menu Menu
Su Yönetiminde Yapay Zeka Teknolojisi  
Yapay Zeka ve Su Yönetimi
Duygu Kabacan Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 10 Mart 2021 0 Yorum
İnsanlığın Yapay Zekayla İletişiminde Kilit Nokta: Doğal Dil İşleme Geri Dijital Dünyayı Dönüştüren 7 Yapay Zeka Teknolojisi     İleri

Yapay zeka, otomasyon ve devasa veri parçalarını işleme gibi farklı yetenekleriyle endüstrileri alt üst ediyor. Çevreyi korurken, verimli bir şekilde çalışabilen sürdürülebilir yapay zeka hakkında tartışmalar yapıldı ve raporlar hazırlandı.

Yapay zeka, yenilenebilir kaynaklar endüstrilerinde de etkili olduğunu kanıtladı. Su, hayatı yaşamak için zorunlu bir ihtiyaçtır ve uzun süredir kirlilik ve kıtlıktan geçmektedir. İklim değişikliği, birçok yerde su stresini artırabilen bir gerçektir ve artan su kirliliği, henüz başa çıkmaya hazır olmadığımız büyük bir su kriziyle sonuçlanacaktır. UNICEF ve WHO tarafından hazırlanan rapora göre, küresel olarak her 3 kişiden 1’inin güvenli içme suyuna erişimi yok.

Yapay zeka, çevremizdeki su kaynaklarını yönetme şeklimizi değiştirebilir. Yapay zekanın küresel su sektörüne etkisini inceleyelim.

Su İsrafını Yönetmek

Bir India Today raporu, Hindistan’daki boru hatlarının yaklaşık% 40’ının sızıntı nedeniyle kaybolduğu tahmin edildiğini belirtiyor. Başka bir raporuna göre, ortalama bir aile evdeki sızıntılardan haftada 180 galon su veya yılda 9400 galon su israf edebilir; bu, 300’den fazla çamaşır yıkamak için gereken su miktarına eşittir.

Sızıntılar, patlayan borular vb. yoluyla çok fazla su israf ediyoruz ve yapay zeka ve IoT bu israfın azaltılmasına yardımcı olabilir. Gerçek zamanlı su kaybını analiz etmek için AI uygulamak ve bir sızıntı olduğunda boruları otomatik olarak kapatmak, su israfını artırabilir. Yapay zeka, depolama tanklarındaki sızıntıları tahmin edebilir ve çok geç olmadan bunların onarılmasına yardımcı olabilir. IoT aracılığıyla bağlanan cihazlar daha iyi iletişim kurabilir ve bir şehir veya yerdeki çeşitli sistemleri entegre edebilir.

Dijital Su

AI, veri analitiği, regresyon modelleri ve algoritmalarla su yönetimi sürecini kolaylaştırabilir. Bu son teknolojiler, verimli su sistemleri ve ağları oluşturmaya yardımcı olur. Yapay zeka, su bitkileri inşa etmek ve su kaynaklarının durumunu almak için kullanılabilir. Su yöneticileri ve devlet kurumları, su yönetimi için verimli altyapı oluşturabilen ve değişen koşullara uyum sağlayabilen akıllı bir su sistemi oluşturmak için yapay zekayı kullanabilir. Bu sistemler, tüm su yönetimi çözümlerini optimize edebilecek ve olası zararları tahmin edebilecek uygun maliyetli ve sürdürülebilir olacaktır.

Atık su arıtma

Yapay zeka, sudaki kirli maddeleri, azaltmak için kullanılabilir, bu da su kirliliğinin ve temiz su kıtlığının önüne geçebilir. Yapay zeka, atık yönetim sistemlerinin verimliliğini artırabilecek optikler üzerinde çalıştığı için toksik kirletici maddelerin miktarını ve bileşimini tespit etmek için kullanılabilir. Su kalitesi sürekli olarak izlenebilir ve makine öğrenimi ve büyük veri ile kalite hakkında gerçek zamanlı veri elde etmek mümkündür. Sinir ağları ve IoT, geleneksel yöntemler kullanıldığında aksi halde artan enerji maliyetlerini düşürecektir.

Akıllı Sulama

Tarım, en büyük su kullanan sektörlerden biridir ve birçok arazi yeraltı suyunun önemli bir bölümünü sulama amacıyla kullanır. Akıllı Sulama, su kullanımını en aza indirmek ve ayrıca su kaynaklarını israf etmeden optimize etmek için yapay zeka sistemlerinden yararlanacak. Yapay zeka sistemleri yeraltı suyu seviyelerini tespit edebilir ve ayrıca yağmurlama sistemlerine rehberlik ederek su kullanımını dengelemek için tarımsal ihtiyaçları tahmin edebilir.

Daha gelişmiş hassas tabanlı yapay zeka sistemleri, tarımın daha iyi yönetilmesini sağlamak için hava koşullarını, iklimi ve nemi tahmin edebilir. Akıllı çiftlikler, yapay zeka sensörlerini kullanarak bitkilerin durumunu ve su ihtiyaçlarını belirlemek için sızıntıları azaltabilecek ve toprağı analiz edebilecek.

Kaynak

Analytics Insight

akıllı sulama atık su arıtma atık su yönetimi su israfı su yönetimi su yönetimi yapay zeka sürdürülebilir su yönetimi yapay zeka teknolojileri yapay zeka ve çevre


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder