menu Menu
Etik Yapay Zeka Nedir?
Yapay Zeka ve Etik
Duygu Kabacan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 3 Şubat 2021 0 Yorum
2021'de Dikkat Çekecek 9 Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Eğilimi   Geri En İlginç 7 İnsansı Robot İleri

Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri toplumu hızla dönüştürüyor ve önümüzdeki yıllarda da bunu yapmaya devam edecek. Bu sosyal dönüşüm, insan hayatını hem iyileştiren hem de bozan bu güçlü yeni teknolojilerle derin bir etik etkiye sahip olacaktır. Tarihteki bu dönüm noktasında, bu geçişi nasıl yapacağımızı çok dikkatli düşünmeliyiz.

Yapay zekanın faydalarını, risklerini, etiği ve güvenliğini anlamak daha iyi yapay zeka sistemleri geliştirmenin de anahtarıdır.

Etik Yapay Zeka

Makine ahlakı, bilim insanlarının 1970’lerin sonlarından beri araştırdığı bir yapay zeka ve robotik kavramdır. İnsanların yapay zeka ve robotların tasarımı ve uygulamaları hakkında sahip olduğu etik kaygıları ele almayı amaçlamaktadır. Makine etiği, o zamandan beri yapay zeka bilinci ve hakları üzerine birkaç yeni teori içerecek şekilde genişledi. Hepsinin temelinde, yapay zekanın asla insan güvenliğini ve haklarını etkileyebilecek aceleci kararlara yol açmaması gerektiği fikri yatmaktadır.

Yapay zeka etiği konusuna odaklanmak, yapay zeka ile ilgili kazaların ve benzer şekilde rahatsız edici yapay zeka haberlerinin ardından daha fazla yoğunlaştı. Bunlar, siyasi olarak yanlış tweetler yazan sohbet robotlarından, kırmızı ışıkta çalışan sürücüsüz arabalara kadar uzanmaktadır.

Etik Unsurlar

Singularity Hub’ın Nature Machine Learning üzerine yaptığı son araştırmaya göre, etik yapay zeka üzerine beş temel unsur ortaya çıkmaktadır.

Şeffaflık: Üreticiler ve satıcılar, bir yapay zeka cihazının karar verme mekanizmasını her zaman kullanıcılar için şeffaf hale getirmelidir. Bu yaklaşım, insanlara zarar vermeyi önlemeyi ve temel insan haklarını korumayı amaçlamaktadır.

Zararsızlık: Genellikle tıbbi bağlamlarda kullanılan bu ilke “zarar vermeme” anlamına gelir. AI algoritma tasarımcıları, AI kararlarının kullanıcılara fiziksel veya zihinsel boyutta zarar vermemesini sağlamalıdır.

Adalet: Adalet, Önyargı geliştirmesini önlemek için yapay zekayı izleme uygulamasıdır. Ayrıca, AI sistemlerinin tüm ırklar ve cinsiyetler için erişilebilir hale getirilmesini sağlamayı ifade eder. İlke ayrıca işleri yapay zeka destekli teknolojilerle değiştirmek için daha hassas bir yaklaşım benimsemeyi de gerektirir.

Diğer iki ilke ise sorumluluk ve gizliliktir. Araştırmacılar, çeşitli direktiflerde açık bir şekilde tanımlanmış olsa da, bu iki ilkenin, etik yapay zekanın nasıl olması gerektiğine dair daha iyi bir resim oluşturmada da önemli olduğunu tespit ettiler.

Yapay Zeka Etiği ve Roboetik

Yapay zeka etiği, yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında ahlaki davranışa rehberlik etmek için yaygın olarak kabul edilen doğru ve yanlış standartlarını kullanan bir dizi değer, ilke ve teknik içerir.

Robot etiği, etik robotların davranışları ve nasıl etik robotlar tasarlanabileceği üzerine çalışmaktadır. Roboetik, robotların uzun vadede insanlar için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı veya savaşlarda katil robotlar gibi bazı robotları kullanmanın insanlık için sorun oluşturup oluşturmayacağı gibi endişeler ve ahlaki ikilemlerle ilgilenir.

Robotikçiler, robotların yapay zeka sistemlerinin ve kendi kendine giden araçların insanlarla etkileşime girdiği durumlarda, otonom sistemlerin etik olarak kabul edilebilir davranışlar sergileyebileceğini garanti etmelidir.

Yapay Zeka Otomasyon Etiği

Yapay Zeka (AI) ve otomasyon, toplumumu önemli ölçüde değiştirip ve etkilemektedir. Kamu sektöründeki algoritmik veya akıllı sistemlerin, yapay zeka projelerinin tasarımına ve uygulanmasına yapay zeka etiği ilkelerini uygulamak çok önemlidir. Yapay zeka etiği, yapay zekanın geliştirilmesinin ve uygulanmasının etik, güvenli ve son derece sorumlu olduğunu garanti edecektir.

5G teknolojisiyle desteklenen birbirine bağlı dijital dünya, daha iyi bir toplum için yapay zekanın gücünde büyük potansiyel ve hızlı kazanımlar sağlamaktadır. Yapay zekanın inovasyonu ve uygulanması, sağlık hizmetleri, eğitim ve ulaşımdan gıda tedarik zinciri, enerji ve çevre yönetimi planlarına kadar hizmetlerin iyileştirilmesi üzerinde şimdiden bir etki yaratmaktadır.

Bilgi işlem gücündeki hızlı gelişmeler ve çok büyük miktarda big data’ya erişimle birlikte, Yapay zeka ve makine öğrenimi sistemleri gelişmeye devam edecek. Yalnızca birkaç yıl içinde, AI sistemleri verileri yalnızca daha hızlı değil, aynı zamanda daha doğru bir şekilde işleyebilecek ve kullanabilecek.

Sonuç olarak, her zaman olduğu gibi, güç büyük sorumluluk getirir. Yapay zeka gibi teknolojilerin dünyaya getirdiği avantajlara ve faydalara rağmen, kötüye kullanılırlarsa veya kötü tasarlanırlarsa insanlara ve topluma potansiyel olarak onarılamaz zarar verebilirler. Yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesi her zaman sorumlu olmalı ve kamu yararı için optimum sürdürülebilirliğe doğru geliştirilmelidir.

Kaynak

Techslang

Interesting Engineering

etik yapay zeka etik yapay zeka nedir robot etiği yapay zeka etiği ne demek yapay zeka etiği nedir Yapay zeka etik yapay zeka etik tartışması yapay zeka ve etik ilişkisi yapay zekanın etik boyutu yapay zekanın gelişiminde etik değerlerin önemi


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder