menu Menu
Dijital Dünyayı Dönüştüren 7 Yapay Zeka Teknolojisi    
Yapay Zeka Teknolojileri
Duygu Kabacan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 3 Mart 2021 0 Yorum
Su Yönetiminde Yapay Zeka Teknolojisi   Geri 2021'de Büyük Veri Analitiğinin 5 Zorluğu İleri

Dünya çapındaki birçok insan için yapay zeka; yavaş yavaş hayatımıza giren, arabalarımızdan, evlerimizden tutun da cep telefonlarımızdan iş yerlerimize kadar bizi etkilemektedir.

Yapay zeka, kişisel hayatımızın yanı sıra otomotiv, e-ticaret, sağlık ve eğlence gibi çeşitli sektörlerde de tüm hızıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Tüm bu etkileriyle bizi çerçeveleyen ve dijital dünyayı dönüştüren yapay zeka teknolojilerine değinelim.

Bilgisayarlı görme sistemleri

Bilgisayar görüşü, çeşitli ilgi çekici nesneleri gösteren farklı görüntüler kullanarak verileri analiz eder. Kalıpları tanımak için derin öğrenme ve görüntü işleme kullanır ve ardından tahminler sağlar.

Bilgisayar görüşü, insan yüzlerini tanıma gibi basit gündelik uygulamalardan, otonom araçları sürerken engelleri tespit etme gibi karmaşık uygulamalara kadar, yapay zeka destekli teknolojilerin ve cihazların görevlerini daha etkili bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

Yapay zekanın bilgisayarla görme sistemlerini nasıl etkilediğinin bir örneği, yapay görme sistemlerinde kullanılmasıdır. Bilgisayarlı görme sistemlerinin bir alt alanı olan makine görme sistemleri, dur işaretlerini algılama, engelleri algılama, vb. Gibi otomotiv uygulamalarında kullanımlarını bulur. Yapay görme teknolojisi dikkat dağıtıcı unsurları azaltır ve sürücünün sürüş sırasında uyanık kalmasını sağlar.

Çevrimiçi içerik oluşturma

Çevrimiçi içeriği kendi kendine yazan bir makineyi kim istemez ki? Yapay zeka, siyasi bir blog hakkındaki fikirleri veya yeni gelişen teknolojiler hakkındaki görüşleri hakkında yazamasa da, web siteniz için dünyanın her yerinden bir izleyici çekmeye yardımcı olabilecek içerik oluşturabilir. Ayrıca paradan, kaynaklardan ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Sadece anlayabileceği ve öğrenebileceği verileri beslemeniz gerekir, gerisini o halleder.

Çevrimiçi içeriğin seçilmesi

Yapay zeka tabanlı programlar yalnızca içerik oluşturmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda içerik seçmenize de yardımcı olur. Böylece ziyaretçilerin web sayfalarıyla daha iyi bir şekilde etkileşime girmelerini sağlar, onlara yalnızca görmek istedikleri içeriği gösterir. Ziyaretçilere daha kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olur. Örneğin, Amazon’da alışveriş sepetinize bir ürün eklerseniz, seçiminizle ilgili önerileri de göreceksiniz.

Başka bir örnek de Netflix. Yapay zekanın yardımıyla bir film veya dizi izlerseniz, Netflix ilginizi çeken ilgili film ve drama önerileri sunar.

Pazarlama açısından, ziyaretçilere görmek istedikleri içeriği gösterdiğinizi hayal edin. Derin öğrenme ve makine öğreniminin yardımıyla, günlük tıklamalarınızı kesinlikle artıracaksınız.

E-posta pazarlama

Kullanıcı davranışını ve tercihlerini vurgulayan şirketler, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmayı kolaylaştırmak için yapay zeka tabanlı pazarlama kampanyaları kullanıyor. Şirketler, makine öğreniminin yardımıyla trilyonlarca megabayt veriyi analiz ederek potansiyel müşterilerle günün hangi saatinde etkileşim kuracaklarını, onlara ne tür içerik göstereceklerini, en çok tıklamayı oluşturan e-posta başlıklarını ve konularını ve sıklığını öğrenebilir. .

Dijital reklamcılık

Gazetede veya yerel radyo kanalında reklam yayınlama günleri geride kaldı. Yapay zeka, şirketlerin bir reklama ilgi duymaya daha yatkın olacak bir kitle bulmasını kolaylaştırdı. Dijital pazarlamanın bir alt alanı olan dijital reklamcılık, yapay zekadan birçok fayda sağlamaktadır.

Örneğin, Google reklamları ve Facebook reklamları, dijital reklamlarınıza ilgi duyma olasılığı yüksek kişileri bulmak için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanıyor.

Yapay zeka yardımıyla, bu platformların her ikisi de bir şirketin reklamlarına uyan kullanıcıları tespit etmek için demografi ve ilgi alanları gibi kullanıcı bilgilerini analiz eder.

Web sitesi tasarımı

Bir kodlayıcı veya programcı yardımı olmadan harika bir web sitesinin var olamayacağını düşünüyorsanız, o zaman size haberlerimiz var. Günümüzde, görüntülerin, eylem çağrılarının ve kullanıcı tarafından sağlanan metinlerin yardımıyla bir web sitesini kolayca tasarlayabilen çeşitli AI destekli web sitesi tasarım programları mevcuttur.

Ve bunların hepsini bir programcıya veya web sitesi tasarımcısına ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Şirketlerin paradan tasarruf etmelerini sağlar ve web sitelerini üniversite diplomasına sahip birinin tasarladığı gibi gösterir.

Yapay zeka chatbot’ları

Günümüzde markalar genellikle potansiyel müşterileriyle Facebook messenger, WhatsApp ve diğer çevrimiçi iletişim platformları aracılığıyla iletişim kurmaktadır. Herkes bu platformları zaten kullandığından, şirketlere markalarını duyurmaları için hızlı bir yol sağlıyor. Böyle bir iletişim ortamı, daha hızlı yanıtlar için bir gereksinime yol açar. Bu yalnızca AI destekli sohbet robotları ile mümkündür.

Sohbet robotları da 7/24 mevcuttur ve bu bir insan için mümkün değildir. Örneğin, Sephora gibi büyük bir marka, ziyaretçilere ilgi alanlarına bağlı olarak ve insan müdahalesi olmaksızın öneriler ve makyaj tavsiyeleri sunmak için sohbet robotlarını kullanıyor.

Kaynak

aiiottalk

günlük hayatta yapay zeka türkiye'de yapay zeka uygulamaları Yapay zeka yapay zeka kullanım alanları yapay zeka örnekleri yapay zeka teknolojileri yapay zeka uygulama alanları yapay zeka uygulamaları yapay zeka uygulamaları nelerdir yapay zeka uygulamaları ve kullanım alanları


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder