menu Menu
En İlginç 7 İnsansı Robot
Yapay Zeka ve İnsansı Robotlar
Duygu Kabacan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 27 Ocak 2021 0 Yorum
Etik Yapay Zeka Nedir? Geri Big Data Kullanım Alanları İleri

Robotların size çay ve yemek servisi yaptığı, haberlerin insansı robotlar tarafından sunulduğu bir hayat hayal edin. Artık tüm bunlar fütüristik bir dünyanın senaryoları değil. Bugün, yapay zeka gelişmeye devam ederken, insansı robotların becerileri de günümüzün ihtiyaç ve beklentilerine göre şekilleniyor. İşte birbirinden ilginç 7 insansı robot:

Nadine: Mükemmel Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Nadine, Kokoro Japan tarafından geliştirilen insan görünümlü bir vücuda ve gerçeğe yakın özelliklere sahip insansı bir robottur. Yazılımı Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde geliştirilen Nadine, AIA Singapur’da (sigorta şirketi) çalışmaktadır.

Nadine, müşteri hizmetleri deneyimini mükemmelleştirmeyi amaçlamaktadır. Sizi geçmiş toplantılardan tanıyabilir, önceki toplantıları düşünebilir ve göz teması kurabilir.

Sophia: Dünyanın En İyi Robotu

Hanson Robotics tarafından geliştirilen insansı robot Sophia, vatandaşlık kazanan dünyanın ilk robotudur. Sophia, Suudi hükümeti tarafından vatandaşlık verilen son derece popüler bir insansı Robottur.  Audrey Hepburn’den ilham alınarak geliştirilen Sophia, UNO ve Jimmy Fallon gibi çeşitli röportajlarda yer aldı. Bunların yanı sıra Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı için Robot İnovasyon Elçisi oldu.

Erica: Yüksek İletişim Becerisi

Erica, Osaka Üniversitesi’nde İstihbarat Robotik Laboratuvarı yöneticisi Hiroshi Ishiguro tarafından geliştirildi. Konuşma yeteneklerine özel bir vurgu yapan Erica, en güzel ve en zeki insansı robotlardan biri olarak hayata geçirildi. Erica fiziksel olarak hareket edemez ya da yürüyemez. Ancak, inanılmaz derecede yüksek konuşma yeteneklerine sahiptir. Erica yüzünü, boynunu, omzunu ve belini hareket ettirme gücüne sahiptir. Sentezlenmiş bir sesle konuşuyor ve çeşitli yüz ifadeleri ve el hareketleri yaparak etkileşim kurabiliyor.

Junko Chihira: O Bir Tur Rehberi

Japonya’daki en iyi insansı robotlardan biri olan Junko Chihira, dünyanın en iyi tur rehberi robotu olarak anılmaktadır. Toshiba teknolojisi kullanılarak Hiroshi Ishiguro tarafından geliştirilen Junko Chihira, turistleri Çince, İngilizce ve Japonca gibi farklı dillerde karşılama yeteneğine sahiptir. Junko aynı zamanda, işaret dilini kullanarak işitme engelli kişilere rehberlik etmek üzere programlanmıştır.

Jia Jia: Çin’deki Robotik Tanrıça

Çin’deki Robotik Tanrıça olarak adlandırılan Jia Jia, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ekibi tarafından geliştirilen dünyanın en iyi insansı robotlarından biridir. Jia’nın konuşma ve buna göre cevap verme yeteneği güzelliği daha ilgi çekici bir hale geldi. Konuşma oluşturma algoritmaları ve yüz tanıma teknolojisi ile programlanan bu insansı robot, aynı odadaki farklı yüzleri tanıyabilir.

Ocean One: Su Altı Araştırmalarının Aranan İsmi

Stanford Robotics Lab, bir su altı insansı robotu olan Ocean One’ı geliştirdi. Ocean One, insanların erişemeyeceği derinliklere ulaşabildiği için mercan resiflerini ve diğer derin deniz sakinlerini ve keşfedebilir. Bu benzersiz özellikleri su altı araştırmalarına çok etkili olabilir. Antropomorfik (insan-biçimli) tasarımı ve bir insan dalgıcına benzerliği, onu manevra kabiliyetine sahip bir insansı robot haline getirmiştir.

Robear: Muhteşem Bir Bakıcı

Robear, diğer insansı robotlara kıyasla insandan çok bir çizgi film karakteri gibi görünebilir, ancak eylemleri kesinlikle insan hareketini taklit etmektedir. Robear, nüfus yaşlandıkça Japonya’daki bakıcıların eksikliğine yardımcı olmak için geliştirildi.

Özetle, gelecekte birçok sektörde ve kamusal alanda insansı robotlarla karşılaşacağımız bir gerçek. Tanıdığımız bu 7 insansı robot, geleceğin insansı robotlarına doğru sadece bir başlangıç.

Kaynak

Tycoon Story

Forbes

dünyada ilk insansı robot insansı robot insansı robot erica insansı robot sophia robot sophia robot teknolojileri yapay zeka robot yapay zeka ve robot teknolojisi


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder