menu Menu
Müşteri Hizmetlerinde Yapay Zeka Dönüşümü  
Yapay zeka (AI), bugünün standartlarında birkaç farklı sektörde çalışma şeklimizi temelden değiştirmektedir.
Nihat Yayalar Etiket: AI Haberleri Tarih: 27 Eylül 2021 0 Yorum
NFT Nedir? Blockchain, Yapay Zeka ve Dijital Sanatın Birleşmesi   Geri Yapay Zeka Randevu Planlamasının Geleceğini Şekillendiriyor   İleri

Müşteri Hizmetlerinde Yapay Zeka Dönüşümü

Yapay zeka (AI), bugünün standartlarında birkaç farklı sektörde çalışma şeklimizi temelden değiştirmektedir. Müşteri hizmetleri, perakende, finans, imalat veya hukuk gibi alanlarda yapay zeka uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. Uzmanlar, önümüzdeki yıllarda insan ve yapay zeka arasındaki farkı söylemenin imkansız olacağı bir noktaya ulaşabileceğimize inanmaktadır..

Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) gibi yeni teknolojiler, günümüzde müşteri deneyimini iyileştirmek için işletmelerin elini güçlendirmektedir. Bu sayede, müşterinin talepleri konusunda güvenilir, kapsamlı ve gerçek zamanlı bir gözlem sunan sistemler, müşteriler ve temsilciler arasındaki uyum arttırıcı çalışmalara destek sağlayabilirler. AI kullanımı, müşteri hizmetlerinin etkinliğini ve performansını arttırmak için işletmelerin çağrı merkezlerinde hızla yayılmaktadır. Yapay zeka teknolojisinin en yeni ses özellikleri, müşteri hizmetleri merkezlerinde çağrı içi rehberlik hizmeti sağlar. Böylelikle daha emniyetli, empatik ve duyarlı bir iletişim modeli müşterilerin kullanımına sunulur. Günümüz standartlarında; AI tabanlı sesli uygulamalar, satış ve servis operasyonlarını dönüşüme uğratmaktadır. Bu dönüşüm vasıtasıyla da markalar ve müşteri arasındaki etkileşim gelişmektedir.

LEVA gibi yapay zeka tabanlı çözümler, işletmelerin operasyonlarını düzene sokmaya çalışırken, iletişim merkezi yönetimi için bir standart haline gelmektedir. Bu tarz yapay zeka destekli sistemler, insanların mümkün olan en iyi müşteri deneyimini teşvik eden, uygun maliyetli bir şekilde teknoloji tarafından desteklenmesini sağlar. Google, Microsoft ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinin bu alandaki artan yatırımları, günümüzde müşteri hizmetleri devrimini hızlandırmaktadır.

Günümüz teknolojilerinde şirketlerin müşteri hizmetleri bölümünde yapay zeka ve makine öğreniminin ne denli gelişmiş seviyelerde olduğunu ve yapay zeka sayesinde gerçekleşen dönüşüm konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için webinarımıza davetlisiniz!

Katılmak için buraya tıklayın!

artificial intelligence Çağrı Merkezleri Customer Services Customer Support Müşteri Hizmetleri Müşteri Hizmetleri ve Yapay Zeka Teknik Destek Yapay zeka


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder