menu Menu
Moda Endüstrisini Dönüştüren Yapay Zeka ve Teknoloji Trendleri  
Moda Sektöründe Yapay Zeka ve Dijital Dönüşüm  
Nihat Yayalar Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 5 Mayıs 2021 0 Yorum
Yapay Zekanın Dijital Pazarlama Üzerindeki 5 Etkisi   Geri Blockchain ve Yapay Zekaya Dair 5 İş Birliği   İleri

Moda Endüstrisini Dönüştüren Yapay Zeka ve Teknoloji Trendleri

Moda sektörü, küresel olarak en büyük sektörlerden biridir ve küresel giyim pazarındaki gelirlerin 2025 yılına kadar 2,25 trilyon ABD dolarına ulaşması beklenmektedir. Yine de, yapay zeka kapsamında düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza gelen ilk sektör moda sektörü olmuyor. Gelgelelim tasarım, üretim ve üretimin sınırlarını zorlamak için en son teknoloji trendleri ve ürünlerini benimseyen tasarımcılar ve markalar, hızla değişen moda dünyasında muhtemelen zirveye çıkan isimler olacak.

İşte moda endüstrisini dönüştüren en büyük teknoloji trendlerinden birkaçı:

Makine Öğrenimi ile Moda Trendlerini Tahmin Etme

Moda markaları, müşterilerin bir sonraki adımda ne giymek isteyeceğini tahmin ederek ürün tasarımı ve geliştirmeye yönelik yaklaşımlarını yeniden şekillendirmektedirler. Finery ve StitchFix gibi markalar, doğrudan kullanıcılardan gelen verileri kullanarak, insanların seveceği stilleri planlamalarına ve hangi miktarları üreteceklerini bilmelerine yardımcı olan bilgilere hızlı ve kolay erişime sahiptirler.

Stylumia gibi teknolojik oluşumlar ise, moda ve yaşam tarzı markalarının talep tahminlerinde bulunmasına yardımcı olmaktadırlar. Trendlerin belirlemesinde ve envanterlerin yönetilmesinde yardımcı olmak için yapay zeka ve makine öğrenimi platformlarını kullanmaktadırlar.

Alışveriş yapanlar, online göz atma deneyimleri sırasında da yapay zekadan doğrudan yararlanabilir. TrueFit, müşterilerinin mükemmel sütyeni bulmalarına yardımcı olmak için perde arkası verilerini kullanır. Bir B2B çözümü olan Virtusize ise, markaların müşteri memnuniyetini artırmak ve ürün iadelerini azaltmak için sanal boyutlandırma araçları oluşturmasına yardımcı olur.

Dijital Modeller Son Moda Ürünleriyle Kuşanıyor

Sanal modeller, tasarımcıların dünya çapında en son kreasyonlarını göstermelerine (COVID kısıtlamaları nedeniyle büyük defilelerin yasaklandığı zamanlarda bile) yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda gerçekten üretilmemiş kıyafetleri sergileyerek israfı azaltmaya da yardımcı olurlar.

Shudu Gram, görsel sanatçı ve moda fotoğrafçısı Cameron-James Wilson tarafından oluşturulan bir CGI modelidir. Shudu, yaratılışından bu yana Instagram’da 200.000’den fazla takipçi kazandı. Günümüzde Cameron-James Wilson, dünyanın ilk tamamen dijital olarak hizmet veren modelleme ajansı The Diigitals’ın CEO’su olarak moda sektöründe yerini almaktadır.

Daha Az Alışveriş Yapmayın, Dijital Ürünler Satın Alın

Moda endüstrisi, dünyanın en kirletici endüstrilerinden biri olarak biliniyor ve birçok şirket, modayı daha çevre dostu ve sürdürülebilir hale getirmek için teknolojik imkanları kullanıyor. Örnek vermek gerekirse; The Fabrikant, fotoğraf gerçekliğinde, 3 boyutlu moda tasarımı ve animasyon oluşturarak markalar için etkileşimli deneyimler yaratıyor. Bu sayede giysiler asla fiziksel dünyada yaratılmamış oluyor ve bu durum da şirketler için potansiyel olarak daha sürdürülebilir bir yol haline gelmiş oluyor.

Geleceğin Modası

Teknolojideki gelişmeler, moda endüstrisinin çizilen ilk eskizlerinden moda şovlarına ve bireysel online alışveriş deneyimine kadar birçok yönünü dönüştürüyor. Otomasyon ve tahmine dayalı modelleme, tüketiciler için daha iyi müşteri hizmeti deneyimleri yaratırken, moda endüstrisi dijital moda yoluyla israfı ortadan kaldırmak için yenilikçi adımlar atıyor.

Yapay zeka yardımıyla, yakında Zoom toplantılarınız için yeni bir dijital kıyafet satın alabileceksiniz. Böylece pijamalarınızı göstermeyi bırakabilir ve bu uzaktan konferans görüşmelerinde Paris modasının son model ürünleri ile  dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz!

 

Kaynak: Bernard Marr

Digital Fashion Digital Transformation dijital dönüşüm dijital dönüşüm nedir Fashion Fashion and AI Wearable Tech Yapay zeka yapay zeka nedir


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder