menu Menu
Big Data Kullanım Alanları
Yapay zeka ve Big data
Duygu Kabacan Etiket: AI Trendleri Tarih: 22 Ocak 2021 0 Yorum
En İlginç 7 İnsansı Robot Geri Doğal Dil İşleme (NLP) ve Yapay Zeka İleri

Big data uygulamaları, günlük hayatımızın her alanında yeni imkanları ortaya çıkarmaya devam ediyor. Son dönemde birçok farklı endüstri ve alan için oldukça etkili bir konumda yer alan big data’nın kullanım alanlarını yakından inceleyelim.

1. Müşterileri Anlama ve Hedefleme

Günümüzde big data kullanımının en büyük ve en çok kullanılan alanlarından biri, müşterileri anlama ve hedeflemedir. Burada big data; müşterileri, davranışlarını ve tercihlerini daha iyi anlamak için kullanılır. Şirketler, müşterilerinin daha eksiksiz bir profilini elde etmek için geleneksel veri setlerini sosyal medya verileri, tarayıcı günlükleri, metin analizi ve sensör verileriyle genişletmek istemektedir.

Müşterilerinden birinin ne zaman bebek bekleyeceğini doğru bir şekilde tahmin edebilen ABD’li perakendeci Target örneğini hatırlayabiliriz.  Bunun yanı sıra telekom şirketleri, büyük verileri kullanarak müşteri kaybını daha iyi tahmin edebilmektedir.

Hükümet seçim kampanyaları bile büyük veri analitiği kullanılarak optimize edilebilir. Bazıları, Obama’nın 2012 başkanlık seçim kampanyasından sonraki galibiyetinin, ekibinin büyük veri analitiği kullanma konusundaki becerilerinden kaynaklandığına inanmaktadır.

2. İş Süreçlerini Anlama ve Optimize Etme

Big data, iş süreçlerini optimize etmek için de giderek daha fazla kullanılmaktadır. Perakendeciler, stoklarını sosyal medya verileri, web arama eğilimleri ve hava durumu tahminlerinden oluşturulan tahminlere göre optimize edebilir. İK iş süreçleri de büyük veri analitiği kullanılarak iyileştirilmektedir.

Örneğin, Sociometric Solutions adlı bir şirket, işyerindeki sosyal dinamikleri algılayabilen çalışan isim rozetlerine sensörleri yerleştirir. Sensörler, çalışanların işyerinde nasıl hareket ettiklerini, kiminle konuştuklarını ve hatta iletişim kurarken kullandıkları ses tonunu rapor eder. Şirketin müşterilerinden biri olan Bank of America, çağrı merkezlerinde en iyi performans gösteren çalışanlarının birlikte ara verenler olduğunu fark eder. Böylece kırılma politikaları oluşturulur ve sonucunda performans %23 artar.

3. Kişisel Ölçme ve Performans Optimizasyonu

Büyük veri sadece şirketler ve hükümetler için değil, aynı zamanda hepimiz için bireyseldir. Artık akıllı saatler veya akıllı bileklikler gibi giyilebilir cihazlardan üretilen verileri kullanabiliyoruz.

4. Sağlık ve Halk Sağlığının İyileştirilmesi

Big data analitiğinin bilgi işlem gücü, kısa bir süre içinde tüm DNA dizilerinin çözümlenerek yeni tedaviler bulma ve hastalık modellerinin daha iyi anlaşılmasını ve tahmin edilmesini sağlar.

Apple’ın ResearchKit adlı sağlık uygulaması, telefonunuzu etkili bir şekilde bir biyomedikal araştırma cihazına dönüştürmektedir. Araştırmacılar, artık sağlık çalışmaları için veri toplamak üzere kullanıcıların telefonlarından veri çalışmalar oluşturabilirler. Telefonunuz bir günde kaç adım attığınızı takip edebilir veya kemoterapi sonrası nasıl hissettiğinizi sorabilir. Araştırmacılar, belirli koşullar için hangi tedavilerin daha etkili olduğunu görmek, ilaç yan etkileriyle ilgili modelleri belirlemek ve hastalara yardımcı olabilecek ve maliyetleri azaltabilecek diğer önemli bilgileri elde etmek için verileri araştırmaktadır.

5. Spor Performansını İyileştirme

Seçkin sporların birçoğu artık büyük veri analitiği kullanmaktadır. Örneğin; tenis turnuvaları için IBM SlamTracker kullanılmaktadır. Futbol veya beyzbol maçındaki her oyuncunun performansını izleyen video analitiği kullanılıyor, basketbol topları veya golf sopaları gibi spor ekipmanlarındaki sensör teknolojisi, oyun ve nasıl yapılacağı hakkında (akıllı telefonlar ve bulut sunucular aracılığıyla) geri bildirim alınmasını sağlamaktadır.

6. Bilimi ve Araştırmayı Geliştirme

Bilim ve araştırma, big data’nın sağladığı yeni imkanlar tarafından dönüştürülüyor. Örneğin, dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile nükleer fizik laboratuvarı CERN’i ele alalım. Evrenimizin sırlarını açığa çıkarmaya yönelik deneyler, büyük miktarda veri üretir.

CERN veri merkezi, 30 petabaytlık verisini analiz etmek için 65.000 işlemciye sahiptir. Ancak, verileri analiz etmek için dünya çapında 150 veri merkezine dağıtılan binlerce bilgisayarın bilgi işlem güçlerini kullanır. Bu tür bilgi işlem güçleri, diğer birçok bilim ve araştırma alanını dönüştürmek için kullanılabilir. Big data’nın hesaplama gücü, bilim insanlarına yeni kaynaklar açarak herhangi bir veri kümesine de uygulanabilir.

7. Makine ve Cihaz Performansını Optimize Etme

Büyük veri analizi, makinelerin ve cihazların daha akıllı ve daha bağımsız hale gelmesine yardımcı olur. Örneğin, Google’ın sürücüsüz arabasını çalıştırmak için big data araçları kullanılır.

Xcel Energy, Colorado, Boulder’da bir “akıllı şebekenin” ilk testlerini başlattı ve müşterilerinin evlerine bir web sitesinde oturum açmalarına ve enerji kullanımlarını gerçek zamanlı olarak görmelerine olanak tanıyan akıllı sayaçlar kurdu. Akıllı şebeke, teorik olarak enerji şirketlerinin gelecekteki altyapı ihtiyaçlarını planlamak ve elektrik kesintisi senaryolarını önlemek için kullanımı tahmin etmesine de izin verecektir.

8. Güvenliği ve Kanun Yaptırımını İyileştirme

Big data, güvenliği artırmak ve kanun yaptırımı sağlamak için yoğun bir şekilde kullanılır. Polis güçleri, suçluları yakalamak ve hatta suç faaliyetlerini tahmin etmek için büyük veri araçlarını yararlanmaktadır. Başka bir örnek ise bankaların, hileli işlemleri tespit etmek için büyük verileri kullanması.

9. Şehirleri ve Ülkeleri İyileştirme ve Optimize Etme

Big data, şehirlerin ve ülkelerin birçok yönünü iyileştirmek için kullanılır. Şehirlerin gerçek zamanlı trafik bilgilerinin yanı sıra sosyal medya ve hava durumu verilerine dayalı olarak trafik akışlarını optimize etmesine olanak tanır. Bir dizi şehir şu anda, ulaşım altyapısının ve hizmet süreçlerinin bir araya geldiği akıllı şehirlere dönüşmek amacıyla big data analitiğini pilot olarak kullanılmaktadır.

10. Finansal Ticaret

Büyük veri uygulamasının bir diğer uygulama alanı ise finansal ticaret. Yüksek Frekanslı Ticaret (HFT), günümüzde big data’nın çok fazla kullanım bulduğu bir alandır. Ticaret kararları vermek için büyük veri algoritmaları kullanılır.

Bilgisayarlar, piyasaları bir dizi özelleştirilebilir koşul için tarayan ve ticaret fırsatlarını araştıran karmaşık algoritmalarla programlanmıştır. Programlar, müşterinin ihtiyaç ve isteklerine bağlı olarak hiçbir insan etkileşimi olmadan veya insan etkileşimi ile çalışacak şekilde tasarlanabilir.Bu programların en karmaşık olanı artık, kodlanmış olmaktan ziyade piyasalar değiştikçe değişecek şekilde tasarlanmıştır.

Kaynak

Bernard Marr

Edureka

 

big data big data kullanım alanları big data nasıl çalışır big data nasıl kullanılır big data nedir big data tanımı türkiye'de big data kullanımı


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder