menu Menu
Pandemi Sonrası Perakende Sektöründe Yapay Zeka Kullanımı  
Tüm farklı şekil ve büyüklükteki perakendeciler için yapay zekanın (AI) yetenekleri, son yıllarda birçok sektörde inkar edilemez bir şekilde artış gösterdi.
Nihat Yayalar Etiket: AI Haberleri Tarih: 11 Ağustos 2021 0 Yorum
Yapay Zeka, COVID-19 Aşılarının Taşınmasında Nasıl Yardımcı Oldu?   Geri Siber Güvenlikte Yapay Zeka Uygulamaları   İleri

Pandemi Sonrası Perakende Sektöründe Yapay Zeka Kullanımı

Perakendeciler için yapay zekanın (AI) yetenekleri, son yıllarda birçok sektörde inkar edilemez bir şekilde artış gösterdi. Günümüz dünyasında perakendeciler, bir zamanlar yapay zekanın olduğu pazarlama salgınını geride bırakarak, geleceğin yapay zeka ve makine öğrenimi (ML) özellikli çözümlerini uygun şekilde değerlendirmek, geliştirmek ve üretmek için ne gerektiğine dair meşru bir tanıma geliştirmeye başlıyor.

Yapay Zekanın Gücü

Perakende operasyonlarını iyileştirmek için AI ve ML’den yararlanma fırsatları, çevrimiçi, mağaza içi veya depoda katlanarak artmaktadır. Ancak yapay zekanın sektörde gerçekten güçlü olabilmesi için önce veri kalitesi ve niceliğindeki engellerin ele alınması gerekmektedir.

Halihazırda birçok perakendeci tarafından elde edilen verilerin büyüklüğü ile bile, yapay zekanın ortaya koyabileceği avantajlardan tam olarak yararlanmak için olgusal, eksiksiz ve metinsel olan geçmiş verilerden yakalamak için sürekli olarak mücadele etmektedirler. Bu veriler, AI ve ML modellerini olabilecekleri en iyi hale getirmek için temeldir. İnovasyonu kavramak için acele ederken, sunulan zorlukları gözden kaçırmak ve odağı, olması gereken temel hedeflerden uzaklaştırmak kolaydır. Sorulması gereken soru ise: ROI nerede ve müşteri deneyimi için anlamı nedir? Olmalıdır. Örneğin, saç şekillendirmeden makyaja, modadan aksesuarlara kadar yeni ürünler önermek için bir müşteri hakkında (saç rengi, boyutu ve stili gibi) bilgi toplayan mağaza içi harika bir yapay zeka çözümünü ele alalım. Bu, minimum temas ve sosyal mesafeye izin verdiği için özellikle pandemi nedeniyle müşteriler için son derece cazip olabilir.

Gelecek Hedefleri

Mağazalarının geleceği şüpheliyken, müşteri deneyimini her fırsatta doğru bir şekilde elde etmek  kritik önem taşımaktadır. Günümüzün son derece rekabetçi perakende ortamında, Covid-19’un getirdiği zorluklar, tüketiciler hem çevrimdışı hem de dijital dünyalarda sismik engellerle karşılaşmaya devam etmektedir. Bu nedenle, müşteri deneyimi etkileri de dahil olmak üzere yeni teknolojinin getireceği temel faydaları anlamak çok önemlidir. Ürünler başka yerlerde daha düşük bir fiyata teslim edilebiliyorsa, bugün müşteriler aşırı yüklenmiş çok kanallı pazarda farklı perakendeciler arayacaktır. Güçlü müşteri deneyimi ve memnuniyeti, teknoloji hileleriyle elde edilmez, ancak teknolojinin, müşterilerin aradıkları ürünlere çok geç olmadan hızla ulaşmalarına yardımcı olmasını sağlayarak elde edilir. Pratikte bu konu; ihtiyaç duyulan yerde, doğru zamanda ve doğru yerde maksimum stok mevcudiyetinin sağlanması anlamına gelir. Sosyal mesafe gereksinimlerine bağlı kalarak hem mağazaya hem de tüketicinin ön kapısına teslimat yapabilen şık bir depo ve dağıtım merkezi operasyonuna ulaşmak anlamına gelir. Yapay zeka çözümleri, bu yapı yerinde olduğunda pozitif değer katacaktır.

Değişimin Faydasını Görmek

Depolarında yapay zekayı kullanan perakendeciler, şimdiden verimlilik ve doğruluk konusunda somut gelişmelere öncülük etmektedir. Perakendeciler, e-ticaret siparişleri de dahil olmak üzere satın alma eğilimlerinin özelliklerini daha iyi kavramak için yüksek kaliteli sipariş geçmişi verilerini AI ve ML ile birleştirerek, operasyonları yeniden gözden geçirebilir. Siparişler sorunsuz bir şekilde önceliklendirilebilir ve yeni teslimat seçenekleri etkinleştirilebilirken, çizelgeler ve kaynaklar yeniden düzenlenebilir. Buna ek olarak, AI, perakendecilerin okula dönüş telaşı veya ani bir Nisan sıcak dalgası gibi satış zirvelerini değiştirmeyi daha iyi yönetmelerini sağlar. Geçen yıl  yaşanan e-ticaret siparişlerindeki büyük artış, yeni bir zirve çıkarsa perakendecilerin ne kadar iyi hazırlanmaları gerektiğini göstermektedir.

Yapay zekanın yardımıyla perakendeciler, tüm lojistik sürecini sorunsuz hale getirmek ve zorluklara  verimli bir şekilde yanıt vermek için kullanılabilecek doğru tahminlerden yararlanabilir. Yapay zekanın temelindeki inovasyonla perakendeciler, şartlarını kendi iş alanlarında bulunan dev perakendecilerle eşitlemek için sayısız AI ve ML fırsatını kullanabilir.

Kaynak : ArtificalIntelligenceNews 

2021 Yapay Zeka ai artificial intelligence E-Commerce E-ticaret Machine learning makine öğrenimi ML Perakende Sektörü Yapay zeka


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder