menu Menu
Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?  
Yapay zeka mühendisi nasıl olunur? Yapay zeka mühendisleri ne kadar kazanıyor? Halihazırdaki mühendislik eğitiminden yapay zeka mühendisliğine geçiş yapabilir miyim?
Nihat Yayalar Etiket: AI Haberleri Tarih: 13 Ekim 2021 0 Yorum
Mutlaka İzlenmesi Gereken Yapay Zeka Filmleri   Geri NFT Nedir? Blockchain, Yapay Zeka ve Dijital Sanatın Birleşmesi   İleri

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay zeka mühendisi nasıl olunur? Yapay zeka mühendisleri ne kadar kazanıyor? Halihazırdaki mühendislik eğitiminden yapay zeka mühendisliğine geçiş yapabilir miyim? Son zamanlarda gelişen teknoloji standartları dolayısıyla yapay zeka mühendisliği gibi geleceğin meslekleri hakkında pek çok öğrencinin ve sektör değiştirmeyi düşünen teknoloji çalışanlarının soruları artmaktadır. Nasıl yapay zeka mühendisi olunacağını merak ediyorsanız veya mevcut mühendislik rolünüzü yapay zekaya daha fazla odaklamak istiyorsanız doğru yere geldiniz.

LinkedIn’in 2020 Gelişen İşler Raporuna göre, “Yapay Zeka Uzmanları” talebi son dört yılda yüzde 74 arttı. Her zamankinden daha fazla şirketin (teknoloji dışında olanlar bile) günlük işlerinin bir parçası olarak yapay zeka görevlerine güvenmesiyle, bu beceriye sahip uygulayıcılara olan talep zamanla artış göstermeye devam edecektir.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay zeka mühendisi, yapay zeka tabanlı uygulamalara güç veren modeller oluşturmak için doğal dil işleme ve sinir ağları gibi geleneksel makine öğrenimi teknikleriyle çalışan kişilere verilen meslek unvanıdır. Yapay zeka mühendisleri tarafından oluşturulan uygulama türleri şunları içerir:

 • Duygu analizine dayalı içeriğe dayalı reklamcılık
 • Dil çevirisi
 • Görsel kimlik veya algı

Yapay Zeka Mühendisliğinin, Veri Mühendisi Ve Bilim Adamlarıyla Farkı Nedir?

Bir yapay zeka mühendisinin rolünün bir veri mühendisi veya bir veri bilimcisi rolünden nasıl farklı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bir işletmede üç rolün tümü birlikte çalışırken, çeşitli şekillerde farklılık gösterirler. Veri mühendisleri, kaynaklardan verileri çıkarmak ve bunları manipüle edilebilmesi ve analiz edilebilmesi için dönüştürmek için programlar yazar. Ayrıca veri işlem hatlarını optimize eder ve korurlar. Veri bilimcileri, iş karar verme sürecini desteklemek için makine öğrenimi modelleri oluşturur. Genellikle işe bir yapay zeka mühendisinin tipik olarak bakacağından daha yüksek bir stratejik noktadan bakmaktadırlar.

Yapay Zeka Mühendisi Olmak İçin Ne Gerekir?

AI mühendisliği nispeten yeni bir alandır ve şu anda bu unvanı elinde tutanlar çeşitli geçmişlerden gelmektedir. Aşağıdakiler, birçoğunun ortak özelliklerinden bazılarıdır.

Eğitim

Birçok yapay zeka mühendisi halihazırda bulunan teknik görevlerinden geçmiş ve genellikle bu işler için gerekli olan alanlarda lisans veya yüksek lisans derecelerine sahiptirler. Bunlara kısa örnekler vermek gerekirse:

 • Bilgisayar Bilimi
 • İstatistik
 • Uygulamalı matematik
 • Dilbilim
 • Bilişsel bilim

Yukarıdaki derecelerin çoğunun yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgisi vardır.

Teknik Beceriler

Bir yapay zeka mühendisinin ustalaşması gereken en önemli teknik becerilerden ikisi programlama ve matematik/istatistiktir.

Programlama: Bir AI rolüne geçen yazılım geliştiriciler veya bilgisayar bilimi derecesine sahip geliştiriciler, muhtemelen birkaç programlama dilini mevcut olarak bilmektedirler. AI’da ve özellikle makine öğreniminde en yaygın kullanılan dillerden ikisi Python ve R’dir. Kalkınan herhangi bir AI mühendisi en azından bu iki dile ve bunların en yaygın kullanılan kitaplıklarına ve paketlerine aşina olmalıdır.

Matematik/istatistik: Yapay zeka mühendisliği kodlamadan daha fazlasıdır. Makine öğrenimi modelleri, istatistik ve olasılık gibi matematiksel kavramlara dayanmaktadır. Modellerinizin geçerliliğini ve doğruluğunu belirlerken istatistiksel anlamlılık gibi kavramları da sağlam bir şekilde kavramanız gerekecektir.

Gerekli Yetenekler

AI mühendisleri bir boşlukta çalışmazlar. Bu nedenle, modelleme için ihtiyacınız olan şey teknik beceriler olsa da, fikirlerinizi tüm kuruluşa yaymak için aşağıdaki yeteneklere de ihtiyacınız olacaktır.

Yaratıcılık: Yapay zeka mühendisleri her zaman insanların verimsiz yaptığı ve makinelerin daha iyisini yapabileceği görevlerin peşinde olmalıdır. Sektörünüzün içindeki ve dışındaki yeni yapay zeka uygulamalarından haberdar olmalı ve bunların şirketinizde kullanılıp kullanılamayacağını düşünmelisiniz. Ayrıca, kullanıma hazır fikirleri denemekten korkmamalısınız.

İş bilgisi: Yapay zeka mühendisi olarak rolünüzün şirketinize değer sağlamak olduğunu hatırlamak önemlidir. Şirketinizin çıkarlarını ve ihtiyaçlarını stratejik ve taktiksel düzeyde anlamazsanız değer sağlayamazsınız. Harika bir AI uygulaması, şirketinizle alakalı değilse veya ticari operasyonları hiçbir şekilde iyileştiremiyorsa pek bir şey ifade etmez. Şirketinizin iş modelini, hedef müşterilerin ve hedeflerin kim olduğunu ve uzun veya kısa vadeli ürün planları olup olmadığını anlamanız gerekecektir.

İletişim: Bir yapay zeka mühendisi rolünde, kuruluşunuzun her yerindeki gruplarla çalışma fırsatına sahip olacaksınız ve onların dilini konuşabilmeniz gerekecek. Örneğin, bir proje için yapmanız gerekenler:

 • Size doğru veri kaynaklarını sunabilmeleri için ihtiyaçlarınızı veri mühendisleriyle tartışın.
 • Finanse/operasyonlara, geliştirmekte olduğunuz yapay zeka uygulamasının uzun vadede nasıl maliyet tasarrufu sağlayacağını veya daha fazla gelir getireceğini açıklayın.
 • Yeni bir uygulamanın değerini açıklayan müşteri odaklı teminat geliştirmek için pazarlama ile birlikte çalışın.

Prototipleme: Fikirleriniz ilk denemede mutlaka mükemmel olmayacaktır. Başarı, çalışan bir şey bulana kadar modelleri hızlı bir şekilde test etme ve değiştirme yeteneğinize bağlı olacaktır.

Mevcut Mühendislik Rolümü Yapay Zeka Rolüne Dönüştürebilir Miyim?

Evet. Deneyimli yazılım geliştiricileri, AI mühendisliğine geçiş yapmak için çok uygundur. Muhtemelen birden fazla programlama diline hakimsiniz ve bir başkasını öğrenmek için temel bilgilere sahipsiniz. Ayrıca, muhtemelen başka uygulamalara dahil ederek, makine öğrenimi modelleriyle belirli bir kapasitede çalışmış olmanız da olasıdır. Halihazırda çalıştığınız bir kuruluşta bir yapay zeka mühendisliği rolü üstlenmekle ilgileniyorsanız, iş hakkındaki bilginiz ve mühendislik ekibinin nasıl çalıştığına dair bilginiz çok önemli olacaktır.

Yapay Zeka Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Yapay zeka mühendisleri günümüzde yüksek talep görmekte ve komuta ettikleri maaşlar bunu yansıtmaktadır. Indeed ve ZipRecruiter gibi iş sitelerinden yapılan tahminlere göre, bir AI mühendisi, niteliklerine ve deneyimlerine bağlı olarak senelik 90.000 ile 200.000 $ (ve muhtemelen daha fazla) arasında herhangi bir yerde işini yapabilir. Maaşınızı belirleyecek bir diğer faktör de lokasyondur. Daha önce bahsedilen LinkedIn Gelişen İşler Raporuna göre, yapay zeka mühendisliği işlerinin çoğu San Francisco Körfez bölgesi, Los Angeles, Seattle, Boston ve New York City’de bulunuyor.

Kaynak: Algorithmia

ai AI Engineer Yapay zeka Yapay Zeka İş Alanları Yapay Zeka Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor yapay zeka mühendisliği Yapay Zeka Mühendisliği Nedir yapay zeka nedir


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder