menu Menu
Yapay Zeka Algoritmaları, Medya Satın Alımının Geleceğini Nasıl Şekillendirecek?  
Yapay zeka teknolojilerine (AI) dayalı algoritmalar, markaların benzersiz hedeflerine göre uyarlanabilir, bu da pazarlamacıların büyük miktarda veri içinde performans odaklarını bulmasına ve gerçek iş sonuçları elde etmek için medya satın alımını optimize etmesine olanak tanır.
Nihat Yayalar Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 1 Eylül 2021 0 Yorum
LuckyEye CEO’su Tolga Artan “Netizen” Programında Atıf Ünaldı’nın Konuğu Oldu   Geri Diyalog Bazlı Pazalamada Yapay Zeka Örnekleri   İleri

Yapay Zeka Algoritmaları, Medya Satın Alımının Geleceğini Nasıl Şekillendirecek?

Dijital reklam endüstrisi, saniyede milyonlarca veri sinyalini alıp işleyerek muazzam miktarda veri trafiği üretmektedir. Sektör, çerezlerin kullanımdan kaldırılmasına aşırı derecede odaklanmış olsa da, üçüncü taraf çerezi aslında yalnızca bir pazarlama girdisidir, medya satın alımını optimize etmek için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı birçok başka veri sinyali vardır.

Yapay zeka teknolojilerine (AI) dayalı algoritmalar, markaların benzersiz hedeflerine göre uyarlanabilir. Bu da pazarlamacıların büyük miktarda veri içinde performans odaklarını bulmasına ve  medya satın alımını optimize etmesine olanak tanır. Bir markanın temel performans göstergelerini (KPI’ler) entegre eden özel yapay zeka yaklaşımlarını birleştirerek, şeffaf ve etkili programatik medyanın yeni bir çağını memnuniyetle karşılayabiliriz.

Birinci Taraf Veri Sinyalleri Aracılığıyla Kullanıcı Eşleştirme

Yapay zeka ve özel algoritmaların medya satın alımını şekillendirmesinin bir yolu, dönüştürülmüş tüketicileri benzer dijital kalıplara sahip potansiyel müşterilerle eşleştirmektir. Tüketicilerin kim olduğuna (yaşları, cinsiyetleri veya nerede yaşadıklarına) odaklanmak yerine yapay zeka, olası bir müşterinin en önemli davranışsal sinyallerine odaklanmak için temel özelliklerin ötesine bakar. İki tüketici tamamen farklı profillere sahip olabilir ancak sonuçta aynı şeyi isteyebilir. Geleneksel kitle hedeflemenin bu fırsatı kaçıracağı durumlarda algoritmik eşleştirme, markaların bu benzer ihtiyaçları belirlemesini ve bunlardan faydalanmasını sağlar.

Algoritmik tüketici eşleştirmesi şu anda perakendecilerden, markalardan veya yayıncılardan gelen birinci taraf veri sinyallerine dayanmaktadır. İleriye dönük olarak, nesnelerin internetinden, sanal ve artırılmış gerçeklikten ve bu süreci besleyecek olan biyometriden yeni veri türlerinde bir patlama beklenmektedir. Bu sebeple AI, bu verileri yönetmek için hayati önem taşıyacaktır. Ek olarak, bireysel kimlikler korunurken reklamların herkes için daha iyi çalışmasını sağlamak adına yapay zeka ile etik arasındaki ilişkiyi dengelemeye her zaman vurgu yapılmalıdır.

Medya Satın Alımını Marka Hedefleriyle Uyumlu Hale Getirmek

Özelleştirilmiş algoritmaların medya satın almayı daha etkili hale getirmesinin ikinci bir yolu, gerçek iş performansı sağlamak için aktiviteyi marka hedefleriyle uyumlu hale getirmektir. Markalar, elde etmek istedikleri sonuçlara karar verir,  ve medya satın almanın bu hedeflere ulaşmaya odaklanmasını sağlar.

Yapay zeka, harcamaları otomatik olarak güçlü performans alanlarına yönlendirerek verimliliği artırabilir. Teknoloji, teslimatı değiştirmek ve yürütmeyi iyileştirmek için sürekli olarak kendini kontrol eder.  Buna ek olarak algoritmalar, manuel optimizasyonla elde edilebilecek seviyeye kıyasla çok daha iyi dönüşüm oranları sağlayabilir. Bahsettiklerimize ek açıklama getirirsek; istenen sonuçlar belirlendikten sonra özel algoritmalar, bir reklam değişiminde medya yerleşimlerini kazanmak için gereken kesin teklifi belirlemek için binlerce gerçek zamanlı test çalıştırabilir. Medya satın alımlarının performansı, kapalı bir optimizasyon döngüsü oluşturmak için sonuçlar algoritmalara geri beslenerek sürekli olarak ölçülebilir.

Yapay zeka, dijital medya satın alımını geliştirmek ve kolaylaştırmak için hayati öneme sahip olsa da, insanları süreçten hiçbir şekilde uzaklaştırmaz. Başarı, veri bilimcilerinden medya planlamacılarına kadar çok yetenekli kişiler tarafından kampanyaların ilk girdisine ve sürekli yönetimine dayanır. Algoritmik başarı, teknolojinin etik uygulamasını sağlamak için gerçek insanlar tarafından belirlenen ve denetlenen hedeflere yönelik optimizasyon yaparak insan ve makine arasındaki uyumu bulmakla ilgilidir.

2021 Yapay Zeka artifical intelligence Media Buying and AI Yapay zeka Yapay Zeka ve Medya Satın Alımı


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder