menu Menu
Metaverse Nedir? Nasıl Çalışır? Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor?  
"Metaverse" terimi, teknoloji endüstrisinin hayal gücünü yakalayan en son moda kelimedir. Düşünün o kadar moda oldu ki, en iyi bilinen internet platformlarından biri, fütüristik fikri kucakladığını belirtmek için günümüzde yeniden markalaşıyor.
Nihat Yayalar Etiket: AI Haberleri Tarih: 4 Kasım 2021 0 Yorum
Görüntü Tanıma (Image Recognition) Nedir?   Geri Yapay Zeka Üzerine Yüksek Lisans Yapmak   İleri

Metaverse Nedir? Nasıl Çalışır? Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor?

“Metaverse” terimi, teknoloji endüstrisinin hayal gücünü yakalayan en son moda kelimedir. Düşünün o kadar moda oldu ki, en iyi bilinen internet platformlarından biri, fütüristik fikri kucakladığını belirtmek için günümüzde yeniden markalaşıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Perşembe günü şirketinin adını Meta Platforms Inc. veya kısaca Meta olarak değiştireceğini duyurması, bilim kurgu yazarı Neal Stephenson’ın 1992 tarihli romanı “Snow Crash” için terimi icat etmesinden bu yana metaverse’in başına gelen en büyük şey olabilir.

Ancak Zuckerberg ve ekibi, sanal gerçeklik ve diğer teknolojilerin bir karışımını kullanacak olan metaverinin nasıl şekillenmesi gerektiğine dair fikirleri olan tek teknoloji vizyonerleri değil. Ve bir süredir bunu düşünen bazı kişiler, daha da fazla kişisel veriye erişebilecek bir sosyal medya devine bağlı yeni bir dünya hakkında endişelere sahipler ve tehlikeli yanlış bilgilerin ve diğer çevrimiçi zararların yayılmasını durdurmakta başarısız olmakla suçlanıyorlar.

Metaverse Nedir?

Bunu internetin hayata geçirilmesi ya da en azından 3D olarak işlenmesi gibi düşünebilirsiniz. Zuckerberg, bunu sadece ekrana bakmak yerine içine girebileceğiniz “sanal bir ortam” olarak tanımladı. Esasen metaverse; insanların sanal gerçeklik başlıkları, artırılmış gerçeklik gözlükleri, akıllı telefon uygulamaları veya diğer cihazları kullanarak buluşabileceği, çalışabileceği ve oynayabileceği sonsuz, birbirine bağlı sanal topluluklardan oluşan bir dünyadır. Gelişmekte olan teknolojileri takip eden bir analist olan Victoria Petrock’a göre metaverse, alışveriş ve sosyal medya gibi çevrimiçi yaşamın diğer yönlerini de içerecek.

Kendisi bu yeni teknolojiyi, “Bütün bu şeylerin kusursuz, ikiz bir evrende bir araya gelmeye başladığı bir sonraki bağlantı evrimi, yani sanal hayatınızı fiziksel hayatınızı yaşıyorsanız aynı şekilde yaşıyorsunuz” şeklinde yorumluyor

Metaverse’de Ne Yapabilirim?

Sanal bir konsere gitmek, çevrimiçi bir geziye çıkmak, sanat eserlerini görüntülemek veya oluşturmak ve dijital giysiler denemek veya satın almak gibi şeyler yapabilecekleriniz arasında bulunmaktadır. Metaverse ayrıca, koronavirüs pandemisinin ortasında evden çalışma vardiyası için bir oyun değiştirici olabilir. İş arkadaşlarını görüntülü arama ızgarasında görmek yerine, çalışanlar toplantılarına birlikte sanal bir ofiste katılabilir.

Facebook, Horizon Workrooms adlı şirketler için Oculus VR kulaklıklarıyla kullanmaları için toplantı yazılımı başlattı, ancak erken incelemeler pek iyi olmadı. Kulaklıklar 300 $ veya daha fazlaya mal oluyor ve metaverse’in en modern deneyimlerini birçokları için erişilemez hale getiriyor. Buna gücü yeten kullanıcılar, avatarları aracılığıyla farklı şirketler tarafından yaratılan sanal dünyalar arasında geçiş yapabilecekler.

Zuckerberg, “Metaverse deneyiminin çoğu, bir deneyimden diğerine ışınlanabilmekle ilgili olacak” diyor.

Metaverse Sadece Bir Facebook Projesi Mi?

Hayır. Metaverse hakkıdna bahseden diğer şirketler arasında Microsoft ve yonga üreticisi Nvidia da yer alıyor. Nvidia’nın Omniverse platformunun başkan yardımcısı Richard Kerris, “Metaverse’de sanal dünyalar ve ortamlar inşa eden çok sayıda şirket olacağını düşünüyoruz, aynı şekilde World Wide Web’de birçok şirket bir şeyler yapıyor” dedi. “Açık ve genişletilebilir olmak önemlidir, böylece bir şirket veya başka bir şirket tarafından farklı dünyalara ışınlanabilirsiniz, tıpkı benim bir web sayfasından başka bir web sayfasına gittiğim gibi.”

Video oyun şirketleri de lider bir rol üstleniyor. Popüler Fortnite video oyununun arkasındaki şirket olan Epic Games, sanal meta veri evreni inşa etmek için uzun vadeli planlarına yardımcı olmak için yatırımcılardan 1 milyar dolar topladı.

Tüketici markaları da trendin üzerine atlamaya çalışıyor. İtalyan moda evi Gucci, Haziran ayında yalnızca dijital aksesuarlardan oluşan bir koleksiyon satmak için Roblox ile işbirliği yaptı. Coca-Cola ve Clinique, sanal meta evreni için bir basamak taşı olarak kullanılan dijital jetonlar sattı.

Kaynak: NPR

Facebook Mark Zuckerberg Metaverse Metaverse Nasıl Çalışır Metaverse Nedir Metaverse ve Facebook Metaverse ve Yapay Zeka Yapay zeka


Geri İleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancel Yorum gönder