer kampanyalar için bir maske olarak kullanmaya devam edecek.

Yanlış bulut yapılandırmaları

Fidye yazılımı ve kimlik avı gibi, yanlış yapılandırılmış veya izlenen bulut hesapları da devam eden bir tehdit halindedir.

  • Gamblin, “2021’de şirketlerin yanlış yapılandırılmış bulut depolama hizmetleri yoluyla büyük miktarda müşteri verisi sızdırdığını görmeye devam edeceğiz” diyor.
  • Burke, “Kuruluşların bulut ayak izleri, varlıkları ve sağlayıcı ilişkilerini net bir şekilde anlamaları gerekecek” diyor. “Bulut sağlayıcı yönü kilit önem taşıyor çünkü sağlayıcılar bulut ortamının güvenliğini sağlamaktan sorumlu olsa da, müşterinin döngüyü tamamlamak için erişim yönetimi, veri koruması vb. İle ilgili politikaları ve prosedürleri uygulamaya devam etmesi gerekiyor.”

Uyumluluk gereksinimleri bulutla karar verme sürecini hızlandırır

Veri gizliliği ve koruması hem bir güvenlik meselesi hem de bir uyum sorunudur. 2021’de bulut mimarisi ve stratejisinde, özellikle büyük kuruluşlar veya küresel varlığı olan herhangi bir kuruluş için önemli bir faktör olmaya devam edecek.

  • SAS CISO’su Wilson, “Tüketici veri gizliliği baskıları artmaya devam ediyor. Avrupa ayak izine sahip ABD şirketleri için özel bir zorluk. Verileri bölgede tutmak, kontrolü ve veri yönetimi stratejilerini kolaylaştırır, ancak aynı zamanda yasal ve uyumluluk cephelerinde küresel uyum ve kaynak ihtiyacının altını çizer. ” Bu, hibrit bulut ve çoklu bulut mimarilerinin çekiciliği arasındadır.
  • Sungard AS’de güvenlik danışmanlığı kıdemli yöneticisi Asher de Metz, önümüzdeki yıl da daha fazla siber güvenlik ve veri gizliliği düzenlemesinin uygulanmasını bekliyor. De Metz, “GDPR gibi düzenlemelerle uyumlu ülkeler tarafından yönlendirilen siber güvenlik ve gizlilik gereksinimlerinde artan bir gelişme öngörüyorum” diyor.

Kaynak

Enter Prisers Project

 

güvenlik mimarisi kimlik avı siber güvenlik siber güvenlik nedir siber güvenlik tehdidi Siber Güvenlik Uzmanı yapay zeka ve siber güvenlik


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder