menu Menu
Mobil Uygulama Geliştirirken Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?  
Mobil Uygulama Sektöründe Yapay Zeka Temelli İş Birlikleri
Nihat Yayalar Etiket: AI Haberleri Tarih: 16 Haziran 2021 0 Yorum
Yapay Zeka ve E-Ticaret Sektörünün Yeniden Tanımlanması   Geri Zero UI: Tasarımın Geleceği için Ne Anlama Geliyor?   İleri

Mobil Uygulama Geliştirirken Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

Mobil uygulamalar, günümüz içeriklerine anında ve hareket halindeyken erişim için artan tüketici talebi nedeniyle teknolojik devrimin merkezinde yer almaktadır. Hemen hemen her hizmet için güncel şartlarda bir uygulama bulunmaktadır. Sosyal medyadan oyunlara, yemek hizmetlerinden bankacılığa kadar örnek verilebilir. Mobil uygulamalar günlük teknolojik deneyimimizin çok temel bir parçası haline geldiğinden ötürü, teknoloji şirketleri arasında yeni ve heyecan verici bir şey keşfetme konusunda bir aciliyet duygusu var gibi gözüküyor. Uygulama oluşturmada şekillenen en büyük trendler, yapay zeka, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin entegrasyonunu içermektedir. Tüketiciler, bu ileri teknolojinin uygulamasını ilk olarak Niantic’in popüler oyun uygulaması Pokemon Go’nun tanıtımıyla görmeye başladılar. Artık AI, VR ve AR entegrasyonu günümüz endüstrisinde bir standart haline gelmektedir. Google CEO’su Sundar Pichai geçen yılın başlarında, “Mobil öncelikli bir dünyadan yapay zekalı bir dünyaya önemli bir geçiş sürecinin içerisindeyiz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Yapay zekanın kullanılmasıyla uygulamalar, verileri analiz ederek ve kullanıcı davranışındaki temel kalıpları belirleyerek kullanıcılar için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturabilir. Kendi işinizin mobil uygulama geliştirmesi için yapay zekanın gücünden yararlanmak için, marka stratejinizi geliştirecek birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş İçerik Sunmak için Yapay Zekayı Kullanın

Makine öğrenimi, yapay zekanın en belirgin kullanımlarından biridir, çünkü şirketler büyük miktarda veriyi eleyebilir ve elde edilen bilgilere dayanarak aydınlatıcı sonuçlar çıkarabilir. Bu, işletmeler için önemlidir, çünkü AI bir kullanıcının davranışını analiz edebilir ve o kullanıcının tercihlerinin ne olabileceğini belirleyebilir. Örneğin bir perakendeci, bir müşterinin önceki satın alımlarına dayalı olarak beğenebileceği daha fazla giysi seçeneği oluşturmaya yardımcı olmak için makine öğreniminden yararlanabilir. Benzer şekilde, Netflix gibi bir yayın şirketi, izleyicilerine ilginç bulabilecekleri diziler ve filmler için öneriler sunmaya yardımcı olmak için yapay zeka kullanabilir.

Kullanıcılarınıza özelleştirilmiş içerik sunmak, işinizin en önemli yönlerinden biridir, çünkü onları markanızla etkileşimde tutar. Yapay zekanın yardımıyla hedef kitlenize hangi ürün ve hizmetleri sevip sevmediklerine aktif olarak dikkat ettiğinizi gösterebilirsiniz. Bu tür kişiselleştirme, markanızın müşteri deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur, kullanıcıyı elde tutma oranınızı ve eş zamanlı olarak gelirlerinizi artırır.

Müşterilerinize Yanıt Vermek için Yapay Zekayı Kullanın

Bir işletme sahibi olarak, muhtemelen her gün yanıtlamanız gereken yüzlerce soru vardır. Bununla birlikte, çoğunluğun belirli bir üründeki stoktan işletmenizin çalışma saatlerine kadar her şeyi sorgulayan müşterilerden olması muhtemeldir. Google gibi şirketler, kullanıcı rahatlığı için bu özelliği mobil uygulamalarına zaten entegre ettiler. Google’ın mobil e-posta uygulaması olan Inbox, aldığınız mesajlara göre özelleştirilmiş yanıtlar oluşturmak için Akıllı Yanıt için yapay zeka kullanır. Önerilen cevaplardan birini seçebilir veya kendiniz yazabilir, kaydedebilir ve bir dahaki sefere benzer bir soru sorduğunda kullanabilirsiniz. Bu, yalnızca ekibinizin üretkenliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda gelir elde etmek için bir araç olarak da kullanılabilir.

Ses Destekli Teknoloji için Yapay Zekayı Kullanın

Yapay zeka için yükselişe geçen en popüler uygulamalardan biri de sesli aramalardır. Ocak 2018’den bu yana an itibariyle, ayda yaklaşık bir milyar sesli arama yapılmıştır. Ses teknolojisini kullanmanın en popüler yolu, sanal asistanların entegrasyonudur. Bu, kullanıcılarınızın Cortana veya Siri gibi AI destekli bir makinenin yardımıyla uygulamanızın belirli özelliklerini sesleriyle etkinleştirmelerine izin vermek anlamına gelir.Örneğin, Domino’s, müşterilerin çamaşır yıkama gibi diğer ev işlerini yaparken pizza sipariş edebilmeleri için Amazon’un Alexa’sını mobil uygulamalarına entegre etti. İnternete eller serbest erişim, ses teknolojisini tüketiciler için bu kadar çekici yapan şeydir.

Bizler, yapay zeka teknolojilerini bir araya getiren, merkezinde insan hayatını kolaylaştırmayı konumlandıran bir laboratuvarız. LuckyEye AI LAB’de zamanımızın çoğunu yapay zeka uygulamalarını araştırmak, deneyimlemek ve geliştirmek ile geçiriyoruz. Siz de bu tarz yapay zeka teknolojilerini markanızla bütünleştirip, hedef kitlenize kişiselleştirilmiş bir deneyim ve hizmet sunmak için çalışma alanlarımıza göz atabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz!

ai AR Mobil Uygulama Mobil Uygulama ve Yapay Zeka Mobile Apps VR Yapay zeka yapay zeka nedir


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder