menu Menu
Mutlaka İzlenmesi Gereken Yapay Zeka Filmleri  
Yapay zeka, makine öğrenimi ve veri bilimi gibi olguların sinema endüstrisinde çok farklı şekil ve amaçlarda tasvir edilmesine birçok kez şahit olmuşuzdur.
Nihat Yayalar Etiket: AI Teknolojileri Tarih: 20 Ekim 2021 0 Yorum
Yapay Zeka Üzerine Yüksek Lisans Yapmak   Geri Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?   İleri

Mutlaka İzlenmesi Gereken Yapay Zeka Filmleri

Günümüzde filmler, süper kahramanlardan ve bol patlama efektli aksiyon içerikli gişe rekortmenlerinden ziyade; toplumu şekillendiren ve insanlığı düşünmeye iten unsurlar olarak da görev almaktadır.

Yapay zeka, makine öğrenimi ve veri bilimi gibi olguların sinema endüstrisinde çok farklı şekil ve amaçlarda tasvir edilmesine birçok kez şahit olmuşuzdur. Bu kimi zaman SKYNET tarafından insanlığın sonunu getirmek isteyen yapay zeka destekli katil robotlar olarak karşımıza çıkarken, kimi zaman da sevgililik görevini üstlenebilen sesli asistan olabiliyor.

Karşınızda mutlaka izlemeniz gerektiğini düşündüğüm, yapay zeka içerikli filmler:

Blade Runner (1982)

Blade Runner; yapay zeka tarafından desteklenen biyo-mühendislik ürünü olan insan replikalarının, gerçek insanlar arasında yaşadığı ve aralarındaki tek farkın sadece 4 yıl yaşadıkları klasik bir distopya filmidir. Bu filmin devamı olan Blade Runner 2049, aynı zamanda AI konusuna ve geleceğine daha da derinden giriş yapan harika bir film örneğidir.

2001: A Space Odyssey (1968)

Jüpiter’e giden bir uzay gemisinde bulunan süper bilgisayar HAL 9000,  gemideki çoğu operasyondan sorumludur. Bu durum dolayısıyla, arıza yaptığında ve dünyayı yok etmeye karar verdiğinde olayların gidişatı korkunç bir hal alacaktır.

Ex Machina (2014) 

Ava, dahi bir programcı olan Caleb Smith tarafından oluşturulan bir AGI’dir (Yapay Genel Zeka). AGI, bir insandan önemli ölçüde daha fazla beceri ve bilgiye sahip bir yapay zekadır. Ava, bizim kadar iyi sohbet edebilir ve hatta başkalarının duygularını manipüle edebilir. Bu film, karanlık bir sona yol açan Ava gibi kendinin farkında olan robotları tedavi etme ve deneme konusunda etik kaygıları gündeme getiriyor.

Her (2013) 

Her, yapay zeka destekli bir sesli asistan sistemine aşık olan bir adamın hayatını konu edinmektedir. Günümüzdeki Siri ve Google Asistan gibi sesli asistanlar, yalnızca alarm kurmak veya bir arkadaşa mesaj atmak gibi basit görevleri yerine getirebilirler fakat Samantha ise dile, sağduyuya ve insani duygulara inanılmaz derecede hakim olan bir sohbet uzmanıdır. Bu film, gelecekte sesli asistanların nasıl olacağına ve hatta onlara nasıl aşık olabileceğimize dair fikirler vermektedir.

Moneyball (2011)

“Moneyball”, tahmine dayalı analitiklerin inanılmaz gücünü ve gerçek dünyadaki yeteneklerini göstermektedir. Bu filmde, minimum bütçeyle değeri düşük oyunculardan oluşan en iyi takımı seçmek için veri analitiği ve “Moneyball teorisi” kullanılmıştır. Oyuncular üzerindeki veri madenciliğinin gücü ve ayrıca iki önemli veri noktası (dalgalanma yüzdesi ve taban yüzdesi) sayesinde bir şampiyon beyzbol takımı kurulur. Bu film, tahmine dayalı modellemede karar vermede ve doğru istatistikleri seçmede verilerin önemini göstermektedir. Ancak daha da önemlisi, analizlere dayalı kararlar verme cesareti ve bir değişiklik yapmak için verilere inanmaktır.

Upgrade (2018)

Yakın gelecekte, teknoloji hayatın neredeyse tüm yönlerini kontrol etmektedir. Ancak kendi kendini etiketleyen bir teknofobik olan Grey’in dünyası alt üst olduğunda, intikam için tek umudu deneysel bir bilgisayar çipi implantıdır. Yapay zeka destekli sistemlerin, hayatlarımızın içinde alan dramatik olaylara aksiyon perspektifinden bakıldığı harika bir film olarak tavsiye edebilirim.

WALL-E (2008)

WALL-E, filmdekiler kadar sofistike olmasa da (WALL-E yalnızlık ve aşk gibi duygulara muktedirdir) bugün gördüğümüz Yapay Dar Zekanın özüdür. Dar AI, belirli bir şeyi yapmakta çok iyi olan akıllı bir sistemdir. Bunu bugün kendi kendini süren arabalar ve sesli asistanlar gibi günlük hayatımızda görmekteyiz. WALL-E, yapay zekanın parlak tarafını ve dünyaya getirebileceği iyiliği gösteren ender bilimkurgu filmlerinden biridir.

ai AI Movies Blade Runner Ex Machina Her Moneyball Upgrade Wall-e Yapay zeka Yapay Zeka Filmleri yapay zeka teknolojileri


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder