menu Menu
Yapay Zekanın Dijital Pazarlama Üzerindeki 5 Etkisi  
Dijital Pazarlamanın Çehresini Değiştiren Yapay Zeka İş Birlikleri
Nihat Yayalar Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 12 Mayıs 2021 0 Yorum
COVID-19 Aşılama Sürecinde Yapay Zeka Kullanımı   Geri Moda Endüstrisini Dönüştüren Yapay Zeka ve Teknoloji Trendleri   İleri

Yapay Zekanın Dijital Pazarlama Üzerindeki 5 Etkisi

Gelecekte taşıyacağı önem ve hizmet sunacağı alanlar kapsamında yapay zeka, günümüzde dijital pazarlamanın tüm çehresini değiştirmekte ve istihdam üzerinde muazzam bir etki sahibi olmaktadır.

Peki, Yapay Zeka (AI) Tam Olarak Nedir?

Yapay zeka, insan zekasını simüle etmek için oluşturulmuş bilgisayar biliminin bir parçasıdır. Yapay zeka, muhtemel gelecekte insan zihniyetiyle eşit şartlarda olacak gibi duruyor. Bir insan gibi analiz edecek, düşünecek ve uyarlayacaktır. Bugünün yapay zekası, dar yapay zeka veya zayıf yapay zeka olarak da adlandırılabilir çünkü makineler öğrenim açısından yalnızca belirli bir görev için ayrılmış veya daraltılmış durumdadırlar.

Çevrimiçi pazarlamanın diğer yelpazesine, dijital pazarlamaya geçelim. Dijital pazarlama ve yapay zeka iş birliği, tamamen iyi uyum sağlayan verilere, analitiklere ve araştırmaya dayanır. Yapay zekayı dijital pazarlamayla birleştirmek, pazarlama stratejileri için halihazırda potansiyel müşteri ve dönüşüm açısından harikalar yaratmak adına en başarılı yöntemlerden biridir.

Öyleyse, yapay zekanın dijital pazarlama ortamını değiştirdiği bazı önemli hususlarda size rehberlik edelim.

Müşteri ilişkileri yönetimi

CRM olarak da bilinen müşteri ilişkileri yönetimi, geçerli bilgileri filtreleyerek ve kullanıcı bilgilerinin toplanmasını en üst düzeye çıkararak müşteri merkezli bir yaklaşıma uyum sağlayan bir iş stratejisidir. Doğru içgörüler elde etmek için mükemmel bir stratejidir.

CRM ve AI birleştiğinde işletmeler artık tüketicilerin davranış bilgilerini anlayabilir (hangi ürünü satın alacağınızı, ürünler için ideal olarak ne kadar harcarsınız, hangi siteye sık sık göz attığınızı ve daha fazlası gibi.). Bu uygulama, şirketlerin potansiyel müşterileri ve dönüşümleri artırmak için etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmasına olanak tanır. Pazarlamacılar, bu veriler aracılığıyla bir tüketicinin ihtiyaçlarını analiz eder ve satışları artırmak için yapay zekayı benimser. Bu şekilde, AI ve CRM dijital pazarlama dünyasının değişmesi konusunda yardımcı olmaktadırlar.

İçerik pazarlaması

İçerik pazarlaması ve yapay zekanın karışımıyla, kitle hedefleme önemli ölçüde gelişti. Bu başarı, AI’nın kullanıcının davranışlarına ve alışkanlıklarına dayalı olarak yaptığı çıkarımlar sayesinde mümkün olmaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse, içeriğinizi web üzerinde daha iyi pazarlamanıza olanak tanınması şeklinde özetleyebiliriz.

Referans olarak, yoğun araştırmalar Y kuşağının% 40’ının video içeriğine en çok güvendiğini ve söz konusu video içeriklerinin bloglardan sonra ikinci sırada geldiğini söylemektedirler. Bu bilgi toplama, yapay zekanın tanıtılması sayesinde mümkün olmuştur. Pazarlamacılar, bu tür içgörüleri kullanarak, kullanıcılara daha kolay ulaşmanın yanı sıra daha fazla potansiyel müşteri elde edip, dijital dönüşümleri gerçekleştirmektedirler.

Konuşma Tanıma ve Sesli Arama

Daha önceki çağlarda hiç kimse herhangi bir ürünün sadece sesle aranabileceğini hayal edemezdi. Yapay zekanın hayatlarımız üzerinde nasıl bu kadar önemli bir etki yaratması büyüleyici değil mi? Günümüzde web siteleri içeriklerini sesli arama dostu hale getiriyor. İçeriğinizi optimize etmezseniz, sesli arama pazarından yararlanamazsınız.

AI konuşmamızı metne çevirir ve kullanıcılar için anında araştırma yapar. Bu, kullanıcılara rahatlık ve kolay kullanım hissiyatı sağlar. İçeriğinizi sesli arama için optimize etmek zordur. Örnek vermek gerekirse, herhangi bir kullanıcı “İyi bir margarita pizzasını nerede bulabilirim?” Diye soracaktır. Burada kullanıcı restoran kelimesinden bahsetmedi, fakat sonuçta bunu görmeyi planlamaktadır.

Chatbotların Uygulamaları

AI semantik tanıma, ses dönüştürme teknolojisi ve dil işleme yapay zeka sohbet robotlarındaki temel öğelerdir. Harika bir kullanıcı deneyimi sunarak ve iletişimi basitleştirerek müşteri hizmetlerinin daha etkili bir şekilde icra edilmesi için yaratılmışlardır. Geleneksel müşteri hizmetleriyle karşılaştırıldığında, AI sohbet robotlarının birçok ek avantajı vardır:

  • Yapay zeka sohbet robotları, geleneksel “bire bir iletişim” modelinin ötesine, “herkes için bir iletişim” modelinee geçti. Bu, müşterilere her zaman, her yerde destek sağlamaya yardımcı olmaktadır.
  • AI sohbet robotları dinlenmeye ihtiyaç duymaz ve kullanıcıların sorularını her zaman yanıtlamalarına olanak tanır. Bu, verimli olduklarını ve tüketicilere mesai saatlerinden sonra bile destek sağlayacaklarını kanıtlamaktadır.
  • Müşteriler, sohbet robotlarıyla iletişim kurarken istedikleri herhangi bir dili seçebilir ve bu da markaların, kullanıcıların duygularından yararlanmasına ve kolayca müşteri bazında içerik oluşturmasına olanak tanır.

Ürün Tavsiyesi

Günümüzün dijitalleşen çağında, her web sitesi kendini yapay zeka destekli sistemlerle donatıyor. Bunun temel nedeni, müşterileri elde tutmak ve daha fazla trafik elde etmektir. AI kullanımıyla birlikte YouTube, Amazon Prime, Netflix gibi yayın platformlarının yanı sıra, Amazon ve Shopify gibi diğer e-ticaret platformları da, ziyaretçinin davranış verilerine dayanarak kullanıcılara ürün önerisinde bulunuyor. Bu başarı, yapay zekayı her açıdan çok yönlü hale getirmektedir.

Benzer şekilde, yapay zekanın pazarlama sürecine dahil edilmesi, bir pazarlamacının işini kolaylaştırır çünkü endişelenmeleri gereken tek şey verileri analiz etmek ve yeniden pazarlamaktır. Yeniden değerlendirilen pazarlama stratejileriyle müşteriyi kolayca elde tutmaya yardımcı olur.

Yapay Zeka ve Dijital Pazarlamanın Geleceği Nedir?

Yapay zeka halihazırda mevcut pazar üzerinde önemli bir etki yaratırken, uzmanlar bunun buzdağının sadece görünen kısmı olduğuna inanıyor. Yapay zekanın bir insan gibi düşüneceği, analiz edeceği ve uyarlayacağı günleri düşünürsek, hala keşfedilecek çok şey olduğu konusunda hemfikir olabiliriz.

Dijital pazarlama, kullanıcıların niyet ve anlayışını daha da daraltmak açısından AI ile bir arada var olacaktır. Beynin dış etkenlere tepkisini incelemek ve ardından daha fazla kullanıcı merkezli veri oluşturmakla ilgili olan nöropazarlama, bu konu hakkında en uygun olabilecek örneklerden biridir.

Saydığımız tüm başlıklar, yapay zekanın önemli bir etkiye sahip olduğuna tanıklık ettiğimiz yönlerden bazıları. Bu faktörlerin dışında; otomatik pazarlama süreci, tahmini müşteri davranışları, kişiselleştirme, müşteri adayı oluşturma, makine öğrenimi ve sosyal medya pazarlaması da yapay zekanın kapsamlı etkilerinin görüldüğü alanlar arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, dijital pazarlamanın geleceğinin tüketicilerin ihtiyaçlarına daha fazla adanacağından ve yapay zekanın her zaman daha zorlu bir güç olmaya devam edeceğinden emin olabiliriz!

Kaynak: DigitalAgencyNetwork

2021 Yapay Zeka AI Nedir Digital Marketing dijital pazarlama Dijital Pazarlama Nedir Yapay zeka yapay zeka nedir yapay zeka teknolojileri Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder