menu Menu
COVID-19 Aşılama Sürecinde Yapay Zeka Kullanımı  
Pandemide Aşılama Sürecine Hız Katan Yapay Zeka Kullanımları  
Nihat Yayalar Etiket: AI Teknolojileri, AI ve Sağlık Tarih: 20 Mayıs 2021 0 Yorum
Yapay Zeka Online Dünyadaki Kullanıcıları Nasıl Koruyabilir?     Geri Yapay Zekanın Dijital Pazarlama Üzerindeki 5 Etkisi   İleri

COVID-19 Aşılama Sürecinde Yapay Zeka Kullanımı

Dünya, küresel Covid-19 salgınının başlamasının ardından inanılmaz bir mücadele için seferber oldu ve rekor sürede güvenli ve etkili aşılar geliştirmeyi başardı. İlk aşıların çıkması ile birlikte, gezegenimiz ve yapay zeka sistemleri, üç büyük zorlu süreçle karşı karşıya kalmış durumda: üretim, dağıtım ve yönetim.

Yapay zeka (AI) topluluğu, insan gibi karar vermeyi destekleyebilecek teknolojik yenilikler geliştirerek veya yeniden düzenleyerek bu çabalara yardımcı olmak için benzersiz bir konumdadır.

AI Belirsizliği Azaltabilir

Pandemi sırasında belirsizlik sıkıntısı yaşanmadı. Yapay zeka belirsizliği ortadan kaldıramasa da, kesinlikle onu azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin, salgının başlangıcında veri bilimcileri, Covid-19 yayılımının modellerini oluşturmak için yapay zeka sistemlerinden yararlandı. İlk başta, daha fazla veriyle, görünüm belirsiz olsa da, bilim adamları hastalığın yayılmasını daha doğru bir şekilde tahmin edebildiler. Şimdi, aynı kişiler, aşı dağıtımı ve yönetimi için modeller oluşturmak için mevcut yapay zeka çözümlerini hızla yeniden tasarlıyor. Bu, örneğin, Covid-19 yayılmasına ve dalgalarına dayalı saha bazlı aşı ihtiyaçları için tahmin yürütmeyi azaltır. Aşıların etkinliği hakkında daha fazla veri elde edildikçe, bu tahminler iyileşecektir.

AI Tekrarlayan İnsan Görevlerini Gerçekleştirebilir

Aşı üretimi, dağıtımı ve yönetimi, çok sayıda görev gerektirir. Bu görevlerden bazıları, sipariş yönetimi, hasta planlama ve triyaj gibi iş fonkisyonlarını destekler. Bazıları daha karmaşıktır, ancak yine de aşılamanın başarısı için çok önemlidir. Örneğin, nüfusun güvenini kazanmak ve  gelen soruları hızla yanıtlamak. Bunlar genellikle insani görevler olarak kabul edilir, ancak yapay zeka bunların çoğunda yardımcı olabilir. Örneğin, sohbet robotları ve AI destekli iletişim merkezleri, aşı, yan etkileri, zamanlaması ve maliyetleri hakkındaki soruları yanıtlayabilir ve bunu birçok dilde yapabilir. Veya aşı ve virüsle ilgili durumlar için tıbbi görüntüleme analizi, teşhis ve hasta triyajını desteklemek için görüntü tanıma kullanılabilir.

Yapay Zeka, Aşıyı Kimin Alacağını Belirlemeye Yardımcı Olabilir

Hangi popülasyonun hangi sırayla aşılanacağının belirlenmesi son derece zor sorulardır ve bu sorular yalnızca insanlar tarafından cevaplanabilir. Bununla birlikte, AI bu konuda rol sahibi olabilir. Yapay zeka, aşılama hedefleri, malzemeler, demografi, ekonomi ve daha fazlasının karmaşık etkileşimini göz önünde bulundurarak karar desteğini optimize eder. Yakın vadede, AI iki ana sorunun çözülmesine yardımcı olabilir:

  • İlgilenenlerin aşılanmasında etkinlik ve adalet sağlanması;
  • Üniformalı, tereddütlü oldukları veya aşıdan vazgeçmek için bir sebepleri olduğu için işe girmeyecek olanları belirlemek ve onlarla temasa geçmek.

Yapay Zeka, Tedarik Zinciri Zorluklarının Yönetilmesine Yardımcı Olabilir

Tedarik zinciri, üç ana aşılama görevinin (üretim, dağıtım ve yönetim) merkezinde yer alır. Tedarik zinciri için bazı AI yetenekleri zaten yaygın, iyi anlaşılmış ve test edilmiştir. Şimdi soru, aynı yaklaşımların nasıl hızlı bir şekilde uygulanacağı, kaynaklardan nasıl tasarruf edileceği ve aşılama hızının nasıl en üst düzeye çıkarılacağıdır. Bu zorlukların çözülmesine yardımcı olabilecek mevcut yapay zeka çözümlerinin birkaç örneği arasında tedarik zinciri ağı haritalama ve görselleştirme, bütünsel envanter görünürlüğü ve her türden tahmin yer alır.

Kaynak: Fortune

artifical intelligence corona virus covid pandemi Yapay zeka yapay zeka ve covid-19


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder