menu Menu
Web Verilerinin Yapay Zeka Gelişimini Yönlendirmesi  
Yapay zeka (AI), çevremizdeki dünyayı hızla şekillendirmekte ve iş operasyonlarında giderek daha önemli hale gelmektedir.
Nihat Yayalar Etiket: AI Haberleri Tarih: 16 Eylül 2021 0 Yorum
Yapay Zeka Randevu Planlamasının Geleceğini Şekillendiriyor   Geri LuckyEye CEO’su Tolga Artan “Netizen” Programında Atıf Ünaldı’nın Konuğu Oldu   İleri

Web Verilerinin Yapay Zeka Gelişimini Yönlendirmesi

Yapay zeka (AI), çevremizdeki dünyayı hızla şekillendirmekte ve iş operasyonlarında giderek daha önemli hale gelmektedir. Deloitte tarafından yapılan bir araştırmaya göre, BT ve iş kolu yöneticilerinin %73’ünün yapay zekayı mevcut işlerinin vazgeçilmez bir parçası olarak gördüğünü göstermektedir. Hayatımızın neredeyse tüm alanlarında AI için büyük bir potansiyel olduğunu görmek çok açık durumdadır, ancak AI sistemleri yalnızca üzerine inşa edildikleri bilgiler kadar güçlü olabilir. Sistemleri doğru ve etkili bir şekilde eğitmek için gereken çok özel büyük miktarlardaki verilerle, söz konusu verilerin arkasında yer alan kilit noktaları nasıl elde edildiğini keşfedeceğiz.

Web Verileri, Nam-I Diğer Yapay Zeka Madeni

İlk olarak, verilerin nereden geldiğine bakacağız. Bunun nedeni, genellikle şimdiye kadar var olan en büyük bilgi kaynağından, halka açık web verilerinden gelmesidir. Sadece bir örnek vermek gerekirse, kamuya açık sosyal medya verileri, kuruluşlar tarafından tüketici duyarlılığı ve davranışı hakkında bir bilgi kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu veriler, sigortacılık, pazar araştırması, tüketici finansmanı ve gayrimenkul gibi çeşitli sektörlerdeki işletmeler tarafından rekabette üstünlük sağlamak için AI sistemleri tarafından geliştirme amaçlı kullanılmaktadır.

Bu durumlarda, değişken bir iş ortamında ayakta kalmak için gereken yapay zeka içgörülerini geliştirmek için Twitter; gönderileri ve çevrimiçi inceleme verileri gibi bilgilerden yararlanılır. Örneğin, otomotiv endüstrisindeki pozisyonlar için Twitter’da veya diğer iş web sitelerinde işe alım duyuruları, o sektörde ekonomik bir toparlanma olduğunu veya endüstrinin kendisinin talepte bir artış beklediğini gösterebilir.

Veri Engellerini Aşmak

Veriler geniş çapta mevcut olsa da, bu devasa ölçekte halka açık web verilerine erişmek epey zorlu süreçler barındırmaktadır. Kuruluşlar, veri alma sürecinde genellikle rakipler tarafından veya başka nedenlerle engellenir veya küresel olarak hedeflemek istedikleri her bölgede verilere erişimde zorluklarla karşılaşırlar. Bu nedenle, işletmelerin ihtiyaç duydukları verileri sürekli olarak besleyebilecek bir web veri platformu benimsemeleri önemlidir. Devasa veri hacimlerini işleme kapasitesine sahip küresel bir ağ olması gereklidir.

Doğru verilere erişebilmek çok önemlidir, çünkü uygun veri alma protokollerini izlemeden AI sistemlerini düzgün bir şekilde öğretmek imkansızdır. Çünkü yalnızca “temiz” doğru veriler işletmeler için doğru yatırım getirisi seviyesini oluşturabilir. İşletmeler rekabet avantajı elde etmek için rakiplerinin verilere erişimini engellemek istemektedirler. Bu sebeple, genellikle veri merkezlerinden geldiği düşünülen talepler web siteleri tarafından engellenir veya yanlış bilgiler verilir. Esnek bir web platformu kullanmak, tıpkı başlangıçta amaçlandığı gibi, size internetin şeffaf bir görünümünü sağladığı için bu sorunu çözer.

Doğru Verilerin Gücü

Günümüzde veriler katlanarak büyümekte ve işletmeler bundan faydalanabilmektedir. Gerçek değer yaratmak için doğru teknoloji ve süreçlerin mevcut olduğundan emin olmak için adımlar atmaları gerekmektedir. Bir yapay zeka sistemi kurmaya bakarken, bunu bir ev inşa etmek gibi görebilirsiniz. Gezegendeki iyi inşaatçı ekibine sahip olabilirsiniz, ancak hammaddelerle ilgili herhangi bir kusur varsa, ortada bir problem bulunmaktadır. Temiz ve doğru web veri kaynaklarından oluşan bir temel üzerine inşa ederseniz, üzerine güçlü AI sistemleri kurabileceğiniz sağlam bir temele sahip olursunuz. Bu sistemler, piyasa trendlerindeki benzeri görülmemiş değişkenliğe rağmen etkili, güvenilir ve ilgili iş anlayışları sağlayabilecektir.

ai artifical intelligence Web Data Web Data and AI Web Verileri Yapay zeka Yapay Zeka 2021


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder